Šachová šalina 2018 za námi!

V pátek 9. listopadu ve 14:00  vyjela na brněnské koleje Šachová tramvaj. Tato historicky první Šachová šalina nejen v Brně, ale i celé ČR, brázdila středem města celých 180 minut. Již od prvních minut celé akce bylo jasné, že zájem o tuto akci bude velký. Každou jízdu, která trvala zhruba třicet minut, byla veškeré místa v tramvaji obsazena a dokonce museli někteří návštěvníci na svou partii čekat ve stoje v uličce tramvaje. Po celou dobu jízdy všem ochotně pomáhal mezinárodní mistr Petr Pisk, který nejen dohlížel na všech šest šachovnic, které se ve vozidle nacházely, ale také odpovídal na početné dotazy cestujících, sehrál několik partií a komentoval průběh jízdy v tramvaji.

Během jízdy mohli cestující kromě hrání partií také soutěžit o věcné ceny. Vždy byly položeny soutěžní otázky zahrnující témata začínajícího zápasu o mistra světa, šachové špičky v ČR, ale také šachového dění v Brně. Po celou dobu tedy v tramvaji panovala skvělá, přátelská atmosféra, kterou nám potvrdili samotní cestující do tramvajového mikrofonu. Přikládáme pár ohlasů cestujících: ‚Pane pořadateli, tato akce by se měla konat minimálně každý měsíc‘, pan Tomáš zase podotkl: ‚Šachovou šalinou bych jezdil klidně každý den‘ nebo třeba maminka od Elišky nám řekla: ‚Málem jsme Šachovou šalinu nestihli a to by byla obrovská škoda. Je tu krásně a doufám, že si dcera bude moct šachy v šalině zahrát zase někdy v budoucnu‘. Pro moderátory jízdy Pepu Bednaříka a Patrika Navrátila to byly příjemné odpovědi na jejich kladené otázky. Tak snad se přání cestujících vyplní a vznikne tradice, kdy bude každý rok Šachová tramvaj brázdit ulice druhého největšího města České republiky, Brna.

Souběžně se také konala simultánka v budově Dopravního podniku Brna na ulici Novobranská. Již půl hodiny před zahájením simultánky čekalo ve vestibulu v prvním patře přes deset vyzývatelů, aby mohlo změřit síly s velmistrem Pavlem Blatným. Během třech hodin se na osmi šachovnicích vystřídalo pětadvacet šachistů. Pavel Blatný odešel ve dvou případech poražen a také dvakrát se svými soupeři remizoval. Těmi šťastnými byli Filip Nezval a David Odehnal, na remízách se s velmistrem domluvila tato dvojice: Karel Glacner a Pavel Kopkan. Ještě jednou gratulujeme! Během akce proběhl také menší slavnostní akt, kdy Josef Bednařík poděkoval generálnímu řediteli DPMB panu Havránkovi a v zastoupení ŠSČR a firmy Dopravní stavby Brno předal jednu soupravu šachů, která byla následně umístěna v prvním patře budovy DPMB na Novobranské. Tyto šachy zde budou připraveny pro veřejnost, která si zde může zpříjemnit čekání ve frontě šachovou partičkou.

Poděkování patří také Jakubovi Martinkovi a Matějovi Machalovi, kteří po celou dobu akce pomáhali návštěvníkům s rozsazením u šachovnic, zadávali soutěžní otázky, rozdávali ceny a zpovídali velmistra Pavla Blatného.

Velké poděkování však patří sponzorům celé akce, tedy Dopravnímu podniku města Brna a Dopravním stavbám Brno. Dále také šachovému klubu ŠK Duras BVK za zapůjčení šachového materiálu a hodin na tuto akci.

Fotky z celé akce naleznete ZDE, jejich autorem je Vladimír Jagr.