Vzpomínky na Pražský šachový festival

Letošní Pražský šachový festival je již 14 dní minulostí. Akce měla dva hlavní body. Zápas Nigela Shorta proti Vanovi Nguyenovi a poté simultánku legendy britského šachu proti 18 soupeřům. Tak pojďme zavzpomínat a přečíst si pěkná hodnocení celé akce. 

Organizátoři z Pražské šachové společnosti shrnuli obě akce následovně:

Nejmladší český velmistr Thai Dai Van Nguyen poráží šachovou legendu Nigela Shorta 5,5 : 4,5!

Třetí den zápasu jednoznačně patřil českému reprezentantovi, který vyhrál první dvě partie a další dvě zremizoval (byť i v nich stál na výhru). Thai Dai Van Nguyen tak po roce vyhrává další duel v rámci festivalu Pražské šachové společnosti. Gratulujeme!

Šest dětí z listiny talentů Šachového svazu ČR, stejně jako několik dalších šachistů dalo legendě světového šachu Nigelu Shortovi pořádně zabrat! Včerejší simultánka v Obecním domě proti 18 soupeřům (9 a 9 ve dvou místnostech kvůli anticovidovým opatřením), jímž byl zakončen Šachový festival 2020 trvala 4,5 hodiny (!) a velmistr vyhrál 13:5.

Cenné výhry nad velmistrem Nigelem Shortem dosáhli Karel Brožka, Jáchym Němec a Petr Knap. Remízy zaznamenali Jáchym Šmolík, Anna Voříšková, Michal Fridrich a Jiří Pačovský.

Krásnou foto, ale i video dokumentaci celé akce můžete zhlédnout na facebooku nebo také na zoneramě. Okaz na web pořadatele naleznete poté ZDE.

Akce byla otištěna hned v několika novinách, jm. v Lidových novinách, týdeníku Hrot nebo také v Šachovém občasníku. Články přinášíme níže.

Lidové noviny (PDF verze)

Velké poděkování patří Pražské šachové společnosti za publikaci velmi pěkného šachového počtení nejen o Pražském šachovém festivalu, ale o mnoha dalších zajímavostech ze světa šachu v jejich Šachovém občasníku. Celý díl přinášíme ZDE v odkazu!

Plakát podepsaný oběma velmistry

Každý den měla akce také komentované přenosy, ty můžete v záznamu zhlédnout na YouTube po kliknutí na odkazy níže:

1. den:  https://www.youtube.com/watch?v=PQ76NENW2GE

2. den:  https://www.youtube.com/watch?v=dCsiZPHqJYY&t=5s

3. den:  https://www.youtube.com/watch?v=dcfbaDEZO9A&t=11s

Pražské šachové společnosti, jmenovitě panu Matochovi, děkujeme za uspořádání krásné akce a také za zaslání všech podkladů. Již nyní se nemůžeme dočkat příštího ročníku!
______

Mládež potrápila Nigela Shorta

V poslední den před ukončením všech sportovních aktivit se stihl dohrát Pražský šachový festival. Hrálo se v termínu 11. – 13.10. Akce se konala v krásných prostorech Obecního domu. Hlavním utkáním byl letos zápas Short-Nguyen, ve kterém po napínavém boji triumfoval mladý český velmistr Thai Dai Van Nguyen. V úterý byl festival zakončen simultánkou. V té si šanci zahrát proti legendě britského šachu a současnému viceprezidentovi FIDE Nigelu Shortovi dostalo 20 hráčů, z toho 6 vybraných mládežníků. 

A teď k tomu, jak to celé probíhalo:

Okolo půl druhé jsme společně s Jášou Němcem nastoupili v Říčanech na vlak. Před Obecním domem jsme se pak potkali s Ladou a Aničkou . Protože do začátku simultánky zbývala ještě spousta času, rozhodli jsme se zavítat do místní kavárny.

Poté jsme po červeném koberci vešli do nádherných prostor hracího sálu.  

Blížila se třetí hodina a my zasedali k šachovnicím. Po úvodních slovech pánů Nigela Shorta a Pavla Matochy nám nic nebránilo v tom zahrát první tahy našich partií.

První z mládežníků dohrál Jáchym Němec, kterému se po pěkném taktickém zakončení partie podařilo zvítězit.  

Jako druhá zapsala na partiář výsledek Lada Zelbová, která měla v partii šance na výhru, bohužel po dlouhém tříhodinovém boji musela svého krále sklonit. 

Další dohrála Anna Voříšková, které se nakonec podařilo partii remizovat opakováním tahů. 

Jako druhý dokázal půvabně zvítězit Karel Brožka. Po utkání ho Nigel Short chválil, jak za vystupování, tak výkon za šachovnicí. Kája svou partii zhodnotil následovně: ,,Hrál jsem s černými skandinávskou obranu s Dd6 a po pár tazích jsem zahrál drobnou nepřesnost, kterou naštěstí Nigel Short nevyužil. Ve střední hře udělal soupeř chybu a rozhodl se obětovat kvalitu. Od té doby jsem stál lépe a podařilo se mi přejít do příjemné koncovky. Ve 46. tahu se Nigel Short v prohrané koncovce vzdal a já jsem měl obrovskou radost z vydařené hry.“  Rozbor partie Káji můžete zhlédnout níže.

Závěrem ještě Kája doplnil: ,,V únoru 2020 se mi podařilo remizovat v simultánce sehrané se světovým velmistrem Borisem Gelfandem a toto byl můj druhý velký úspěch se silným světovým velmistrem. Samozřejmě si uvědomuji, že se simultánky nedají srovnávat s klasickou vážnou partií dvou hráčů, ale i přesto jsem si je obě moc užil a ze samotné hry i výsledku jsem byl nadšený!“

Po 4,5 hodinách dohrál Jáchym Šmolík s nerozhodným výsledkem.

Jako poslední byl nucen po velkém boji svou partii vzdát nejmladší Roman Popov, který se s námi podělil o tento skvělý šachový zážitek následovně: ,,Moc jsem si s Nigelem Shortem chtěl zahrát, ale čekal jsem jako náhradník. Všichni jsme se sešli v Obecním domě, a nakonec se na mě štěstí usmálo a mohl jsem usednou k šachovnici. Hrál jsem černými Caro-Kann. Ze zahájení jsem vyšel dobře i když mě soupeř překvapil. Ve střední hře jsem se dopustil menších nepřesností a legenda šachu pan Short získal prostorovou převahu. Pokusil jsem obětovat pěšce za kompenzaci, ale soupeř ji nepřijal a pozice na královském křídle se zablokovala. Měl jsem obsadit D sloupec, což jsem neudělal a ztratil jsem tempo. Myslel jsem si, že jsem blízko remízy, ale to byla mylná informace. V koncovce těžkých figur hrál soupeř přesně a po výměně věží v dámské koncovce jsem byl prohraný a po několika tazích jsem se také vzdal.“

Simultánka skončila celkově 13:5 ve prospěch velmistra. Třetí výhru přidal Petr Knap, o dvě další remízy se zasloužili Michal Fridrich a Jiří Pačovský.

Dovolil bych si podotknout, že mládež nakonec dokázala se členem Řádu britského impéria remizovat 3:3.

Věřím, že si akci všichni moc užili. Tímto článkem bych chtěl moc poděkovat panu Matochovi za fantasticky uspořádanou akci, dále také Šachovému svazu ČR za nominaci. 

Jáchym Šmolík a mládež

Odkaz na úvodní článek k festivalu najdete zde.