Finále Grand Prix ČR v rapid šachu

V neděli 9. června se uskutečnil třetí ročník memoriálu mistryně světa Věry Menčíkové. Místem konání bylo již podruhé Muzeum městské hromadné dopravy v Praze ve Střešovicích. Touto šachovou událostí se rovněž zakončila série Grand Prix ČR v rapid šachu pro období 2018/2019.

Již předběžná startovní listina ještě dlouho před turnajem skýtala zvučná jména. Nakonec se v neděli sešlo 112 hráčů a 23 hráček. Mezi účastníky byly zastoupeny některé evropské státy: Slovensko (3), Německo (3), Rusko (2), Ukrajina (2), Řecko (1). Z pohledu šachové kvality hrálo 5 velmistrů, 2 velmistryně, 8 mezinárodních mistrů, 1 mezinárodní mistryně, 9 mistrů FIDE, 3 mistryně FIDE, 2 kandidáti mistra a rovněž i 2 kandidátky mistryně. Z celkových 601 partií nepatrně častěji slavili celý bod kupodivu hráči či hráčky hájící černé figury (260 oproti 256).

Ale nyní již chronologicky k průběhu turnaje. Po třetím kole již zůstalo jen 12 hráčů s plným bodovým ziskem a postupně se na čele osamostatnil GM Peter Michalík, jenž 100% skóre udržel až do sedmého kola, kdy měl již bodový náskok.

Pěkná výhra se mu povedla v šestém kole, kdy v pozici na diagramu:

V partii Sergeev – Michalík černý obětoval figuru za dva pěšce, po tazích 28. …Sxb4 29. axb4 Jxb4, přičemž každý z aktérů měl ještě sedm minut na hodinách. O deset tahů později se odehrál rozhodující hon na bílého krále, když měl bílý již jen pár sekund.

Útok pokračoval 38. …Jc2+ 39. Kb2 a3+ 40. Ka2 Dc4+ 41. Db3 Jb4+ 42. Kxa3 Va8+ 43. Kb2 Va2+ 0:1.

Hlavní favorit zvítězil systémem start-cíl. Nicméně další pozice byly ještě dlouho nevyjasněné a o zbývajících medailových pozicích rozhodlo až poslední kolo. Druhé místo si připsal GM Petr Neuman, který získal celkem 7,5 bodů. Bronzovou příčku obsadil nejlepší se 7 body FM Samir Sahidi, mladý slovenský talent. Nejlepší ženou v turnaji byla WIM Magdaléna Miturová se 6 body. Celkové výsledky naleznete zde.

Turnaj nezahýbal prvními dvěma místy v seriálu Grand Prix. Po 10 turnajích nasbíral nejvíce bodů IM Vojtěch Zwardoň, na stříbro dosáhl GM Vojtěch Plát a třetí pozici po úspěchu v Praze obsadil Daniel Kožúšek.