Šachový trolejbus za námi

Historický šachový trolejbus vyjel ve Zlíně

V sobotu 26. září ve 13:00 vyrazil do ulic Zlína Šachový trolejbus. Tento historicky první Šachový trolejbus nejen ve Zlíně, ale také v celé ČR, brázdil ulice krajského města celých 240 minut! Po celou dobu jízdy si měli možnost návštěvníci zahrát partii s velmistrem Tomášem Polákem nebo také zasoutěžit o pěkné ceny, které poskytl Šachový svaz České republiky.

Šachový trolejbus před ‚jednadvacítkou“ ve Zlíně

I přes nepříznivé počasí a současnou ztíženou situaci panovala ve voze z roku 1979 po celou dobu příjemná atmosféra a každou jízdu byly obsazeny všechny šachovnice. Ve voze jsme také přivítali vzácné hosty, jako například Mgr. Miroslava Kašného, člena rady Zlínského kraje.

Velmistr Tomáš Polák byl velkým lákadlem pro všechny návštěvníky, vpravo host Mgr. Miroslav Kašný

Celkově tedy akce splnila očekávání a jsme moc rádi, že se vše podařilo uspořádat a to i přes to, že současná situace spíše nabádá k rušení akcí. Pevně věříme, že Šachový trolejbus ve Zlíně nevyjel do ulic naposledy a podaří se nám uspořádat 2. ročník již v příštím roce, kdy bude situace klidnější.  Zlín je totiž bezesporu šachovým městem, což může kromě historicky první trolejbusové šachové jízdy potvrdit i mezistátním zápasem s Polskem, dále také několika ročníky MČR škol nebo také dlouholetou účastí v extralize.

No není to pěkný pohled? Mladí, starší, ženy, muži – prostě byl to šachový svátek ve Zlíně

Na závěr patří velké poděkování Dopravnímu podniku Zlín-Otrokovice, Zlínskému kraji,  Šachovému svazu ČR, Rosťovi Svobodovi a Šachovému klubu Zlín. Dále také všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na realizaci celé akce a samozřejmě také oběma řidičům, kteří bezpečně a s naprostým přehledem odřídili šachovou jízdu ve Zlíně.

Ceny od Šachového svazu byly prostě TOP 🙂

Pěknou fotogalerii od Vladimíra Jagra můžete zhlédnout ZDE.

Dopravní podnik zaškoluje nového řidiče 🙂 Sranda, velmistr Tomáš Polák velí k odjezdu. 🙂

Tak na viděnou příští rok ve Zlíně na druhé jízdě Šachového trolejbusu!

Josef Bednařík

Předseda KMK ŠSČR

Všem patří velké poděkování! Každý z těchto pánů má nemalou zásluhu na realizaci 1. jízdy Šachového trolejbusu ve Zlíně

 

____

Aktualizace 24.9.:

Již za dva dny vyjede ve Zlíně na svou historicky první jízdu v ČR Šachový trolejbus. Výjezd trolejbusu je ve 13:00 ze zastávky Sportovní hala, k dispozici bude pět magnetických šachovnic a zajištěn je i odborný dohled šachového velmistra Tomáše Poláka.

V historické soupravě, která bude brázdit ulice Zlína v sobotu 26. září od 13:00 do 17:00, bude instalováno pět magnetických šachovnic. Na nich si může zahrát kdokoliv, kdo do speciálně upraveného a vyzdobeného vozu MHD nastoupí každou půlhodinu buď na zastávce Sportovní hala, nebo v další stanici Padělky IX. Poslední souprava vyrazí na cestu od Sportovní haly v 16:30.

Na dění uvnitř trolejbusu dohlédne velmistr Tomáš Polák i zástupci svazu, kteří budou ochotni zodpovědět dotazy k profesionálnímu šachu i případné registraci nových členů. Pro cestující jsou rovněž připraveny soutěže o hodnotné věcné ceny s šachovou tématikou.

Akce proběhne samozřejmě za dodržení všech platných hygienických zařízení. Ve voze budou muset mít cestující po celou dobu ochranu dýchacích cest. Vše bude taktéž řečeno před každou jízdou před nástupem do vozu.

Propagační letáčky jste mohli již od minulého týdne vidět taktéž ve vozech MHD ve Zlíně. 🙂 

Tak tedy na viděnou v sobotu 26. září ve Zlíně na jízdě historicky prvního Šachového trolejbusu!

_____

Šachový vlak, Šachová šalina, šachy na lodi, to vše jste již mohli zažít! Ale zahrát si šachy v trolejbusu? To můžete jen ve Zlíně!

V sobotu 26. září vyjede ve Zlíně na svou historicky první jízdu v České republice Šachový trolejbus. Zájemci o tento jedinečný zážitek mohou nasednout na tuto šachovou linku přesně hodinu po sobotním poledni na zastávce Sportovní hala, odkud bude poté historický trolejbus s přívěsem směřovat na zastávku Padělky IX, kde budou moci přistoupit další vyznavači královské hry. Odtud pojede historický trolejbus nazpět do zastávky Sportovní hala, tak aby 13:30 mohl zahájit druhé kolečko. Stejná perioda, trasa i zastávky se budou opakovat každou půl hodinu až do 16:30, kdy trolejbus ze zastávky Sportovní hala vyrazí na poslední okruh prvního ročníku Šachového trolejbusu.

Akce je určená pro mládež, studenty, ale také dospělé vyznavače královské hry bez ohledu na výkonnosti.

Během celé jízdy si budou moci cestující zahrát šachovou partii na pěti magnetických šachovnicích umístěných v historickém trolejbusu či jeho přívěsu. Dále také po celou dobu mohou návštěvníci soutěžit o zajímavé ceny a ptát se na různé zajímavosti ohledně šachové tématiky komentátorů, kteří budou každou jízdou provádět.

Chcete tedy zažít tento jedinečný šachový svátek ve Zlíně na vlastní kůži? Chcete být u toho, jak ze zastávky Sportovní hala vyrazí poprvé v historii šachová trolejbusová linka? Neváhejte a přijďte za námi v sobotu 26. 9. od 13:00 na zastávku Sportovní hala! Těšíme se na vás.

Jako malou ochutnávku se můžete mrknout, jak vypadala taková první historická jízda Šachové šaliny v Brně.

1.ročník ŠACHOVÁ ŠALINA 2019

2.ročník ŠACHOVÁ ŠALINA 2020

No nebylo to skvělé? My jsme si to užili náramně.

V případě dotazů se prosím obracejte na emailovou adresu p. Bednaříka: bednarik@chess.cz