Jak vyhrávat? Pomůže Tajná přísada

Co chybí šachistům, kteří nedokáží i přes hluboké teoretické znalosti uspět v partiích? Hráčům, kteří dělají banální taktické chyby či se ocitají v nezvladatelné časové tísni? Je to zkušenost s tím, jak profesionální šach doopravdy chutná, tvrdí ve své nové knize Ján Markoš. Na praktické příručce Tajná přísada, kterou vydává Šachový svaz ČR, s ním spolupracoval i nejlepší český hráč David Navara.

„Naučíme vás, jak za šachovnicí bojovat a vyhrávat,“ zní podtitul knihy Tajná přísada, kterou si můžete již nyní objednat na webu ŠSČR (instrukce k objednávce zde).

Ján Markoš, slovenský velmistr, jenž se dlouhodobě zabývá šachovou publicistikou, přichází po teoretické knize „Pod hladinou“ tentokrát s o poznání praktičtější příručkou. Jejím smyslem je ukázat čtenářům, jak zvládat důležité momenty při hře – a uspět. „Hluboké ideje jsou fajn, pokud o šachu přemýšlíte doma v obýváku. V turnajích jsou ovšem důležitější výhry,“ říká Markoš v předmluvě k Tajné přísadě.

Iniciačním zážitkem se pro Markoše stala tvrdá prohra na mládežnickém mistrovství světa ve Španělsku. Byl ve hře o medaili, ale kvůli nervozitě nezvládl poslední kolo. „Dnes vím, že to tenkrát nemohlo dopadnout jinak. Ačkoliv jsem byl již ve čtrnácti docela šikovným šachistou, o šachové praxi jsem nevěděl téměř nic. Nevěděl jsem, jak se na soupeře pořádně připravit. Nedokázal jsem krotit své emoce. A vůbec jsem netušil, jak se hrají rozhodující partie,“ píše pětatřicetiletý autor.

Markoš, jenž je vrcholným slovenským šachistou a trenérem s patnáctiletými zkušenostmi, rozdělil knihu do deseti kapitol. Ty pokrývají všechny aspekty reálného boje za šachovnicí: jak obstát, jak nepodléhat stresu, jak pracovat s časem na hodinách, jak se efektivně rozhodovat, jak se připravit na konkrétního soupeře nebo jak hrát koncovky v půlminutovém rytmu.

V odhalování oné „tajné přísady“ pomáhají i zkušenosti nejlepšího českého šachisty Davida Navary. Ten s pětatřicetiletým Markošem, svým vrstevníkem, soupeřem i spoluhráčem z mládežnických soutěží, šachových olympiád a lig, na přípravě knihy spolupracoval. Nechybí zde ani příklady konkrétních partií českého šampióna.

„David je mimo šachovnici absolutní gentleman, jemný a inteligentní muž. Za šachovnicí se ale mění v nekompromisního bojovníka, který se nebojí žádného rizika. Je inspirací pro každého šachistu, jenž má odvážné srdce a rád vítězí,“ komentuje Markoš.

„Nebudu zastírat, že Ján odvedl velkou většinu práce. Sám jsem do knihy přinesl především pohled hráče širší světové špičky, který toho za šachovnicí mnoho viděl a prožil a je ochoten se o své poznatky dělit,“ říká David Navara, aktuálně 39. hráč světa.

Slavnostní křest knihy Jána Markoše a Davida Navary Tajná přísada proběhne 4. prosince 2020 online, přímý přenos bude na YouTube kanále ŠSČR.

Informace o publikaci:

Název: Tajná přísada
Autoři: Ján Markoš a David Navara
Jazyk: čeština
Vazba: pevná, bez přebalu
Rozsah: 208 stran
Nakladatel: Šachový svaz České republiky

Dostupnost: od 23. 11. 2020 na webu ŠSČR (ZDE)
Prodejní cena: 349 Kč

ŠSČR v rámci vzdělávání členské základny nabízí i další knihy se šachovou tematikou. Najdete je na svazovém webu v sekci Metodické a propagační materiály. Případně se na stránku dostanete také přes ikonu Publikace v levém Menu na hlavní straně webu ŠSČR.