První dvě kola MMaS
Začátek a 1. kolo MMaS:
V úterý 24. října jsme úspěšně slavnostně zahájili Mistrovství Moravy a Slezska 2023. Finální počet hráčů nakonec dosáhl krásného čísla 285 (z nich celkem 67 dívek). Nejpočetnější kategorií se stala věkovka do 14 let, která je obsazena celkem 72 hráči. Letošní „čtrnáctky“ hrají v prostředním sále č. 500, kde zabraly 30 digitálních online šachovnic a 6 obyčejných. Druhou nejpočetnější kategorií je k našemu lehkému překvapení nejstarší kategorie do 16 let. Celkem 67 šachistů a šachistek budou každý den bojovat na digitálních online šachovnicích v nejnižším sále č. 400. V oceňování kategorií dle počtu jejich účastníků můžeme na pomyslné bronzové příčce vidět těsné vedení kategorie U12 s celkem 54 hráči. Na „bramborovém“ stupni máme poslední a nejmladší soutěžní kategorii do 10 let s 52 hráči, která hraje na nejvyšším sále č. 600 společně s 40-člennou startovní listinou FIDE Openu.
Jak už to je u prvních kol zvykem, nasazené hráče z první poloviny čekala první turnajová zkouška, ve které museli potvrdit roli favoritů. Naopak jejich nenasazené soupeře čekala první výzva vzepřít se papírovým předpokladům. Právě o takovýchto zvratech nebo překvapeních budou následující řádky. Například v kategorii U14 na 13. šachovnici došlo k hezkému zvratu, kdy nenasazený Lukáš Trčka dokázal černými v Caro-Kannu přehrát papírově silnější Hanku Bartovou. Při přechodu ze střední hry do koncovky získal pěšce hezkou těžkofigurovou baterií na b-sloupci a dále partii proměnil ve vyhranou pěšcovku. Taky bych rád vyzdvihnul partii z 12. šachovnice v kategorii U12, kde černými překvapil nenasazený Dominik Keprt. Partie, která taky začala Caro-Kannem, se už od samého začátku vyvíjela značně taktickým směrem, když po celé šachovnici létaly figurky všemi směry. V závěru partie černé figury přehrály soupeře s kvalitou víc. Co ale rozhodně nemůžu opomenout, byla partie z 6. šachovnice v nejstarší a nejzkušenější kategorii do 16 let. Doporučuji všem čtenářům si ji najít celou, ale aspoň sem přidám pozici, kde všechen kombinační ohňostroj začal. Po tahu 19.f5 černý jen těžce nacházel obranu vůči nátlaku bílých figur, které ovládaly dlaně Kuby Matuše z TJ Sokol Ústí.
2. kolo MMaS:
Ve středu 25. října od 9:00 odstartovali hráči v jednotlivých sálech druhé kolo letošního MMaS. Trenéři, rodiče, ale i další fanoušci jistě ocenili online přenos partií, který zatím fungoval bez sebemenších problémů. Díky 94 digitálním šachovnicím mohl celý šachový svět sledovat dění na šachovnicích. Jednou z dalších výhod online přenosu je to, že vysílané partie mohou být po jejich dohrání snadněji analyzovány s trenéry.
Hned ze startu bych zmínil partii Vanoušek – Flidr, která se odehrála na 11. šachovnici v nejmladší kategorii U10. Bílé figury se rozhodly nemeškat ani chvíli a hned se v ranní fázi střední hry pustily do útoku na f7. Po pár tazích a výměně dvou lehkých figur za věž a pěšce se sice pozice trochu uklidnila, ale následná hrubka 18. tahu byla černému osudná. Šlo o jeden nešťastný tah dámou, kterou si na vidličku nabodl bílý jezdec společně s šachem. Normálně bych černého nominoval na „smolaře kola“, ale to bych musel přehlédnout anomálii z kategorie U14. V zápase Trčka – Babula na 14. šachovnici se stalo něco, co už jsem dlouho na turnaji neviděl. V 88 tahů dlouhé partii došlo na pat s dvěma pěšci více. Ačkoli si černý vybudoval vyhranou pozici tím, že zahrál technicky správně věžovou koncovku s pěšcem více, bylo mu to čert platné, neboť se na konci boje musel smířit s realitou patové situace.
V pozici na obrázku zahrál černý Vxa3, které vede do patu. Jediné správné pokračování, by mohlo za nepřesnosti černého vést k vítězství, bylo Vf3. Po Vxf3 by musel vzít věžku králem (kdyby vzal pěšcem, zase by to byl pat) a po Kxh2, Kf2, Kh1, Kg3 se povede černému vytempovat bílého krále z pole proměny na g1. Faktem ale zůstává to, že jakékoli další pokračování podle nejlepších tahů stejně vede do remízového zakončení. Sedli jsme si na analýzu téhle pozice společně s třemi trenéry, kteří tady denně po každém kole dělají dětem rozbory. Po hodinách úmorného propočtu a škrtání jedné varianty po druhé jsme to vzdali a zanalyzovali pozici v šachovém stroji, který se specializuje na koncovky s maximálním počtem 6 šachových kamenů. Jestli si o pozici myslíte něco jiného nebo máte argument či variantu, která by za černého byla vyhraná, tak sem s ní!
Dalším překvapením bylo šachové divadlo na první šachovnici v nejstarší kategorii do 16 let. Antonín Zemek z Interchessu si připsal velmi cenný skalp, když bílými přehrál prvního nasazeného Matěje Babulu. Z poměrně „suchého“ zahájení, které začalo 1.Jf3 vzešla velmi uzavřená střední hra, ve které se dlouho čekalo na pěšcové průlomy a otevření sloupců. Když došlo na lámání chleba, tak dokázaly bílé figury získat pěšce navíc a k tomu jasně lepší pozici. V samotném finále bílý zkonstruoval taktickou kombinaci, na jejíž konci byl připraven získat dámu soupeře. Černá dáma byla totiž asi jedinou figurkou, která byla aspoň trochu schopna bílému znepříjemnit hru.
Aleš Pekárek
Odkazy
- stránka soutěže
- propozice
- web organizátora
- Online přenosy
U10
U12
U14
U16 - výsledky
- Úvodní článek