Závěr ME družstev

Desáté místo obsadil český mužský tým na mistrovství Evropy družstev. Družstvo táhl především David Navara na první šachovnici, který uhrál šest bodů z devíti partií. Mistrem Evropy stal tým Ruska.

Šachové mistrovství Evropy družstev proběhlo v gruzínském Batumi od 24. října do 2. listopadu. Česká reprezentace na něj odjížděla s medailovými ambicemi, byť byla podle papírových předpokladů až 12. nasazená. Předstartovní optimismus se potvrdil ve druhém kole, kdy naši porazili třetí nasazené Polsko. Pak přišly porážky se silnými týmy Arménie a Ázerbajdžánu, o úspěchu a neúspěchu ale rozhodovalo až poslední kolo. V něm Češi remizovali s Francií, což znamenalo 10. místo, výhra by přinesla vyrovnání prozatím nejlepšího výsledku mužského týmu na ME – 6. místo z Plovdivu v roce 2003.

(Učitel a jeho žák. David Navara v posledním kole vyhrál, Thai Dai Van Nguyen bohužel odešel poražen.)

„Organizace turnaje byla na vysoké úrovni, Batumi je vyhlášené letovisko a šachy tu mají bohatou tradici. S ubytováním to bylo horší, u hotelu bylo kasino, prostředí nebylo ideální a před posledním kolem hluk trval do rána. To nejspíše v závěru vedlo ke zvýšenému množství chyb na obou stranách. Družstvo mužů bylo v závěru blízko k šestému místu, ale konečný výsledek asi odpovídá předvedenému výkonu. Mně se podařilo se štěstím uhrát 6/9, když jsem „otočil“ dvě prohrané pozice. (Češkám se letos příliš nedařilo, projevila se jejich vyšší časová vytíženost.)“ Komentoval průběh turnaje nejlepší český šachista David Navara.

Kapitán týmu Zbyněk Hráček také poslal svůj pohled: „Myslím, že 10. místo je výsledek, který odpovídá naší cestě turnajem  (i když v závěru turnaje jsme byli blízko 6. místu). Můj pocit je, že družstvo hrálo dobře a při nějaké ideální konstelaci se dal uhrát i lepší výsledek. Celkový dojem z našeho vystoupení mám pozitivní. Ohledně organizace turnaje to myslím David popsal velmi trefně. Pár hráčů sice mělo problémy ze spánkem díky rušné ulici, ale jinak byla organizace velmi dobrá.“

Napínavé poslední kolo rozhodlo také o medailových pozicích. Zlato získalo favorizované Rusko. Stříbro pak Ukrajina, především díky skvělému výkonu legendárního velmistra Ivančuka, kterého v letošní sezóně můžete vidět v české extralize v týmu Pardubic.

(Společná fotografie českých týmů v Batumi)

Ženskému týmu se nedařilo. Češky, které byly na šampionátu 18. nasazené, obsadily 25. příčku. Mistryněmi Evropy se staly hlavní favoritky z Ruska.

Výsledky ME družstev v Batumi najdete zde.

Webové stránky turnaje sledujte zde. Úvodní článek na webu ŠSČR zde.

Online komentované přenosy v češtině sledujte na Youtube kanálu Robert a Petr šachy.