Turnaj kandidátů vyhrál Fabiano Caruana

Jeden ze dvou hlavních letošních šachových svátků, Turnaj kandidátů hraný v Berlíně, je minulostí. Tím druhým svátkem samozřejmě bude Mistrovství světa v klasickém šachu, ve kterém se utkají úřadující mistr světa Magnus Carlsen a vítěz právě skončeného Turnaje kandidátů. MS se bude konat 9. – 28. listopadu v Londýně.  A kdo že si vybojoval právo vyzvat mistra světa k boji o nejcennější šachovou korunu?


Úřadující mistr světa Nor GM Magnus Carlsen (foto: Ray Morris-Hill)

TROCHA HISTORIE

Skončil další Turnaj kandidátů, již čtvrtý novodobý, který se hrál tímto formátem, tedy 8 účastníků a každý s každým dvoukolově. V novodobé historii se takto hraje od roku 2013, kdy zvítězil Magnus Carlsen a posléze vyhrál i zápas MS nad Viši Ánandem a stal se tak poprvé mistrem světa. O rok později, tedy v roce 2014, si tygr z Madrásu Viši Ánand vítězstvím v TK zajistil odvetu s Magnusem Carlsenem, jen si vyměnili role. Norský fenomén obhajoval titul mistra světa a indická šachová ikona stála v roli vyzyvatele. Ánand na Carlsena ovšem opět nestačil. V roce 2016 TK vyhrál Sergej Karjakin, který v následném zápase MS s Magnusem Carlsenem sice také pohořel, ale rozuzlení musela tentokrát přinést až zrychlená tempa. Ruský velmistr dokonce držel ve vážných partiích vedení, Carlsen však doslova za pět minut dvanáct vyrovnal a na řadu přišel rapid šach, kde už úřadující mistr světa Karjakina k ničemu nepustil. Dalším vyzyvatelem třínásobného mistra světa bude Američan s italskými kořeny Fabiano Caruana, který zvítězil nyní v Berlíně. Cesta to ovšem nebyla snadná.


Účastníci letošního Turnaje kandidátů. Zleva: Sergej Karjakin, Levon Aronjan, Ding Liren, Šachrijar Mamedjarov, Alexander Griščuk, Fabiano Caruana, Wesley So, Vladimir Kramnik (zdroj: chess.com)

TURNAJ KANDIDÁTŮ 2018, BERLÍN

prvním kole narazil Fabiano Caruana na jednoho ze dvou nováčků tohoto turnaje a také krajana Wesleyho So a hned v úvodní partii zabodoval. Nic moc to ale neznamenalo, protože pouze jediná partie skončila remízou. Kromě Caruany vyhráli Vladimir Kramnik a Šachrijar Mamedjarov a i zmiňovaná remízová partie mohla skončit vítězstvím Levona Aronjana. Od prvního kola tedy bylo jasné, že proremízovat se k vítězství s nějakou tou ojedinělou vlaštovkou asi nepůjde.

Ve druhém kole narazil pozdější vítěz na druhého nováčka v Turnaji kandidátů, kterým byl Ding Liren. Ten mu už celý bod nepovolil, a tak po výhře Alexandera Griščuka s Wesleym So znamenalo, že na čele byla skupina hned 4 hráčů se skóre +1. Pro nováčka Wesleyho So to byl tvrdý start.

Ve třetím kole Caruana remízoval s jedním z favoritů turnaje Mamedjarovem. Pouze tak přihlížel, jak se do čela překvapivě dostal Vladimír Kramnik, který černými ve Španělské hře dokonale zaskočil Levona Aronjana svým 7. tahem Vg8!.

kole čtvrtém Caruana sám nastoupil na prozatímního lídra Vladimira Kramnika. Zpočátku poklidná Ruská hra, která vypadala na brzkou remízu, se změnila v nečekanou bitvu, ve které Vladimir Kramnik sice sahal po vítězství, své šance však nevyužil, přepnul strunu a po partii se radoval Caruana.

Začal si tak užívat samostatného vedení, protože v pátém kole k žádným změnám nedošlo a všechny partie skončily remízou, soupeřem v tomto kole Caruanovi byl Sergej Karjakin. To bylo také jediné kolo bez resultativního výsledku.

šestém kole Američan opět remízoval tentokrát s Alexanderem Griščukem, a tak se na něj díky výhře nad Levonem Aronjanem dotáhl Šachrijar Mamedjarov.

Fabiano Caruana dokázal reagovat hned v následujícím sedmém kole, kde porazil rovněž Aronjana, tomu se turnaj opravdu nevydařil. První výhru si připsal také Sergej Karjakin, který již se dvěma porážkami na kontě vymetal spodní příčky tabulky a nikdo nečekal, že by se mohl ještě dostat do vedení. Po 7 kolech tedy v polovině turnaje byl Caruana s výsledkem +3 v čele.

Osmým kolem tedy začaly odvety. Fabiano Caruana znovu na svého krajana, který se zdál být relativně snadnou kořistí, nevyzrál. Jedinou výhru kola si připsal Alexander Griščuk, který však vrásky na čele adeptům na vítězství nedělal. Porazil Kramnika, který hrál v celém turnaji dosti za hranou rizika.

kole devátém Caruana promarnil velkou šanci na navýšení náskoku, když nevyhrál s Ding Lirenem velice nadějnou partii. K velkému závěru se nadechoval poslední vítěz Turnaje kandidátů Sergej Karjakin, který porazil Kramnika.

desátém kole se střetli opět dva největší rivalové, ale i na podruhé skončil souboj Caruana – Mamedjarov remízou. Pozornost v tomto kole tak na sebe strhla hrubka Levona Aronjana, který přehlédl pěknou matovou kombinaci, což se na jeho úrovni příliš často nestává.

kole jedenáctém si Caruana připsal čtvrtou remízu v řadě. Partií kola byl určitě mač Ding Liren – Alexander Griščuk. Ding získal obrovskou převahu, kde mu motory dávaly výhodu více než +10 a ani z lidského hlediska kombinace nebyly zase tak těžké. Ding však tak dlouho vybíral horší pokračování, po kterých stál stále na výhru, až nakonec na výhru nestál a musel se spokojit s remízou. Mohla to být jeho první výhra na Turnaji kandidátů, což by nebylo špatné, vzhledem k tomu, že nic neprohrál. Růžky však již začal vystrkovat Sergej Karjakin, který díky výhře nad překvapivým otloukánkem turnaje Aronjanem se z počátečních -2 dostal na skóre +1 a to ještě nebyl konec.

Hned v dalším dvanáctém kole totiž nastoupil na Caruanu a velice povedenou partií, kde obětoval kvalitu za pěšce a skvělé postavení svého střelce, lídra sesadil z čela. Dvě kola před koncem to byla pro Caruanu nepříjemnost. Jistě si vzpomněl, že v roce 2016 bojoval právě se Sergejem Karjakinem o výhru v turnaji v posledním kole a tento boj prohrál. Štěstí pro Caruanu bylo, že v tomto kole prohrál také Šachrijar Mamedjarov s Ding Lirenem, a tak před ním byl pouze Karjakin se stejným počtem bodů. Caruana se však z tohoto vývoje nesesypal a i napodruhé, kdy byl dostižen, zareagoval hned v následujícím kole.

Po výhře nad Griščukem ve třináctém kole se vrátil do čela. Před posledním kolem měl půl bodu náskok. Aby měl jistotu prvenství, tak musel zvítězit. Půl bodu za ním totiž číhali Sergej Karjakin a Šachrijar Mamedjarov, který v předposledním kole napravil zaváhání z předchozího kola.

Ani jeden z pronásledovatelů však v posledním kole zvítězit nedokázal. Naopak Caruana stejně jako turnaj výhrou začal, tak i skončil. Zvítězil tedy s 9 body (+4) a náskokem celého bodu!

V novodobé historii tohoto turnaje, tedy v již zmiňovaných třech ročnících, je to nejlepší výsledek. Všichni tři minulí vítězové vždy vyhráli s 8,5 body. Fabiano Caruana by tak měl být v zápase o mistra světa vskutku důstojným vyzyvatelem.


Vítěz Turnaje kandidátů 2018 GM Fabiano Caruana (foto: Niki Riga)

Turnaj kandidátů 2018, Berlín, konečné pořadí
Poř. Tit. Jméno Elo Fed. Body Perfo
1. GM Caruana Fabiano 2784 USA 9.0 2888
2. GM Karjakin Sergej 2763 RUS 8.0 2839
3. GM Mamedjarov Šachrijar 2809 AZE 8.0 2832
4. GM Ding Liren 2769 CHN 7.5 2817
5. GM Kramnik Vladimir 2800 RUS 6.5 2755
6. GM Griščuk Alexander 2767 RUS 6.5 2759
7. GM So Wesley 2799 USA 6.0 2734
8. GM Aronjan Levon 2794 ARM 4.5 2651

 

Kompletní partie turnaje k přehrání najdete na chess24.

Reportáže České televize najdete na těchto odkazech: po 13. kole a závěrečná.