Mistrovství Evropy družstev začíná

První duely mistrovství Evropy družstev v Batumi jsou na programu ve čtvrtek 24. října, šampionát vyvrcholí 2. listopadu. Na šachisty čeká každý den jeden zápas, kromě úterý 29. října, kdy je volno. Hraje se švýcarským systémem na 9 kol a vždy od 13:00 českého času.

Online přenos zde: http://euro2019.ge/ .

Online komentované přenosy v češtině sledujte na Youtube kanálu Robert a Petr šachy.

Rozsáhlé zpravodajství včetně fotek a videí najdete také na Facebooku ŠSČR.

V prvním kole naši muži nastupují proti Estonsku, ženy hrají na druhém stole s domácí Gruzií. Držíme palce!

(Společná týmová fotografie před prvním kolem turnaje)

Vedle dlouhodobé české jedničky Navary se v týmu představí Viktor Láznička, žebříčková dvojka podle ratingu FIDE, poprvé v dospělé reprezentaci je čerstvý mistr Evropy do 18 let Thai Dai Van Nguyen. Dále nastoupí vítěz srpnového Czech Open Jiří Štoček a Peter Michalík.

„O prvních dvou šachovnicích jsem měl jasno celou dobu, ovšem 3. – 5. šachovnice zůstávala otevřena až do posledních dní. Jirka Štoček hrál solidně v Teplicích, a hlavně poté vyhrál velmi silné Czech Open v Pardubicích. Thai Dai Vanovi jsem chtěl dát příležitost a jsem rád, že to potvrdil těsně před nominací, kdy se stal mistrem Evropy do 18 let. Peter Michalík sice neměl pronikavé výsledky, ale hrál ve většině turnajů lehce nadprůměrně, a proto jsem se nakonec rozhodl pro něho,“ komentuje svou nominaci Zbyněk Hráček, jehož na letošním ME čeká premiéra v roli kapitána.

Český tým je v mužském turnaji s průměrným ratingem 2633 nasazený jako číslo 12, neskrývá ale výrazně vyšší ambice. „Na soustředění před mistrovstvím jsme se shodli, že bychom se rádi poprali o medaili,“ dodává Hráček. Největšími favority na celkové vítězství jsou první nasazení Rusové, jejichž rating Elo jako jediný přesahuje hranici 2700 (2722).

Působení na mistrovství Evropy v Gruzii na místě, kde se vloni konala šachová olympiáda, by českým šachistům mělo zpříjemnit i nové oficiální oblečení, které dodala firma Blažek.

Ženské družstvo na ME do Batumi odcestovalo ve složení Joanna Worek, Karolína Olšarová, Kristýna Petrová, Olga Sikorová a debutující Magdaléna Miturová. Kapitánem je Petr Hába.

„Jedná se o nejlepších pět hráček českého žebříčku v době nominace. První čtyřka dlouhodobě podává stabilní výkony o něco vyšší než další kandidátky. Nováčkem je pátá Magda Miturová, která hraje v poslední době spolehlivě a vynikající hru předvedla na pražském MČR žen 2019, kde získala stříbrnou medaili,“ říká ke své nominaci kapitán Hába.

Ženské družstvo, jehož průměrný rating Elo je 2277, figuruje ve startovním poli jako nasazená osmnáctka, turnajovými jedničkami jsou také Rusky (2529). Pořadatelé na prize money rozdělí mezi první tři týmy 32 000 EUR (asi 820 000 Kč), dalších 4000 EUR (asi 102 000 Kč) si odvezou nejlepší hráči turnaje na každé šachovnici.

Výsledky ME družstev v Batumi najdete zde.

Webové stránky turnaje sledujte zde.