Online soutěže ŠSČR – přihlášky

Aktualizace 8. 2. 2021:

Spustili jsme přihlášky do nových online soutěží ŠSČR!

V následující tabulce najdete odkazy na přihlášení přímo do jednotlivých turnajů:

týden
1. týden Čt 18. 2., 19:00
Technický meeting
Pá 19. 2., 16:00
Zkušební turnaj
So 20. 2., 16:00
1. Velká Cena
Ne 21. 2., 16:00
1. kolo Online Poháru
2. týden So 27. 2., 16:00
2. Velká Cena
Ne 28. 2., 16:00
2. kolo Online Poháru
3. týden So 6. 3., 16:00
3. Velká Cena
Ne 7. 3., 16:00
3. kolo Online Poháru
4. týden So 13. 3., 16:00
4. Velká Cena
Ne 14. 3., 16:00
4. kolo Online Poháru
5. týden So 20. 3., 16:00
5. Velká Cena
Ne 21. 3., 16:00
5. kolo Online Poháru
6. týden So 27. 3., 16:00
6. Velká Cena
Ne 28. 3., 16:00
6. kolo Online Poháru
7. týden So 3. 4., 16:00
7. Velká Cena
Ne 4. 4., 16:00
7. kolo Online Poháru
8. týden So 10. 4
Finále Online Poháru
Ne 11. 4
Finále Online Poháru
Propozice turnajů najdete zde.
Prostředí Tornela je intuitivní, ale pokud byste přesto měli nějaké problémy s přihlášením, podívejte se prosím na videonávody:

 

(Videonávod v češtině jak se přihlásit do turnaje jednotlivců)

 

(Videonávod v češtině, jak registrovat družstvo – je možné přihlásit více účastníků z jednoho týmu najednou)

 

(Obecný videonávod k Tornelo v angličtině)

Uživatelský manuál Tornela v angličtině zde.

Organizátoři pro Vás připravili i Whatsapp skupinu za účelem rychlého řešení Vašich strastí, dotazů a připomínek. Najdete pod názvem: SSCR Online Souteze. Zde je odkaz: https://chat.whatsapp.com/HZFW08mbWPTEdCBjPMxA3L

Pro úspěšný průběh svazových soutěží na tornelo.com je potřeba mít na počítači několik věcí.

  • Nainstalovaný Zoom. Ten je možné zdarma stáhnout z této adresy https://zoom.us/download , konkrétně Zoom Client for Meetings . V dnešní době, kdy hodně aktivit probíhá online je na internetu hodně návodů jak se připojit k Zoom konferenčnímu hovoru, např. zde.
  • Kameru a volitelně mikrofon. Dnešní notebooky mají kameru i mikrofon integrovány a není potřeba nic dokupovat. V případě potřeby je možné kameru pořídit přibližně za pět set korun českých. Pokud nemáte mikrofon, nevadí, v Zoom konferencích je možné psát do diskuze.

Přidáváme také seznam nejčastějších otázek:

Platba startovného – 100 Kč se platí za 1 hráče za každý turnaj (tedy 1 sobotní turnaj, nebo celý nedělní ligový pohár). Je možné zaplatit za celý tým najednou, viz video výše. Všechno vybrané startovné následně rozdělíme v cenách pro vítěze.

___

Původní článek:

 

Šachy mají jako jeden z mála sportů výhodu, že je lze i na soutěžní úrovni hrát online. Vzhledem k současné situaci, kdy není možné potkávat se osobně, byl VV ŠSČR nucen rozhodnout, že letošní ročník soutěží družstev zůstane nedohrán. Pokud se situace zlepší a dojde k rozvolnění protiepidemických opatření, zorganizujeme na jaře náhradní program za šachovnicí.

Prozatím jsme připravili seriál online turnajů, jehož propozice najdete zde:

Online jarní soutěže ŠSČR

Srdečně Vás zveme k účasti. Odkazy pro přihlášení zveřejníme v nejbližších dnech. Turnaje proběhnou na platformě Tornelo, kde se v poslední době konala řada mezinárodních soutěží, např. online ME jednotlivců nebo online MS mládeže s úspěchy českých reprezentantů Davida Navary a Václava Fiňka. Proti ostatním herním serverům, jako je např. chess.com nebo lichess.org, má Tornelo tři základní výhody:

– možnost vlastní anticheatingové kontroly ze strany organizátora turnaje

– možnost přizpůsobení hracího systému

– pohodlné platby startovného online

 

Herní prostředí podrobněji představí hlavní rozhodčí turnajů Jiřina Prokopová:

Na Tornelo neexistuje anonymita, všichni hráči musí hrát pod svým jménem. Turnaje se konají pod dohledem rozhodčího, který účastníkům pomáhá a dohlíží na dodržování pravidel. Hráči se během hry setkávají na videokonferencích, kde mohou vzájemně interagovat jak s rozhodčím, tak se svými spoluhráči a soupeři. To celé nás přináší blíže k turnajům za šachovnicí.

Platforma je v angličtině, ale veškerá navigace je zjednodušená na nejzákladnější pojmy a využívá návodné grafiky (zhlédněte úvodní 4minutové video v angličtině zde). Stejně jako při příjezdu na klasický turnaj za šachovnicí vše začíná v tzv. Turnajovém Lobby. Horní panel Lobby vždy poskytne hráči ty nejdůležitější informace.

 

Po úspěšné registraci a příchodu na samotný turnaj je zapotřebí zakliknout, že je hráč „Ready“. Objeví se usměvavý smajlík. Jakmile rozhodčí provede nalosování, objeví se tlačítko „Play now“ (začít hrát):

 

Po kliknutí na tlačítko je již hráč přesměrován k šachovnici, kde má k dispozici standardní funkce jako na většině platforem.

 

Zvláštností je tlačítko „Call arbiter“ (zavolej rozhodčího), které přivolá rozhodčího. Hráč s ním může komunikovat pomocí chatu, položit mu otázku či provést reklamaci.

Tornelo nabízí nekonvenční systém pro hraní turnajů družstev, který se velmi hodí pro dnešní nepředvídatelnou dobu, neboť nabízí hráčům volnost a flexibilitu. Podporuje maximální zapojení všech, kdo si chtějí zahrát šachy, nikdo nemusí sedět na střídačce. Na druhou stranu nikdo nemusí hrát, pokud se mu to nehodí.

V každém družstvu může hrát libovolný počet hráčů, do celkových výsledků se však počítají jen body čtyř nejúspěšnějších z nich.

Každý hráč si sám může zvolit, jestli v příštím kole nastoupí, nebo nenastoupí. Stačí pouze v turnajovém Lobby zakliknout číslo kola, které chce hráč „Přeskočit“ – Skip round.

 

Losování potom probíhá švýcarským systémem, stejně jako v případě turnaje jednotlivců, ale hráči ze stejných družstev nejsou párováni spolu. Hráč, který by za normálních okolností možná hrál druhou šachovnici, má možnost zazářit na prvních deskách bez jakýchkoliv limitací. Na druhé straně nikdo nemusí mít strach, že by „táhl“ družstvo dolů. Každý hraje s nejlepším soupeřem, s jakým by mohl hrát.

Pro zachování ducha ligových soutěží bude po základní části hrané na sedm kol výše popsaným systémem následovat osmifinálové play-off. Zde se ve standardním zápasu utkají družstva složená ze čtyř nejlepších hráčů, kteří dopomohli družstvu k postupu. Při rovném skóre bude následovat bleskový tie-break. Pokud bude výsledek stále vyrovnaný, každé družstvo si zvolí šampiona, který bude bojovat v armageddonové partii o vítězství.

Ne každý však dává přednost turnajům družstev. Proto jsme připravili také online Velkou cenu, která se bude skládat ze série sedmi turnajů jednotlivců, hraných rychlejším tempem.

Veškeré instrukce a návody k chystaným online turnajům ŠSČR budou pro Vás budou postupně přibývat na svazových stránkách. Proběhne také technický meeting, kde budete mít možnost dozvědět se veškeré informace, a Zkušební turnaj, který je zlatou klasikou všech online akcí a nesmí chybět před žádným novým projektem. Účast v něm bude zcela zdarma a nabídne Vám možnost si vše vyzkoušet a získat odpovědi na všechny otázky.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na jirina@tornelo.com.

Další pozvánku na online soutěže pro Vás napsal sportovní sekretář ŠSČR Ladislav Záruba:

Online soutěže pořádané ŠSČR

Šachový svaz ČR přichystal pro své členy online soutěže. Vše je zavřené, soutěže pro tento rok zrušeny, šachy se nehrají a upřímně nevíme, ani kdy se začnou hrát tak jak je pro nás tradicí, tedy tváří v tvář s podáním ruky soupeři. Vnímáme také Vaše „stesky“ po soutěžním hraní šachu. Upřímně i nám to chybí. Tato covidová doba před nás staví stále další překážky. Ovšem šachy jsou sportem, jež i zbylý nesportovní i sportovní svět vnímá jako sport, který jde hrát i online. I FIDE (Mezinárodní šachová federace) se k této výzvě staví čelem a vyzývá např. k větší podpoře online šachu. Stejně tak jsme se rozhodli této výzvě postavit se čelem i my na svazu.

Rozhodli jsme se pro Vás upořádat od víkendu 20. / 21. února dlouhodobou online zábavu (až do začátku dubna). Tedy máte možnost hrát šachy online v soutěžích pořádaných svazem. Nejprve je třeba říci, že tyto soutěže jdou zcela mimo klasické struktury soutěží pořádaných ŠSČR. Výsledky se taktéž nebudou započítávat do ELA.

Připravili jsme pro Vás dvě formy soutěží. Pozor prosím přečtěte si podrobně veškeré instrukce obsažené ve více článcích a v propozicích.

První je soutěž družstev s názvem 1. Online ligový pohár. Hrát se bude každou neděli od 16 hodin tempem 45+15 (tedy každý zástupce týmu odehraje v neděli pouze 1 zápas). Úmyslně za účelem co největšího počtu družstev jsme se rozhodli, aby týmu/družstva byla tvořena hráči bez závislosti na oddílové příslušnosti, tedy abyste měli možnost vytvořit si své týmy se známými/přáteli, ovšem stejně tak v rámci svého oddílu. Družstva mohou svým počtem členů neomezená, počítat se budou výsledky nejlepších 4 hráčů (vše podrobněji vysvětleno najdete v propozicích a dalším článku od hlavní rozhodčí Jiřiny Prokopové). Termíny této soutěže budou 21.2, 28.2., 7.3., 14.3., 21.3., 28.3., 4.4. (tedy základní hrací část zabere 7 po sobě jdoucích neděl). Týmy, které postoupí do play off (8 nejlepších týmů) pak toto play off odehrají o víkendu 10. / 11. 4. 2021. Registrace celých týmů může provést a zaplatit i pouze jedna osoba, stejně tak každý hráč zvlášť (100 Kč za 1 hráče). Přihlášky týmů musí být provedeny nejpozději do 21. 2. 2021. Peníze vybrané za registraci jdou do finančních cen pro nejlepší týmy.

Druhou soutěží je pak individuální soutěž nazvaná 1. Online Velká cena ŠSČR. V této soutěži budete hrát pouze za sebe, hrát se bude každou sobotu od 16 hodin tempem 10+10 a každou sobotu odehrajete 7 kol/zápasů. Termíny této Velké Ceny ŠSČR jsou 20.2., 27.2., 6.3., 13.3., 20.3., 27.3., 3.4. 2021 (tedy 7 po sobě jdoucích sobot). Registrovat se do VC můžete vždy nejpozději do začátku každého turnaje (můžete tedy i nějakou sobotu vynechat a ovšem také nemusíte – cena registrace je 100 Kč za osobu na 1 turnaj). I zde vybrané peníze jdou do finančních cen pro nejlepší hráče/hráčky.

Ještě jednou upozorňujeme, ať si přečtete všechny instrukce uvedené např. v článku (kde se bude hrát/na jakém serveru), připravíme pro Vás návod/video jak se zaregistrovat na tomto serveru a také pro vložíme nezbytné instrukce jak s programem Zoom, který budete potřebovat z důvodu kontroly anticheatingu. Propozice si důkladně projděte.

V případě dotazů kontaktujte sekretariát ŠSČR, sekretářem soutěží je Sportovní sekretář Ladislav Záruba, IT pomocníkem/hlavou pak Radim Borůvka. Ředitelem soutěží je předseda ŠSČR Martin Petr, hlavní rozhodčí soutěží Jiřina Prokopová.

Držíme Vám všem palce a doufáme v co nejvyšší účast členů ŠSČR, pro které jsou tyto online soutěže přichystány. Šachu Zdar!