Šachy v online světě

Šachové akce online: bohatá nabídka turnajů, přednášek i tréninků

Šachy se kvůli opatřením Vlády ČR a utlumení sportu podobně jako na jaře přesunuly do online prostoru. Díky úsilí mnoha nadšenců z šachových klubů, oddílů i krajských svazů je nabídka aktivit skutečně bohatá. Vybírejte z turnajů pro mládež i dospělé, přednášek i tréninkových lekcí!

Mnoho šachových online akcí se již od vyhlášení nouzového stavu uskutečnilo. Zde je výčet těch hlavních, kterými se šachoví nadšenci mohou zabavit v nadcházejících dnech:

S nadhledem přistoupili k aktuální situaci v Šachovém klubu SK Oaza Praha a uspořádali turnaj O krále, královnu lockdownu v online rapid šachu do 16 let. Hraje se v sobotu 31. října v herně na chess.com. Více informací naleznete na webu ŠSČR.

V tentýž den od 10:00 se na chess.com hraje také turnaj pořádaný Karlovarským šachovým svazem. Cílovou skupinou je mládež a mělo by jít o první ze série podzimních online klání.

Palučinská šachová škola uspořádala rovnou online ligu, jejíž první turnaj byl odehrán 27. října. Další budou následovat každé úterý od 18:00. Hraje se rovněž na chess.com a připraven by měl být vždy i komentovaný stream na Twitchi. Jak ale pořadatelé upozorňují, nepůjde vždy pouze o šachové disciplíny! Více informací najdete v propozicích.

Aktivní je i Ústecký šachový svaz. Ve čtvrtek 29. října proběhl online turnaj pro mládež, který připravil mladý šachista ze Sokola Údlice Šimon Peroutka. Další akce je naplánovaná na čtvrtek 5. 11. od 15:30. Právo účasti mají hráči ročníku narození 2002 a mladší. Pro dospělé a pokročilejší mládež je pak na neděli 1. listopadu připraven turnaj na herně lichess.org. Více informací zde.

Online turnaj v rapid šachu České Budějovice, to je název akce, která se koná rovněž o první listopadové neděli a rovněž na portálu lichess.org. Více informací a odkaz na turnaj najdete zde.

V online prostoru se konají i tréninky. Jmenujme třeba lekce Roberta Cveka, jenž by se v listopadu chtěl zaměřit na cit pro figury. Více informací o jeho placených lekcích najdete zde.

Klub šachistů Říčany 1925 uspořádal o státním svátku 28. října klání s názvem Open Super Blitz Říčany 2020. Na výsledky se podívejte zde. Říčanští jsou aktivní i ve vzdělávání. Na platformě Twitch třeba nedávno proběhla přednáška na téma Garri Kasparov. Více informací zde.

Tréninky online nabízí po dobu karantény i ŠK Vyšehrad.

Rovnou deset videí k základům šachu si ve spolupráci s ŠSČR a projektem Šachy do škol připravil Martin Beil a Šachy Dolmen. Videa jsou zveřejňována postupně a najdete je zde.

Nesmíme zapomenout ani na mezinárodní akce.

Součástí Expo 2020, které se po odkladu uskuteční od 1. října 2021 v Dubaji, bude i velký mezinárodní online šachový turnaj pro sedmičlenné školní týmy. Přihlášky je možné podávat do 12. listopadu 2020, od 15. listopadu se již rozjíždí první kvalifikační turnaje. Více čtěte v článku zde.

Aktuálně končí první fáze šesté sezóny světové ligy Live Chess World League (LCWL), kde se český tým („Team of the Czech republic“) čítající přes 2400 šachistů drží na prvním místě druhé divize. Porazit jsme odkázali třeba výběr Argentiny, USA či Bosnu a Hercegovinu! Více čtěte zde.

Od 20. listopadu FIDE organizuje 1. online šachovou olympiádu pro hendikepované. V případě zájmu o účast kontaktujte, prosím, sekretariát ŠSČR (sekretariat@chess.cz). Více informací v angličtině najdete zde.