Vojtěch Plát mistrem ČR

Sedmadvacetiletý Vojtěch Plát vyhrál domácí šampionát šachistů, který letos hostil Zlín. Plát napodobil Karolínu Pilsovou, která se už před několika dny radovala z mistrovského titulu mezi ženami.

Zleva ředitel turnaje Rostislav Svoboda, 2. místo Štěpán Žilka, 1. místo Vojtěch Plát a 3. místo Jan Krejčí

Plát prošel celým turnajem bez jediné porážky, v devíti kolech nasbíral 6,5 bodu. O půl bodu méně získali druhý Štěpán Žilka a třetí Jan Krejčí. Pro Pláta jde o druhý titul, poprvé se z něj radoval před pěti lety. K triumfu ho dovedla rychlá, agresivní hra, taktický postřeh, výborný propočet i schopnost okamžitě potrestat soupeřovu chybu.

Šampionát se hrál od 17. září s celkovým cenovým fondem 260 000 Kč.  Jeho deset účastníků, mezi nimiž kvůli startu na Evropském klubovém poháru chyběla česká jednička David Navara, změřilo síly každý s každým. Platila Sofijská pravidla, podle nichž se hráči nesměli domlouvat na remíze před dokončením třicátého tahu.

Skvělou práci odvedli organizátoři turnaje pod vedením Rostislava Svobody: „Turnaj proběhl po organizační stránce na vrcholné úrovni. Celému pořadatelskému týmu patří velká poklona a dík,“ ocenil práci pořadatelů předseda ŠSČR Martin Petr.

Příjemným zpestřením šampionátu byl křest knihy Tajná přísada, kterou napsali nejlepší slovenský šachista Ján Markoš a David Navara a vydal ji Šachový svaz ČR. Kniha čtenáře provede zákulisím profesionálního šachu a klade si za cíl naučit hráče zvládat klíčové momenty partií.

Výsledky MČR mužů najdete zde.
Fotogalerii od Vladimíra Jagra můžete zhlédnou zde.

Portréty všech účastníků MČR z fotoaparátu Vladimíra Jagra zde.

______

MČR mužů ve Zlíně

AKTUALIZOVÁNO o odkazy na online komentované přenosy.

Jeden z vrcholů domácí šachové sezóny klepe na dveře. Mistrovství České republiky mužů začíná ve Zlíně 17. září a známi jsou již všichni účastníci tohoto uzavřeného turnaje. Desítka špičkových šachistů si to kromě mistrovského titulu rozdá i o prize money v celkové výši 260 000 Kč.

Na letošním MČR chybí obhájce titulu a dlouhodobá česká jednička David Navara, ve Zlíně neuvidíme ani vloni stříbrného Viktora Lázničku a bronzového Zbyňka Hráčka. Jinak je ale startovní listina přehlídkou hráčů té nejvyšší domácí úrovně.

Nasazeným hráčem číslo 1 bude vítěz Czech Open z roku 2019 Jiří Štoček, dvojkou juniorský mistr Evropy z téhož roku a reprezentant Thai Dai Van Nguyen, trojkou pak jeho týmový kolega Štěpán Žilka. Nechybí ani šampión letošního Czech Open v Pardubicích Vojtěch Zwardoň. Divokou kartu Komise reprezentačního úseku dostal po odřeknutí talentovaného juniora Václava Fiňka Richard Mládek.

Kompletní seznam účastníků MČR v šachu 2021:

Jiří Štoček (2604), Thai Dai Van Nguyen (2577), Štěpán Žilka (2573), Martin Petr (2489), Vojtěch Zwardoň (2466), Vlastimil Babula (2563), Tomáš Polák (2553), Jan Krejčí (2547), Vojtěch Plát (2521), Richard Mládek (2361).

(rating FIDE k 1. 6. 2021)

Turnaj začíná v Hotelu Moskva Zlín v pátek 17. září ve 20:00 losováním a vyvrcholí v neděli 26. září. Hraje se na 9 kol systémem každý s každým za uplatnění Sofijských pravidel. Tempo je 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s přidáváním 30 sekund za každý tah.

Pro šachové příznivce, kteří si nenajdou cestu do salonku číslo 308, pořadatelé připravili od nedělního druhého kola živé přenosy na YouTube. Vedle stálého komentátora Jakuba Roubalíka se za mikrofonem vystřídají IM Cyril Ponížil, IGM Ján Markoš, IGM Zbyněk Hráček a IGM Marek Vokáč.

Součástí MČR bude v úterý 21. září také slavnostní křest knihy Tajná přísada autorů Jána Markoše a Davida Navary, kterou vloni před Vánoci vydal Šachový svaz ČR. Křtu, který začíná v 19:00, bude přítomen Ján Markoš, jenž se zúčastní i následné debaty ke knize.

Pořadatelé z Šachového klubu Zlín si pro adepty na titul mistra ČR připravili bohatý cenový fond, prize money je celkem 260 000 Kč. Medailisté obdrží také putovní poháry a na všechny účastníky čeká pamětní list.

Pro další aktuality sledujte web ŠSČR, více informací o turnaji včetně propozic najdete zde.

Sledujte živý komentář na Youtube kanálu ŠSČR.

4. kolo 21. 9. spolukomentuje GM Ján Markošhttps://www.youtube.com/watch?v=4j4k1qxifvs
Od 17:00 se komentátoři zaměří na knihu Jána Markoše a Davida Navary Tajná přísada. Díváci budou moci Jánu Markošovi klást své dotazy týkající se knihy.

5. kolo 22. 9. spolukomentuje GM Zbyněk Hráčekhttps://www.youtube.com/watch?v=RlBSqfHx7oY
Zbyňku Hráčkovi budete během vysílání moci klást otázky týkající se mužské šachové reprezentace.

6. až 9. kolo 23. – 26. 9. spolukomentuje GM Marek Vokáč

 

Online přenos partií: