Online turnaje, videa, streamy. Šachový svět se baví na internetu.

Aktualizováno 12.4.2020:

Včera jsme vydali článek s přehledem odkazů na různé zdroje s metodickými materiály (ZDE), dnes máme pro Vás přichystané zdroje, kde můžete nové znalosti aplikovat nebo se bavit sledováním různých videí a streamů. 🙂

V dnešní složité době se ukázala pravá stránka šachistů, když postupně vzniklo mnoho skvělých projektů, které dokazují, že šachy jsou sportem nejen všech generací, ale i sportem, který se dá hrát za každé situace!  Proto bychom chtěli poděkovat jak pořadatelům všech online akcích, ale i Vám hráčům, protože bez Vás by se akce nemohly pořádat! 🙂

Níže Vám přinášíme přehled několika vybraných akcí, které v současné době běží. První akcí, která probíhá již čtvrtý týden je GRAND PRIX VŠTE. Jedná se každý týden o sérii 7 turnajů (PO až SO tempo 3+2, NE 3+0), které navštěvují stovky hráčů a jsou tedy ideální akcí, kde můžete aplikovat znalosti načerpané z teoretických lekcí. Odkaz na stránky pořadatelů, kde naleznete naplánované turnaje POZOR, již na pátý týden, tedy od 13. do 19.4., naleznete: ZDE. Další turnaje, které v současné době probíhají pořádá například Šachový klub Jeseník, kde heslo pro přihlášení je skjesenik2020. Taktéž se napříč ČR rozjely online přebory klubů, sledovat můžete například přebor oddílu SK Slavia Orlová, kde probíhá zároveň stream k turnaji FM Kiliána Slováka, dále například klubový přebor pořádá Klub šachistů Říčany 1925.

Velmi aktivním oddílem v online hraní je Šachový klub TJ Bohemians Praha, který pořádá na Chess.com dva otevřené pravidelné bleskové turnaje. Každé úterý od 14:00 je turnaj zaměřený především pro jejich mladší hráče. Pro přihlášení musíte být členem skupiny TJ Bohemians Praha (ZDE), do které Vás rádi přijmou. Nejbližší turnaj se hraje na odkazu: ZDE. Pravidelný páteční turnaj OBR (O Bohemácký ručník) byl nahrazen jeho online verzí eOBR. Hraje se každý pátek od 19:00 a střídá se švýcarský a aréna systém a tempo hry. Pro přihlášení musíte být členem národní skupiny (ZDE), do které také může vstoupit každý. Nejbližší turnaj se hraje na na tomto odkazu. Kromě toho se hraje uzavřený přebor klubu. Aktuální informace vždy naleznete na webu TJ Bohemians Praha.

Dalšími herními aktivitami se můžete bavit na portále chess.com, kde probíhá mezinárodní a evropská soutěž v tempech bullet-rapid. Většinou se hrají zápasy v neděli večer  a jsou zveřejňovány v kalendáři na Chess.cz. Pro přihlášení musíte být členem národní skupiny (ZDE), do které také může vstoupit každý. Nejbližší zápas se hraje v LCWL (Live Chess World League) 19.4. s velmi silnou Bosnou. Přesný čas utkání a souhrn aktuální sezóny bude zveřejněn na stránkách ŠSČR v brzké době.

Jestli jste již online turnajů přehraní, nezoufejte, i pro Vás máme další možnosti, jak se šachem zabavit. Ukažte své znalosti a vyzvěte třeba velmistra. S podporou ŠSČR funguje projekt Hodinka s mistrem(portál šachy.cz), kde jste již mohli vyzvat velmistra Štočka, Babulu nebo dnes Hráčka. Dále probíhají simultánky a různé další akce, jako například 12.4. zápas CZE vs SVK, dále  simultánka s velmistrem Cvekem aj., vše naleznete na  kanálu Robert a Petr šachy, případně webu Vlčnova.

Další zábavnou alternativou může být soutěž TCEC-Top Chess Engine Championship, kde proti sobě nastupují Šachové motory Stockfish a Leela Chess Zero. Kvalitní partie můžete živě sledovat ZDE, informace o turnaji naleznete pro změnu ZDE

Za skvělou šanci k popularizaci považuje aktuální situaci i mistr světa Magnus Carlsen. Ten na webu Chess24.com uspořádá od 18. dubna do 3. května online turnaj pro osm špičkových hráčů. Prize money tohoto turnaje je ve výši 250 000 dolarů (asi 6,4 milionu korun), což z Carlsenova klání činí nejlépe dotovaný online turnaj v historii šachu.

Z mezinárodní scény Vás může dále zajímat například online turnaj Banter blitz Cup, kde se ve finále potká Carlsen proti Firouzjovi. Odkaz na turnaj naleznete ZDE.

Jak lze tedy usoudit z předešlého článku o Tréninkových materiálech a nynějšího, šachem se dá bavit doopravdy 24/7. 🙂 Možností je spousta a vše publikovat je na několik článků. V případě, že máte tip na další pěkné zábavné šachové online akce, napište nám prosím na email bednarik@chess.cz a vybrané  akce poté přidáme zde do aktualizovaného článku.

KMK ŠSČR