Staň se členem!

Jak se stát členem Šachového svazu České republiky

(jednoduchý návod pro fyzické osoby)

 

  • Chcete hrát v oficiálních turnajích a soutěžích pořádaných ŠSČR či mezinárodními autoritami ECU a FIDE?
  • Chcete mít oficiální elo? (Elo neboli rating je statistické ohodnocení výkonnosti hráče na základě výsledků jeho partií.)
  • Chcete čerpat další výhody členství v ŠSČR?
  • Chcete být součástí jedné z největších světových komunit šachistů? (Dle údajů FIDE je ČR 10. na světě v počtu aktivních šachistů s FIDE ratingem – údaj z roku 2020.)
  • Máte rádi královskou hru a chcete ji podpořit?

Pakliže jste si alespoň na jednu otázku odpověděli ANO, tak jste tu správně!

Máte dvě možnosti, jak se stát členem ŠSČR. Buďto se stanete členem přes šachový oddíl anebo individuálním členem.

1) Členství přes šachový oddíl

Tímto způsobem je registrována většina členů ŠSČR. Zájemce o členství si vybere šachový oddíl obvykle v blízkosti svého bydliště a přes kontaktní osobu oddílu požádá o registraci. Vše ostatní vůči ŠSČR již zařídí samotný oddíl. Roční poplatek za členství touto cestou činí 150 Kč pro dospělé, 75 Kč pro mládež do 18 let a seniory nad 65 let a 20 Kč pro děti do 10 let. Nutno zmínit, že registrace přes oddíl v sobě zahrnuje ještě krajské a oddílové poplatky, které má každý kraj a oddíl nastavené rozdílně.

Vyhledávání oddílů ŠSČR

Oddíly a kroužky na mapě

 

2) Individuální členství

Individuálními členy se mohou stát fyzické osoby, které souhlasí se Stanovami ŠSČR. Tato možnost registrace je spojena s ročním poplatkem 400 Kč (polovina jde ŠSČR a polovina krajskému svazu dle trvalého bydliště žadatele) a s omezením, že individuální členové se nemohou zúčastnit mistrovských soutěží družstev, což je nastaveno z důvodu ochrany klubového života. Registrační poplatek ve výši 400 Kč je sice podstatně vyšší, než poplatek u členství přes šachový oddíl, nicméně již se nemusí platit žádné oddílové příspěvky jako u předchozí možnosti. Žadatel o individuální členství se nejjednodušeji zaregistruje přes tento online formulář. Druhou možností registrace je stažení a vyplnění formuláře registrace členů a zaslání na adresu jitka.kniezkova@chess.cz.

Pak už stačí jen říci: Vítejte mezi námi!

Pozn. Podrobnější informace o členství naleznete v Registračním a přestupním řádu ŠSČR.