Odešla šachová legenda Vlastimil Hort
Ve věku 81 let zemřel v pondělí 12. května šachový velmistr Vlastimil Hort, jedna z nejvýraznějších osobností československého a později německého šachu. Narodil se 12. ledna 1944 v Kladně a již od dětství projevoval mimořádné šachové nadání a talent. První pozvánku k reprezentaci na Šachové olympiádě obdržel již ve svých šestnácti letech v roce 1960. Celkem šestkrát vyhrál Mistrovství Československa a třikrát byl přeborníkem Německa. V 70. letech patřil k nejužší světové špičce, byl opakovaným účastníkem mezipásmových turnajů a v roce 1976 se z mezipásmového turnaje v Manile probojoval až do kandidátského turnaje o titul mistra světa, kde v roce 1977 nešťastně podlehl Borisi Spasskému.
V roce 1985 emigroval do Spolkové republiky Německo, kde dále rozvíjel svou kariéru – nejen jako hráč, ale i jako komentátor, moderátor a popularizátor šachu. Po pádu komunismu v roce 1989 se pravidelně a rád vracel do České republiky, jak v roli hráče, tak komentátora. U příležitosti svých 65. narozenin obdržel Vlastimil Hort Čestnou zlatou plaketu prezidenta republiky.
Vlastimil Hort byl také autorem několika knih, v nichž s nadhledem a elegancí zachytil nejen vzpomínky na slavné turnaje a soupeře, ale i zákulisí šachového světa. Patřil k velmistrům, kteří dokázali šachy nejen hrát na nejvyšší úrovni, ale také o nich poutavě vyprávět.
Odešel výjimečný šachista, inspirativní vypravěč a celoživotní propagátor královské hry.
Čest jeho památce.
Připomeňme si Hortovu šachovou dráhu ve fotogalerii od 50. let minulého století až do současnosti.
Desetiletý Vlastík Hort (v první řadě vpravo) na soustředění v Dobřichovicích v roce 1954.
Na dorosteneckém přeboru ve Sliači v roce 1957.
Pod dozorem Františka Pitharta v Červeném Kostelci v roce 1959.
Na vysokoškolském MS v Mariánských Lázních 1962 v zápase proti Maďarsku.
Na vysokoškolském MS v Budvě 1963, kde Československo získalo zlaté medaile. Zápas proti Bulharsku.
Na Šachové olympiádě v Tel Avivu v roce 1964 ve velmi silné sestavě Pachman, Filip, Hort, Kaválek. Ze zápasu proti Rumunsku.
Blesková partie s Lubošem Kaválkem v Harrachově 1964.
Na mezinárodním turnaji v Mariánských Lázních 1965. Přihlíží Jana Malypetrová. V pozadí stojí Karel Opočenský.
Vítěz mezinárodního mistrovství Československa v Luhačovicích 1969.
Účastníci Mistrovství Československa v Rimavské Sobotě 1974 ve fotbalových dresech.
Největší Hortův úspěch – postup z mezipásmového turnaje v Manile 1976 do turnaje kandidátů mistrovství světa. Na fotce najdete i Hortovi bývalé české kolegy Kaválka a Pachmana. Je smutné, že všechny tři nakonec donutil komunistický režim ve spojení s „bratrskou“ sovětskou okupací k emigraci.
Po rekordní simultánce na 550 šachovnicích během 24 hodin v Reykjaviku 1977. Hort uvedl, že tuto akci uspořádal, aby vyhnal z hlavy bolestivou porážku se Spasským.
Na superturnaji v Montrealu 1979.
Historický úspěch. Československý tým přebírá stříbrné medaile na Šachové olympiádě v Lucernu 1982.
Šumperk 1984. Poslední Hortův Přebor ČSSR před emigrací.
Partie Hort – Ftáčnik na památném turnaji v Praze 1990.
Na oslavě 100 let organizovaného šachu v českých zemích v Praze na Žofíně v roce 2005. V anketě o nejlepšího českého (československého) šachistu století se Vlastimil Hort umístil na 2. místě za Richardem Rétim.
S Michalem Konopkou jako komentátor mezinárodního turnaje v Karlových Varech 2007.
Během zápasu „Sněženky a machři“ v Mariánských Lázních 2008.
V pražské soutěži družstev hrající za tým PORG v roce 2011.
S Eduardem Medunou na MČR v bleskovém šachu v Praze 2015. (foto Vladimír Jagr)
Laureát ceny Salo Flohra v Praze 2018.
Na Pražském šachovém festivalu v červnu 2022. (foto Anežka Kružíková)
Za všechny skvělé partie, které kdy Vlastimil Hort sehrál, uveďme tu následující proti hráči světové extratřídy Jefimu Gellerovi, sehranou na III. mistrovství spřátelených armád v Praze 1966. A především si vychutnejte úžasné a upřímné poznámky Vlastimila Horta původně uvedené v knize „Na sedmi šachovnicích“.