Olympijské festivaly v Praze i Brně navštíví šachoví velmistři

26.7.2021

Možnost zahrát si klasické nebo zahradní šachy, potrénovat diagramy nebo soutěžit o věcné ceny. To vše čeká na návštěvníky šachových stánků na Olympijských festivalech v Praze a Brně. Na atraktivitě oběma stánkům přidají také velmistryně a velmistři, kteří začátečníkům i pokročilým poradí, jak na královskou hru.

Navštívit šachové stánky v Praze i Brně mohou zájemci každý den 9:00 do 19:00, v pátek a v sobotu pak od 9:00 do 20:00. Přestože šachy se na probíhající olympiádě v Tokiu nehrají, hlásí oba stánky zájem z řad veřejnosti, která hojně využívá možnost vyzkoušet si klasické šachy nebo jejich zahradní variantu.

Návštěvu zpestřují také české reprezentantky a reprezentanti, kteří zájemcům ochotně radí s taktikou a dělí se o své zkušenosti. O uplynulém víkendu navštívily festival v Praze WGM Karolína Olšarová a WIM Natálie Kaňáková, v Brně zase WGM Eva Kulovaná, na které navážou další z nejlepších českých hráčů.

Ve středu 28. 7. si v Praze můžete přijít zahrát proti GM Peteru Michalíkovi a v Brně proti GM Štěpánu Žilkovi. Stánek v jihomoravské metropoli zažije i simultánku a besedu s GM Vojtěchem Plátem nebo besedu s GM Vlastimilem Babulou na téma „Jak vychovat šachistu“.

Olympijské festivaly se v Praze a Brně konají po celou dobu her v Tokiu, tedy od 23. července do 8. srpna. Více o informací najdete zde. Odkaz na fotogalerii z Prahy zase zde.

Kompletní harmonogram návštěv a dalších akcí na Olympijském festivalu:

Praha:

28.7. od 14:00      GM Peter Michalík

29.7. od 14:00      IM Tadeáš Kriebel

1.8. od 12:00         WIM Magdaléna Miturová

4.8. od 16:30         WGM Kristýnou Petrovou

7.8. od 14:00 proběhne malý turnájek na cca 10 šachovnicích.

Brno: 

28.7. od 14:00      GM Štěpán Žilka

1.8. od 13:00         WIM Nataša Richterová

4.8. od 14:00         GM Vlastimil Babula

5.8. od 14:00         GM Plát Vojtěch

7.8. od 9:00           WGM Eva Kulovaná

8.8. od 11:00         WGM Olga Sikorová

31.7. a 6.8. proběhnou od 14:00 malé turnájky na cca 8 šachovnicích.

_______

Šachy na Olympijských festivalech v Praze a Brně

Na nadcházejících olympijských hrách v Tokiu sice šachisty neuvidíte, náš sport je ale již pevnou součástí Olympijských festivalů, které největší sportovní svátek pravidelně doprovázejí. Letos se konají v Praze a Brně od 23. července do 8. srpna a srdečně vás na ně zveme. Na příchozí čeká bohatý šachový program!

Olympijské festivaly se letos nesou ve znamení návratu dětí ke sportu, v Praze i Brně bude pro návštěvníky připraveno k vyzkoušení 30 odvětví. Kromě klasických sportů, které se představí v Tokiu, se v obou parcích budou prezentovat i šachy, a to v klasické i tzv. zahradní formě. Přítomný šachový personál ochotně poskytne základní informace ke hře a poradí s tahy, parky by mělo navštívit i několik českých reprezentantů.

Pokud byste se chtěli do dění v šachové sekci Olympijského festivalu v Praze i Brně zapojit aktivněji, můžete se přihlásit jako dobrovolník. Více informací najdete v tomto článku, kde rovnou zavzpomínejte na předchozí ročníky.

Více informací o dění na festivalech najdete na oficiálních stránkách, kde si lze dopředu zarezervovat své sportoviště. V prodeji přímo na místě bude pouze omezený počet lístků. Organizátoři totiž plánují přísná bezpečností opatření, která mají zamezit šíření pandemie, a budou počet návštěvníků regulovat. V červenci jich zde může být v jednu chvíli nejvýše 2500, od prvního srpna pak 3500. Každý se pak musí u vstupu prokázat covid pasem nebo přímo na místě podstoupit test.

„Zveme všechny sportovní a šachové příznivce, aby se do Prahy nebo Brna vypravili i s dětmi. Mohou zde nejen nasát jedinečnou olympijskou atmosféru a fandit našim reprezentantům, ale i vyzkoušet různé sporty. A kdo ví, třeba z malých návštěvníků jednou vyrostou noví olympionici,“ říká Martin Petr, předseda Šachového svazu ČR.

Olympijské festivaly se konají po celou dobu olympijských her v Tokiu, tedy od 23. července do 8. srpna 2021. Místy konání jsou OLYMP Centrum sportu ministerstva vnitra (Praha) a SKP Kometa Brno (Brno).

Pro více informací sledujte i webové stránky Šachového svazu ČR.