Letní turnaje očima mládežníků 3 (Czech Open, Open Piešťany)

Lída Lacková – CZECH OPEN Pardubice

Ve dnech 17.-28.7.2024 jsem navštívila Pardubice, abych se zde zúčastnila festivalu Czech Open. Nejdříve jsem ve dnech 17.-18.7.2024 hrála rapid turnaj G2, ve kterém jsem se nakonec umístila na 36.místě se ziskem 5,5 bodu. S výsledkem jsem spokojená a na celém rapid turnaji se mi nejvíce líbilo to, že jsem každé kolo hrála úplně stejně jako moje mladší sestra Lucka. To se nám ještě nikdy nepodařilo.

Od soboty 19.7.2024 jsem hrála Open B turnaj, kde jsem získala pouhých 2,5 bodu (5 remíz a 4 prohry). Turnaj se mi výkonnostně určitě nepovedl tak, jak bych si přála. I přesto jsem ale velmi ráda za tento turnaj. Moc jsem si ho užila a i přes prohry si myslím, že se mi podařilo odehrát některé kvalitní partie a získat tak další zkušenosti.

Moc bych chtěla poděkovat Šachovému svazu za poskytnutí finanční podpory, trenérovi za cenné rady a své rodině zejména za psychickou podporu. Opravdu jsem vděčná za tuto zkušenost.

K rozboru jsem si vybrala partii z posledního kola, kdy jsem hrála s dívkou ze Spojených Arabských Emirátů jménem Khalfan Alsuwaidi Shamma. Hráčky z UAE mě velmi překvapily svou kvalitní hrou a nízkým FIDE ELO.

 

 

 

 

Tomáš Mík – CZECH OPEN Pardubice

V termínu 19.7. – 27.7.2024 se uskutečnil 35. ročník turnaje Czech Open 2024, který jsem hrál poprvé. Na turnaj jsem se přihlásil na poslední chvíli hned po skončeném turnaji Slovakia Chess Open v Piešťanech, kde jsem nehrál podle představ. Turnaj v Pardubicích byl rozdělen na kategorie (A, B, C a 30+). Já jsem se rozhodl pro velmistrovský turnaj A, kde jsem byl nasazený na 175 místě. Nevěděl jsem, co mám od turnaje čekat, protože jsem byl už unavený z předchozího turnaje v Piešťanech. Můj stanovený cíl byl uhrát 3 – 4 body. Konečné 59. místo s 5,5 body potěšilo nejen mě, ale i trenéra a celou rodinu. V turnaji jsem hrál dobře a nikdo mě vyloženě nepřehrál. Prohrané partie šli za mojí nezkušeností, kdy jsem chtěl vyhrát, ale bohužel jsem to neměl dobře spočítané, až do konce. Celkově hodnotím turnaj skvěle a jsem i velice rád za připsaných 124 bodů, které mě posunuli přes novou hranici 2100. V prvním kole jsem vyhrál, což byl dobrý začátek. V druhém kole jsem po dlouhé bitvě nakonec prohrál po 80 tazích s FM Hesse Henrikem. 3. partii jsem vyhrál a 4. partii jsem prohrál. 5. a 6. kolo jsem vyhrál a díky tomu jsem se v turnaji dostal hodně vysoko. 7. a 8. kolo jsem dvakrát remizoval. Poslední 9. kolo jsem bohužel prohrál.

Nejvíce se mi povedla 5. partie s IM Alexikovem, která už byla k vidění na https://www.chess.cz/czech-open/ Rozhodl jsem se tedy pro rozbor jiné partie s hráčem FM Savicevs Arsenijs.

Závěrem bych chtěl poděkovat trenérovi Petrovi Koutnému za rozbory a přípravy a ŠSČR za finanční podporu na turnaji.

 

 

 

 

 

Marek Fizer – Open Piešťany

Dne 9. července jsem se spolu se svými spolubydlícími vypravil do Piešťan na silně obsazený turnaj. Do Piešťan se vracím už počtvrté a pokaždé velmi rád. Líbí se mi organizace turnaje, který se odehrává v prostorném klimatizovaném hracím sálu, což jsem pokaždé ocenil vzhledem k tomu, že bylo denně kolem 33°C. V prvním kole jsem se utkal s FM Richardem Turčanem. I když jsem v zahájení chyboval, dostal jsem se do vyrovnané pozice, a tak jsem si z partie odnesl půlbod. Druhé kolo mi los přisoudil WGM Ouellet Maili-Jade. Na šachovnici se rozehrála jedna z hlavních variant Svěšnika. Soupeřka ale chybovala, tím pádem jsem měl možnost bojovat o výhru. Nevyšla tato technická část, a tak jsme se opět shodli na remíze. Třetí kolo mi přineslo první prohru v turnaji. Čekal na mně soupeř z Kazachstánu FM Assylov Miras. Zde se mi celkem povedlo zahájení a přebral jsem menší výhodu. Potom mě ale srazila série nesprávných rozhodnutí a soupeř už mi nedal šanci vrátit se zpět. První bod jsem získal až ve čtvrtém kole. Mým soupeřem byl mi známý IM Vladimír Bochnička. Ze zahájení mi soupeř nabídl pěšce a já jsem ho neodmítnul. Dále jsme hráli komplikovanou partii, kde jsem ale podle všeho stál téměř na výhru. V komplikované pozici jsem se špatně zorientoval a to způsobilo moji ztrátu výhody. Soupeř ale zaváhal také, tím pádem jsme se dostali do dámské koncovky, kdy jsem měl „céčkového“ pěšce navíc. Pěšce jsem prosadil a to znamenalo první bod na moje konto. Páté kolo jsem se utkal s Indickým FM Aarav Sinha. Dlouhou dobu byla pozice vyrovnaná, postupně mě soupeř začal přehrávat a nakonec jsem byl nucen se vzdát.

 

 

V šestém kole jsem nastoupil proti FM Hrosi Romanovi. Soupeř mi spadl do přípravy, díky tomu jsem získal příjemnou pozici na hraní a nakonec jsme se dostali do koncovky s pěšcem navíc. Začal jsem ho postupně prosazovat a ve stresu soupeř provedl nesprávný plán a díky tomu jsem vyhrál. V sedmém kole jsem hrál proti WGM Khalafova Narmin. Tady se mi naopak zahájení vůbec nepovedlo, ale ani mojí soupeřce zahájení úplně nesedlo, brzo jsem získal po velké chybě kvalitu, ovšem pozice i tak nebyla moc jasná. Zachránilo několik správných rozhodnutí a soupeřce se už osud partie zvrátit nepovedlo. Osmé kolo bylo pro mě klíčové. Los mi přisoudil FM Raczeka Krzysztofa. Zahájení jsem rozehrál dobře, ale soupeř mě překvapil obětí kvality, kterou jsem považoval za nesprávnou. Opak byl pravdou, když se ukázalo, že oběť byla velmi dobrá. Pozice se mi ale líbila a soupeř začal dělat nepřesnosti, ovšem poslední chybu jsem v časovce udělal já a podhodil jsem kvalitu. Poté už nešlo partii zachránit. Před posledním kolem jsem měl 4/8 bodů. Před turnajem jsem měl cíl se dostat bodově nad 50 %, a tak jsem měl v devátém kole poslední možnost toho dosáhnout. Mým soupeřem byl FM Daakshin Arun. Tato partie mi přišla nejzajímavější, a proto jsem se rozhodl okomentovat právě ji.

Díky této partii jsem dosáhl 5/9 bodů a splnil jsem si cíl, který jsem měl před turnajem. Na elo jsem připsal 92 bodů, takže z tohoto pohledu se mi turnaj povedl. Herně to sice bylo horší, ale i tak jsem s turnajem spokojený. Na závěr bych chtěl poděkovat organizátorům za skvěle zorganizovaný turnaj, dále bych chtěl poděkovat trenérovi za přípravy a rozbory a také Šachovému svazu za podporu.

 

 

Jáchym Hrbek – CZECH OPEN Pardubice

Ve dnech 20.7. – 28.7. jsem se zúčastnil turnaje Czech Open v Pardubicích. Zajímavé je, že jsem původně ani neměl hrát a přihlásil jsem se asi 2 dny před začátkem. Před tímto turnajem jsem se vracel z Piešťan, kde jsem také hrál, ale moc se mi nedařilo a nebyl jsem si moc jistý, jestli v Pardubicích hrát, nebo raději ne. Nakonec jsem byl velmi rád, že jsem se rozhodl si zahrát.

Ze začátku mé výkony nebyly nijak zvláštní. V první partii jsem zvítězil poměrně rychle a přesvědčivě, ale v druhém kole jsem měl lepší (a v jednu dobu dokonce vyhranou) pozici, ale danou výhru jsem nenašel, a ještě jsem byl celkem rád za remízu. Ve třetí partii jsem se celkem obával, že stojím hůř, ale při analýze jsem zjistil, že to tak naštěstí nebylo. Ve čtvrté partii jsem měl docela velké štěstí, měl jsem černé figury, a dostal jsem se pod velký tlak a ztratil jsem dvě figury za věž a pěšce, ale v časové tísni se mi podařilo, pomocí taktiky, soupeře připravit o figuru. Zbylé partie už pak proběhly víceméně v pořádku.

V Pardubicích se mi líbilo a příští rok bych si turnaj, když bude možnost, určitě rád zahrál znovu.

 

 

Zuzana Stará – CZECH OPEN Pardubice

Ve dnech 20.-27.7. 2024 jsem se zúčastnila CZECH OPENU v Pardubicích. Open v Pardubicích je můj nejoblíbenější letní turnaj, protože tam vládne skvělá šachová atmosféra. Letos už jsem tam jela počtvrté a každý rok se těším, až tam znova pojedu. Turnaj byl rozdělený do tří skupin A, B a C, já jsem hrála B, z celkem 244 hráčů jsem byla nasazená 88.

Začátek turnaje mně vyšel dokonale a první čtyři kola jsem vyhrála, i když si myslím, že jsem měla i trochu štěstí. Páté kolo jsem poprvé remizovala s  WFM Ahlam Rashed a  po pátém kole jsem byla s výsledkem velmi spokojená.

Šesté kolo jsem hrála s vítězem turnaje Romanem Tyshniukem, tuhle partii jsem bohužel nezahrála moc dobře a prohrála jsem. Na další kolo jsem dostala prvního nasazeného, příprava nám vyšla a dostala jsem docela dost dobrou pozici, bohužel jsem to nedotáhla do konce a nakonec partii remizovala. V osmém kole mně byl konečně nalosován soupeř z Česka. Hned ze začátku nám nevyšla příprava a úplně jednoduše jsem ztratila pěšce. Pozici jsem dostala do koncovky s tím, že bych to mohla zremizovat, ale s pěšcem míň se hraje blbě a koncovku jsem neudržela.

Celkově jsem s výsledkem spokojená, měla jsem nakonec jenom 6 bodů, ale připsala jsem si jich hodně do ela.

Rozebírám poslední vyhranou partii, kterou si myslím, že jsem zahrála moc dobře.

 

 

Oskar Gřešek – CZECH OPEN Pardubice

Od 20. do 27. července se konal v Pardubicích tradiční festival CZECH OPEN 2024. Přihlásil jsem se do turnaje C – GASCO OPEN. V soutěži hrané švýcarským systémem na 9 kol bylo 170 hráčů ze 37 států. ELO účastníků bylo od nuly do 1795. Se svým ELO 1600 jsem byl kousek nad průměrem (1535) a nasazený jako 58. Do Pardubic jsem se těšil na šachy a kamarády.

Výsledek 7 bodů (6 výher, 2 remízy, 1 prohra) znamenal třetí místo. Z pěti sedmibodových jsem měl nejlepší pomocné hodnocení. Vítěz a druhý v pořadí získali 8 bodů.

Turnaj začal dobře. V prvních čtyřech kolech jsem 4x vyhrál. V první, druhé a třetí partii jsem po chybách soupeřů získal materiální převahu a partie v poklidu dotáhl. Čtvrtá partie došla do koncovky V+S proti V+J a později V proti V. Soupeř zkoušel vyhrát remízovou věžovku až ji prohrál.

Od pátého kola už to bylo těžké. V paté partii jsem po zahájení získal pěšce. Ve střední hře jsem nehrál přesně a partie skončila v remízové koncovce. Šestá partie se mi docela povedla a podrobněji je rozebrána pod článkem. Hrál jsem s druhým nejvýše nasazeným hráčem (ELO 1790). Zahájení jsem přežil ve vyrovnané pozici. Po výměnách dam a jedné věže byla pozice mírně lepší pro mě. Soupeř chyboval v koncovce. V sedmém kole jsem narazil na pozdějšího vítěze. Nepovedl se mi přechod ze zahájení do střední hry. Nenašel jsem způsob, jak rozehrát figurky. Soupeř mě přejel, ve druhé části partie jsem si vůbec nezahrál. Chuť jsem si spravil v předposledním kole. Partie s oddílovým kolegou byla jako na houpačce. Z lepší pozice jsem se dostal do prohrané. S jezdcem a pěšcem méně jsem hledal remízu věčným šachem. Soupeřův král před mou dámou utíkal po celé šachovnici až vstoupil do matu. Na poslední partii jsem šel s cílem remízovat. Věděl jsem, že půl bodu bude stačit na pěkné umístění. Měnil jsem figurky a brzy vznikla rovná koncovka.

Se třetím místem a ziskem 116 ELO bodů jsem moc spokojený. Černými jsem byl stoprocentní (4/4). Partie byly bojovné, nejkratší měla 31 tahů a nejdelší 77. Čtyři partie končily věžovou koncovkou.

Volný čas jsem trávil s kamarády. Většinou jsme hráli fotbal. Počasí bylo pěkné a chodili jsme na koupaliště a do aquaparku.

Děkuji panu Richardu Biolkovi za večerní popartiové rozbory a také za přípravu na partie.

 

 


 

Jan Kožušník – CZECH OPEN Pardubice

 

 

Ve dnech 20.-28.7.2024 jsem se zúčastnil šachového festivalu v Pardubicích. Na turnaj jsem se vrátil opět po roce s cílem zahrát kvalitní partie a umístit se alespoň do 10. místa.

První kolo jsem hrál vyrovnanou partii se slabším soupeřem, soupeř udělal chybu a já jsem ji využil. Ve druhém kole vznikla velmi brzy koncovka, podařilo se mi soupeře přehrát a získat figuru. Realizovat převahu mi trvalo trochu déle, ale nakonec jsem soupeři dal pěkný mat pěšcem. Třetí kolo jsem od zahájení získal převahu a povedlo se mi rychle uspět v útoku. Čtvrté kolo bylo v podobném duchu jako třetí. Soupeře se mi podařilo zamatovat po dobře vedeném útoku ve 30. tahu. Partie v pátém kole byla klíčová. Kvůli hrubé chybě jsem dostal prohranou pozici, ale nevzdal jsem se a díky volným pěšcům jsem partii nakonec vyhrál. Tuto partii jsem se rozhodl okomentovat. Šesté kolo jsem měl lepší pozici s dvěma pěšci více, ale nechal jsem se v koncovce zatlačit a dostal jsem věčný šach. Z partie 7. kola mám velkou radost, trenér mě za ni dokonce pochválil. Pomalu a jistě jsem svého soupeře umačkal a pak už jen stačilo vyhrát vyhranou věžovou koncovku. V osmém kole na mě čekal jeden z favoritů turnaje, Korejec Choi Hyunbin, který stejně jako já bojoval o 1. místo. Soupeř hrál velmi rychle a agresivně, ale podařilo se mi zvládnout věžovou koncovku a udržet remízu. Deváté kolo šlo o všechno. Asi po hodině skončila partie mého rivala Choi Hyubina, který zvítězil velmi rychle, věděl jsem, že pokud chci turnaj vyhrát, musím svoji partii taky vyhrát. Ze střední hry jsem vyšel s pěšcem více a přešel do lepší věžové koncovky, kterou jsem po dlouhém boji nakonec vyhrál.

Během turnaje jsem svůj volný čas trávil hraním fotbalu, deskových her a karet se svými kamarády z Beskydské šachové školy. Vítězství v turnaji pro mě moc znamená, je to bezpochyby zatím můj největší úspěch. Na závěr bych chtěl poděkovat svému trenérovi FM Kubovi Rabatinovi, se kterým jsem se po celou dobu turnaje připravoval.

 

 

 

Bruno Topenčík – CZECH OPEN Pardubice

Ve dnech 19. 7. 2024 až 27. 7. 2024 jsem se zúčastnil Velmistrovského turnaje A, který byl obsazen velmi kvalitními hráči. Tohoto turnaje se zúčastnilo 199 hráčů z mnoha zemí a já jsem byl nasazen na 157. pozici. Byla to moje premiéra, v minulém roce jsem se zúčastnil B turnaje. S kamarády a trenérem jsme byli ubytování na VŠ kolejích v Pardubicích, odpadlo nám tak každodenní dojíždění vlakem. V dopoledním čase zbyl prostor i na fotbal, stolní hry, poznávání Pardubic.

Začátek turnaje se mi nepovedl, byla to pro mě zkušenost, jak neztratit koncentraci a bojovat do poslední partie. Nakonec se mi povedlo uhrát 3,5 bodů a věřím, že to příště bude lepší!

 

 

 

Matyáš Paseka – CZECH OPEN Pardubice

Ve dnech 11. – 14. července a dále pak 19. – 28. července jsem se už takřka tradičně (ať už s kolegy a trenéry z BŠŠ nebo s kamarády/lidmi které znám) zúčastnil festivalu CZECH OPENu v Pardubicích. Turnaje se hrály opět v IDEONu; hrací místnost byla klimatizovaná a díky stálému občerstvení a skvělému servisu v párty stanu si opravdu nemohu na nic stěžovat. Bydleli jsme tradičně na univerzitních kolejích, což sice od hrací místnosti nebylo úplně za rohem, ale menší procházka vždy prospěje.

Na letošní rok jsem se obzvláště těšil, jelikož jsem nehrál turnaj v Teplicích, takže to byly moje rádoby první letní turnaje. Šachy jsme samozřejmě prokládali i mimošachovými aktivitami, ať už to byl ranní fotbálek v nedalekém parku, návštěva naší oblíbené indické restaurace na náměstí nebo hra společenských her při večeru. Během hlavní části festivalu jsem se já v trenérském postu společně se svými kolegy i s našim trenérem IM Standou Jasným v hřišti zúčastnili fotbalového turnaje a po dramatickém závěru náš tým nesoucí název „ŽENSKÝ ŠACH“ urval prvenství a já jakožto hrdý trenér jsem měl tu čest si s sebou domů odnést pohár s diplomem.

Ale teď už k mým šachovým výkonům:

Družstva:

Zaměřil bych se spíše na můj výkon v hlavním turnaji A, ale myslím si, že by moje počínání na tomto „rozehřívacím“ turnaji bylo dobré zmínit. Zkrátka a dobře jsem nehrál úplně špatně, ale žádný skvělý výkon to také nebyl. Sem tam jsem remizoval s papírově slabšími a se silnějšími jsem prakticky neměl šanci, takže konečný elový úpis -20 a výkon 2110 odpovídal tomu, jak jsem hrál.

Mě osobně se teda moc nedařilo, ale nutno podotknout, že mí kolegové v družstvu A vybojovali zlatou medaili.

Odkaz na můj výsledek: https://chess-results.com/tnr911626.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&snr=409

Hlavní turnaj:

1. kolo jsem se utkal s papírově slabším soupeřem Jiřím Pleškem (1991). Rozehráli jsme velmi ostrou variantu Caro-Kannu, ve které opravdu rozhoduje každý tah. Soupeř udělal chybu jako první a já už svou výhodu nepustil. (1/1)

2. kolo mi los naložil IM Jakuba Půlpána (2383). Dobře jsem se připravil a soupeř ztrácel docela dost času už od zahájení. Pak jsem to ale nezahrál úplně přesně a pozice se dostala do přibližné rovnováhy a věřil jsem si, že z partie bude půlbod. Soupeř ale udělal hrubku, já toho využil a v oboustranné časovce jsme oba něco přehlédli, ale nakonec jsem od této partie odcházel s větším úsměvem, než jsem plánoval. (2/2)

3. kolo jsem hrál už s takřka tradičním soupeřem FM Richardem Mládkem (2385). S Ríšou jsme odehráli mnoho partií a každá z nich byla neméně divácky atraktivní. Ze zahájení jsem využil svých znalostí sicilek a než jsem se nadál, věděl jsem že stojím na výhru. Pak jsem ale přemýšlel a přemýšlel, nevěděl jsem co s tím a z obrovského časového náskoku jsem nic nevytvořil a v pozici stále nic moc nevymyslel. Něco jsem tam teda konečně zahrál s docela přímočarou myšlenkou, ale na tento moment jsem teda moc pyšný nebyl. Nakonec se zápletky proměnily v taktický obrat, který mi zaručil velmi cenný skalp nad silným soupeřem, který si mimo jiné v roce 2021 uhrál právě na tomto festivalu normu GM. (3/3)

4. kolo jsem si zahrál s mým prvním velmistrem v turnaji GM Evgenym Zananem (2476). Soupeř mě překvapil volbou zahájení, ale nic moc kloudného z něj nevytěžil a chvílemi jsem si myslel, že dokonce tahám za delší konec provazu. Tento pocit bohužel netrval moc dlouho, najednou jsem musel i trochu bránit, ale moje pozice byla tak dobrá, že soupeři nezbývalo nic jiného, než remizovat věčným šachem. Na tuto partii se mi bude dobře vzpomínat. Pohledem diváka asi nebude nijak extra zvláštní, ale pro mě to byla (asi) první remíza s velmistrem (který je elově o tolik silnější než já). Po této partii jsem už tak nějak tušil, že jestli si udržím svou hru, tak bych mohl útočit i na IM normu či víše, ale zároveň jsem si tím moc nechtěl zatěžovat hlavu a nijak to neovlivňuje můj výkon v turnaji. (3,5/4)

5. kolo mě čekal zatím můj nejsilnější soupeř v turnaji IM Chrisopher Noe (2520). Věděl jsem, že už pár mých kolegů z BŠŠ se s ním setkalo a výsledky byly různé, ale v součtu měl německý (takřka) velmistr navrch. S mým trenérem FM Kubou Rabatinem jsme něco připravili, ale jak už mají soupeři v oblibě – uhýbají z příprav. Nakonec vznikla koncovka v Aljechince, kde se mi podařilo soupeře vyvést z přípravy a trochu zkomplikovat pozici, která nakonec po nějakých výměnách skončila smírem. Toto je doposud a asi nějakou dobu bude můj nejlepší výsledek ve vážné partii – remíza s velmistrem 2520 (tedy o 327 více než jsem měl při turnaji). Opět, z diváckého pohledu to nebyla žádná partie turnaje, ale prostě jsem hrál tak, že se i hráč takového kalibru smířil s tím, že se mnou bod bude dělit. (4/5)

6. kolo mi nadělilo indického mezinárodního mistra IM Ameyu Audi (2381). Byla opět sicilka jako ve druhém kole, tentokrát se mírně lišila, ale soupeř takřka identicky chyboval a dostal jsem se do přivyhrané pozice. Tam jsem ale v zápletkách chyboval a ztrácel hodně času, takže výhodu jsem ztratil a v kritickém momentu jsem nezvolil svou původní myšlenku (která by stále držela rovnováhu), ale s neustále klesajícím časem jsem zahrál hrubku, kterou soupeř nekompromisně potrestal a partii jsem tedy prohrál. Tato prohra mě velmi mrzela, ale snažil jsem se to co nejrychleji hodit za hlavu a soustředit se na další partii. (4/6)

 7. kole jsem se utkal s izraelským juniorem FM Raemem Shermanem (2366). Už u přípravy byla viditelná jakási spolupráce s mým soupeřem z 4. kola, jelikož měli takřka identický repertoár, což mi výrazně usnadnilo přípravu. Soupeř zopakoval moji partii právě ze 4. kola, ale pak v 9. tahu uhnul a vznikla vyrovnaná pozice. Bohužel jsem ztrácel hodně času a dělal ukvapená rozhodnutí, ale stále to až tak nevadilo díky tomu jaká ta pozice byla. Bod zlomu přišel v 79. tahu, kde jsem zahrál konečnou hrubku a s pozicí pak nešlo nic dělat. Tato prohra mě mrzela ještě více, než ta předchozí a ať už jsem na to nechtěl myslet jak jsem chtěl, věděl jsem, že moje šance na normu IM a i titul FM (kdybych si jej chtěl uhrát po tomto turnaji) se hodně vzdálily. (4/7)

 8. kole jsem si chtěl spravit chuť, ale věděl jsem, že proti WGM Janě Schneider (2289) z Německa to nebude jen tak. Soupeřka mi povolila vše, co jsem chtěl a partii bez problémů vyhrál. Podrobně zanalyzovanou partii bude možné přehrát si dole v příloze.

Los ke mně nebyl moc vstřícný, kdy mi 9. kolo nasolil mého vrstevníka FM Jana Seidla (2304). Už den předem jsem si spočítal, že k normě potřebuju zvítězit. Moc dobře jsem si uvědomoval důležitost partie, ale zároveň jsem se snažil moc na to nemyslet. Partie samotná byla velice klidná, z přípravy jsem měl malou výhodu, ale tu jsem pomalu ztrácel a společně s tím jsem ztrácel veškeré naděje k normě IM, kdy jsem se smiřoval s remízou, kterou jsem pak i nabídl a byla přijata. Trenéři mi samozřejmě trochu vytkli, že jsem to nehrál až „do krve“, ale v ten moment jsem už opravdu neměl energii a už ani chuť v pozici nadále pokračovat.

Odkaz na můj výsledek: https://chess-results.com/tnr911597.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&snr=80

 

Abych to tak nějak shrnul, asi to byl zatím můj nejlepší turnaj (přípis +108), který jsem kdy odehrál (nejblíže k tomuto výsledku je asi můj výkon v Teplicích 2022). IM norma mi tedy utekla o půlbod, ale i tak to byl z mé strany skvělý výkon. Bohužel kvůli úpisu v družstvech mi nevyšel (pro tento měsíc) ani titul FM, ten se ale pokusím doklepat v nadcházejícím turnaji ve Skalici.

Dále bych chtěl poděkovat trenérům Kubovi a Standovi za pomoc v šachových i nešachových stránkách, kolegům z BŠŠ a přátelům za hezky strávený čas a samozřejmě KPT a panu Petru Piskovi za podporu.

 

foto z kritického 9. kola

 

 

Andrej Souček – CZECH OPEN Pardubice

V Pardubicích na Czech Open jsem už potřetí za sebou hrál turnaj B. Pardubická atmosféra se mi moc líbí, je to jeden z mála turnajů v ČR s tak pestrou mezinárodní účastí a vysokým počtem hráčů.

S celkovým umístěním (17.) jsem spokojený, se svou hrou už méně, ale věřím, že mi turnaj pomohl v přípravě na blížící se ME mládeže v Praze. Rád bych zmínil, že všechny partie odehrané v sobotu 20. 7. 2024 se započítaly do světového rekordu v počtu partií odehraných v jeden den v rámci oslav 100. výročí založení FIDE.

POPIS PARTIÍ

1. kolo: Levytskyi, Liubomyr (UKR) – Souček, Andrej / 0-1

Hráli jsme Skotskou a poměrně rychle jsme se dostali do koncovky. Partie probíhala celkem nudně až do chvíle, kdy pomocí taktiky soupeř přešel do remízové věžovky. Zůstal mi volný pěšec, který nakonec v oboustranné časové tísni rozhodl.

I přes nižší rating soupeř hrál velmi dobře, což se potvrdilo jeho celkovým umístěním (29.) a přípisem 140 rating bodů.

2. kolo: Souček, Andrej – Vokůrka, Vilém / 1-0

První ze tří partií na turnaji, kterou si za rámeček rozhodně nedám… V Trompowském jsem obětoval dva pěšce za velkou kompenzaci, ale stálo mě to hodně času, což můj výkon hodně poznamenalo a partii na kráse rozhodně nepřidalo. Ve 21. tahu už mohla partie skončit mojí výhrou, ale přehlédl jsem klasickou oběť střelce na h7 a soupeř díky tomu získal velkou výhodu, kterou naštěstí nevyužil. Po zisku slabého pěšce jsem díky oběti kvality za dva pěšce koncovku vyhrál.

3. kolo: Souček, Andrej – Schmidt, Martin (GER) / 0-1

Rozehráli jsme Slovanskou, ve 12. tahu jsem sice správně obětoval pěšce, následně jsem mohl získat kvalitu, místo toho jsem donutil jeho krále k dobrání na e7, ale ukázalo, že černý král tam nestojí vůbec špatně a po 25. tahu byl můj král v matu.

4.kolo: Borkovec, Ondřej – Souček, Andrej / 0-1

Ondra zahájil Katalánem, na který jsem odpověděl systémem s brzkým Sb4+. Místo obvyklé malé rošády Ondra zvolil velkou, ale nereagoval úplně přesně a bílý tak mohl získat velkou výhodu. Ale ani jemu se nepodařilo výhodu využít, a naopak pár jeho nepřesností mi umožnilo zahájit rozhodující útok. V jednu chvíli Ondra mohl vyklouznout a přejít do udržitelné koncovky 2V proti D, což se naštěstí pro mě nestalo.

5.kolo: Souček, Andrej – Fišar, Josef / 0-1

Druhá z mých hodně špatných partií: rozehráli jsme pofiderní Skandinávskou, po které jsem měl výraznou výhodu. Ve 20.tahu jsem strávil hodně času počítáním oběti střelce, která by byla vítězná. Naneštěstí jsem se rozhodl jinak a moje následná hrubka znamenala vítězství černého.

6.kolo: Housa, Vojtěch – Souček, Andrej / 0,5 – 0,5

A do třetice toho nejhoršího: soupeř hrál Alapinku, nicméně ji hrál poněkud pasivně a po zahájení jsem měl výbornou pozici. V 19. tahu jsem dokonce tahem …h4! mohl obětovat dámu, bohužel, jsem tuto možnost přehlédl a moje další série nepřesností vedla do velmi špatné pozice bez kvality. Můj soupeř ale zpanikařil kvůli slabým černým polím, a hrubku mi „oplatil“. Jeho hrubka vedla do pro mě vyhrané pozice, ve které jsem měl 2S proti V. V této koncovce jsem si zpočátku počínal zkušeně, nicméně jsem udělal devátý nejhorší tah, který v pozici byl (podle Stockfishe), a partie skončila remízou.

7.kolo: Souček, Andrej – Buehring, Marwin (GER) / 1-0

V této partii se potvrdilo staré přísloví „Kolik variant Sicilské znáš, tolikrát jsi člověkem“ nebo tak něco… Hráli jsme Taimanovovu variantu a bylo znát, že můj soupeř nikdy neviděl dnes tolik populární variantu 7.Df3 a reagoval hodně špatně. Díky tomu partie skončila za 19. tahů v můj prospěch.

8.kolo: Bochenek, Piotr (POL) – Souček, Andrej / 0-1

Na šachovnici se objevila Katalánská, konkrétně otevřený Katalán. Soupeř se rozhodl pro variantu, ve které se vymění dámy, takže partie byla dlouho nudná. Po všech výměnách vznikla pozice, ve které měl bílý slabého pěšce na a3. Později vznikla pozice, kde jsem měl o pěšce víc (4 na 3). Soupeř se obstojně bránil, nicméně po skoro 5 hodinách hry – v pozici, kde měl jen jeden tah držící remízu – udělal chybu, a partii jsem tak vyhrál.

9.kolo: Souček, Andrej – Kawa, Anna (POL)

Anna Kawa pravidelně reprezentuje Polsko na mládežnických ME i MS ve všech tempech, takže mi los moc velkou radost neudělal (po 8. kole připisovala skoro 150 rating bodů a zatím na turnaji neprohrála). Co mi ale radost udělalo, bylo zahájení. Soupeřka zahrála Sveshnikovu Sicilskou a varianta 9.Jab1!? ji vyvedla z míry. Dobrovolně tak přešla do koncovky s pěšcem míň, špatným střelcem a špatnou pěšcovou strukturou. Vyhrát tuto koncovku už nebyl žádný problém, a tak po 44. tahu bylo dobojováno.

 

Na závěr bych rád poděkoval organizátorům za opět perfektní organizaci a možnost rozebírat partie s trpělivým Tadeášem Baláčkem. Zároveň děkuji Šachovému svazu za podporu mé účasti na tomto tradičním šachovém svátku.

 

 

 

 

Jakub Vojta – CZECH OPEN Pardubice

Na letošní hlavní turnaj v Pardubicích jsem se vydal se svým kamarádem Honzou Součkem. Tento rok jsme zvolili hotel Labe, který v poměru cena/výkon stál opravdu za to – můžu pro příští ročníky jen doporučit.

1.kolo: Jako 49. nasazený jsem první kolo byl velký favorit a roli jsem potvrdil. Sice to nějakou dobu trvalo, ale vyhrál jsem plynule.

2.kolo: Zde už hrozilo, že budu hrát na těch nejvyšších stolech, ale nakonec jsem hrál skoro jako poslední nasazený hráč proti mladému Kazachovi. Po zahájení vznikla rovná střední hra těžkých figur a já nepochopil, že remíza je v pohodě výsledek. Dost jsem to přehnal a partii smutně prohrál. Turnaj jsem tedy nazačal vůbec dobře, ale pořád bylo dost času to napravit.

3.kolo: Stál proti mně německý čtyřicátník Hoerr Matthias s ratingem 2109, což jsem vnímal jako dobrý los a určitě jsem se chtěl naladit zpět na vítěznou vlnu. Partie byla neskutečná divočina a i když to se mnou vypadalo všeljak špatně, tak tam soupeř kupodivu mohl získat výhodu jen v jeden moment a nebylo to vůbec jednoduché. Nakonec jsem zvítězil v miniaturce.

4.kolo: Čekal mě mladý Garsky Vladyslav z Ukrajiny, kterého jsem už jednou na turnaji v Praze porazil. Po zahájení ze Španělské vznikla pozice, kde jsem měl pěšce navíc, ale kompenzace soupeře byla více než dostačující a s mým horším časem jsme se domluvili na remíze.

5.kolo: Tentokrát to byl mladý Polák, který už od začátku naznačoval, že remíza mu nevadí a partie se také tímto směrem ubírala. V za mě trochu horší symetrii jsme dali remízu. 3/5 nebylo příliš ideální, ale pořád skoro půlka turnaje předemnou.

6.kolo: Konečně jsem narazil na hráče z Česka (můj první v turnaji) a to sice Stoček Martin. Měl jsem bílé figury, a tak jsem šel jednoznačně pro výhru. Po zahájení vznikla vyrovnaná pozice a soupeř mi zkusil nabídnout remízu. Měl jsem ovšem jednodušší hru, a tak jsem se rozhodnul hrát dále – to se mi vyplatilo a po hezké kombinaci jsem získal rozhodující výhodu a partii vyhrál.

7.kolo: Ve čtvrtek jsem se utkal s již tradičním soupeřem Petrem Neumanem, se kterým jsem se potkal ve vážné partie už tak po desáté. Letos se mi s ním vůbec nedaří a to jasně dokázal i v této partii, kde mi nedal žádnou šanci a potvrdil, proč za poslední rok udělal velký ratingový skok kupředu.

8.kolo: Velice se mi podařilo a Fuhrmannovi z Německa jsem nedal vůbec žádnou šanci.

9.kolo: Poslední kolo mě čekal mladý Lotyš, který měl na turnaji do této doby perfo 2400 a s jeho live ratingem to byl vlastně vyrovnaný souboj. Velmi dobře se na mě připravil a po zahájení vznikla pozice, kde jsem už nedostal moc šancí. Za soupeře to bylo skvěle sehráno a výhru si zasloužil.

Nakonec jsem skončil na 61. místě a na rating odepsal 11 elo bodů.

Během týdne jsme se také zúčastnili fotbalového turnaje, kde jsem jako kapitán měl nejvyšší ambice a to 1. místo. V semifinále nám vysvětlil Frýdek, že také přijeli pro první místo a zničili nás 4:0. Rychle jsme se z toho oklepali a v souboji o 3. místo porazili celek z Pardubic a Hradce 2:1.

 

Můj tým: ŠFK Štiky
Brankář: Dominik Rous
Obránce: Saša Skalský, Adam Mrázek, Timofey Bokhnak
Záloha: Jan Souček, Jan Seidl, Martin Le
Útok: Já

 

Děkuji šachovému svazu za podporu, díky které jsem se této hezké akce mohl zúčastnit.