Zprávy dalších našich mládežníků z Pražského festivalu

Na úvod několik komentovaných partií našich mladých hráčů.

 

Štěpán Hrbek

V hotelu Don Giovanni se letos jako každý rok konala obrovská akce Prague International Chess Festival, která zahrnovala nejen obrovský Open, kterého se zúčastnilo okolo 250 hráčů včetně mě, ale také uzavřený turnaj Masters, v kterém hrála naprostá šachová špička včetně české jedničky GM Davida Navary a mladého supertalenta jménem Alireza Firouzja. A pak zde byly také uzavřené turnaje Challengers, ve kterém hrál například GM Nguyen Thai Dai Van a Futures, který senzačně vyhrál Václav Finěk. Také zde byly doprovodné turnaje, které byly oněco slabší než Open. Mně se v Openu moc nedařilo, odepsal jsem okolo 50 bodů na elo, ovšem také získal důležité zkušenosti, které se mi určitě budou hodit na budoucích turnajích. Začátek nevypadal až tak špatně, v prvním kole jsem poměrně bez problémů porazil hráče s elem cca. 1800, a pak jsem prohrál s velmistrem Martinem Petrem. Ovšem pak jsem prohrál s elově slabším hráčem, a pak ještě se dvěmi remizoval. Pak jsem ovšem vyhrál 2 partie za sebou a když už to vypadalo, že jsem se dostal na vítěznou vlnu, dvakrát jsem odremizoval elově slabší hráče. Toto je partie z mého 5. kola, která dobře znázorňuje moji „krizi“ ve 3.-5. kole.

(192) Skypala,Ondrej (2002) – Hrbek,Stepan (2200) [A20]

Praha (5.78), 18.02.2020

[hrbek,stepan]

1.c4 e5 2.g3 Jf6 3.Sg2 d5 [To bylo možná trochu překvapení, dříve jsem hrával výhradně c6.]

4.b3?! [To ovšem samozřejmě překvapilo mě, čekal jsem 4.cxd5, můj soupeř nejspíše chtěl zabránit teorii, ovšem toto je asi moc.]

4…dxc4!? [Nad tímto tahem už jsem ztrávil okolo 15 minut, přišel mi velmi principiální, ovšem z praktického hlediska bylo asi lepší zahrát po minutě přemýšlení něco jako 4…c5.]

5.Sb2 [Dlouho jsem počítal varianty po 5.bxc4 Dd4 6.Da4+ , například (Lepší je 6.Jc3 s malou kompenzací.) 6…Sd7 7.Db3 Dxa1 8.Sxb7 Sd6 9.Sxa8 0–0 10.Jf3 Ja6 .]

5…cxb3 6.Dxb3 Jbd7 [Tímto si černý udrží pěšce navíc, ovšem přednost měl dostat vývinový tah 6…Sd6.]

7.Jf3 [7.Sxb7?? Vb8!–+]

7…Sd6 8.Jc3 0–0 9.0–0 Jc5 10.Dc2 Sg4 [Obě strany dokončily vývin, černý pěšce více, ale bílý má určitou kompenzaci v silných střelcích a možnosti aktivní hry na dámském křídle.]

11.Vfe1?! [Lepší bylo 11.Jb5 .]

11…Ve8 [Silnější bylo 11…Dd7 s pokrytím pole b5.]

12.Jb5!? Dd7?! [Silnější bylo aktivní 12…e4! a po 13.Jg5 Sf5 .]

13.Jxd6 cxd6 14.Jxe5! [To jsem při mém 12. tahu přehlédl.]

14…dxe5 15.Dxc5 [Ovšem teď je pozice vyrovnaná, pokud zahrál například 15…Vac8 pořád bych mohl soupeře přehrát, ovšem já už jsem měl poměrně málo času a byl jsem na sebe naštvaný kvůli hloupému přehlédnutí, a tak jsem následujících pár tahů nezahrál dobře.]

15…Dxd2 16.Sxe5 Jd7? [Po 16…Vac8 by byla pozice nadále cca. vyrovnaná.]

17.Dd4! Dxd4 18.Sxd4 Vxe2 19.Vxe2 Sxe2 20.Sxb7 Vb8 21.Sc6 Jb6 [Bílý má dvojici střelců, aktivnější věž a… mnohem více času na hodinách.]

22.Ve1 Sc4 23.a4 [Bílý zahajuje aktivní hru na dámském křídle.]

23…Se6 [Bílý to tady někde zkazil, měl se do pozice více dostat, já jsem se paradoxně začal poměrně dobře bránit.]

24.a5 Jc8 25.f4?! [Po 25.Sd5! Sd7 26.Vc1! bych musel řešit nelehký úkol, jak zabránit expanzi bílého na dámském křídle.]

25…Vb4! 26.Vd1 h6! 27.Sf2 Vb2 [Zde už bylo možné 27…Je7!? a černý má to nejhorší za sebou.]

28.Se4! f5! 29.Sf3 Va2 30.Ve1 Kf7 31.Ve5 Jd6 [Černý konečně rozehrál svého jezdce.]

32.Sxa7 Jc4! 33.Vc5 Va1+ 34.Kf2 [Nyní mi soupeř nabídnul remízu, ovšem ještě měl hrát, stále je to jen on, kdo může hrát na výhru.]

1/2

I přes ztrátu ela se mi turnaj velmi líbil, byl dobře zorganizovaný, potěšila mě možnost podívat se naživo na světovou špičku, určitě bych chtěl jet příště znovu.

 

Marek Janouš – Pražský mezinárodní festival 2020

Ve dnech 11. – 22.2 se hrál Pražský mezinárodní festival 2020. Turnaj byl rozdělen na 4 části, na turnaj Masters, Challengers, Futures a Open. Ve všech turnajů se dohromady zúčastnilo 273 hráčů. Z toho v turnajích Masters, Challengers a Futures byly po 10. V turnaji Open se zúčastnilo 243 hráčů. Přespávali jsme v hotelu Don Giovanni a hrálo se ve stejném hotelu. Na snídaně jsme chodili do hotelu, na obědy do Želivárny, na večeře do OC. Turnaj Open se hrál ve 3 místností. Od 1. do 40. Šachovnice byla místnost, kde hráli i mistři (ve 2. patře). Od 41 do 87 šachovnice byla místnost, kde hráli i uzavřený turnaje (v 1. patře). Od 88 do 121 šachovnice se hrálo v garáži (v -2 patře).

Hrál jsem turnaj Open, ve kterém jsem byl nasazený 186. Měl jsem Elo 1921.

V prvním kole jsem hrál s FM Michalem Novotným (2313). Měl jsem bílé figury. Ve střední hře jsem kombinací získal pěšce, ale hrála se koncovka, kde jsem měl pěšce, ale vznikly různo polí střelci a soupeř se bránil výborně, takže partie skončila remízou.

 

Ve druhém kole jsem hrál s Nathanealem Poystim (2207)

Měl jsem černé figury. V zahájení jsem obětoval pěšce za to, že budu mít lepší vývin. Nakonec jsem toho pěšce získal zpět a pak jsem pěšce ještě získal. Ale v koncovce soupeřovi všechno vycházelo o tempo, takže to udržel. Partie skončila remízou.

 

Ve třetím kole jsem hrál s Müllerem Dehnem Christianem Dr (2144)

Měl jsem bílé figury. Ve střední hře jsem ztratil pěšce. Ale pak jsem přešel do věžové koncovky, kde soupeř zahrál chybu

a já jsem toho využil a partii jsem zachránil. Partie skončila remízou.

 

 

Ve čtvrtém kole jsem hrál s Thompsonem Lanem D (2138)

Měl jsem černé figury. Celá partie byla rovná, ale v koncovce jsem zahrál hrubou chybu. Mohl jsem dvou tahově ztratit dámu, ale soupeř to neviděl, takže partie skončila remízou.

 

V pátém kole jsem hrál s Tomaszem Jankowiakem (2136)

Měl jsem bílé figury.  V zahájení jsem stál výborně a měl jsem malou výhodu. V koncovce si soupeř udělal volného pěšce a já jsem toho pěšce nestihl, takže jsem prohrál.

 

V šestém kole jsem hrál s Biancem Valerianem (2095)

Měl jsem černé figury. V zahájení mě soupeř překvapil, zbytečně jsem ztratil tempo. Soupeř na mě začal útočit, tak jsem mu zkusil vyměnit dámy a soupeř mi ji vyměnil. Já jsem se nemohl pořádně hýbat figurkami a pozice byla bloknutá, takže partie skončila remízou.

 

V sedmém kole jsem hrál s Markem Otrubou (2088)

Měl jsem bílé figury. Ve střední hře mi soupeř obětoval kvalitu za to, že bude mít silný centrum a útok na krále. Celou partii  jsem se bránil. Partii jsem nakonec ubránil a musel jsem mu zpátky dát kvalitu a skončilo to remízovou věžovkou. Partie skončila remízou.

 

V osmém kole jsem hrál se Zádrapou Radkem (2066)

Měl jsem černé figury. V zahájení mi soupeř odbočil a já jsem tuhle variantu hrál poprvé. Soupeř mě zatlačil na dámském křídle a našel vyhrávající kombinaci. Partii jsem prohrál.

 

V posledním kole jsem hrál se Zádrapovou Amálií (1334)

Měl jsem bílé figury. Ve střední hře jsem získal pěšce a v koncovce jsem našel tichý tah, který vyhrával. Partii jsem vyhrál.

Turnaj se mi líbil, zahrál jsem si se silnými soupeři. V těchto partií jsem nabyl nové zkušenosti .

Na tento turnaj jsem se dostal díky mému trenérovi Michalovi Novotnému, kterému chci moc poděkovat.

Janouš Marek

 

Jakub Kůsa – 2. Pražský šachový festival 2020

Ve dnech 11. – 22. února se v hotelu Don Giovanni konal již 2. ročník Pražského šachového festivalu. Nekonal se pouze Open, ale i tři silné uzavřené turnaje Masters, Challengers a Futures pro nejmenší talenty. Dále se v rámci festivalu hrály i další uzavřené ratingové turnaje. Na turnaji jsem se setkával se svými vrstevníky, které potkávám na různých turnajích a soustředění. Většinu volného času jsem ale strávil se svým klubovým spoluhráčem Matoušem Hlavinou, když jsme se připravovali na partie, nebo hráli šachy jen tak. Ale nejen šachy byly na našem týdenním programu J. Mohl jsem u Hlavinů dokonce celý týden bydlet, tak jsme společně i dojížděli do hotelu na partie.

Já, stejně tak jako Matouš, jsem se zúčastnil Openu „C“. V turnaji hrálo celkem 248 hráčů z celého světa a já byl nasazený jako č. 77. Mé ambice ale byly rozhodně vyšší. Hrálo se na 9 kol, švýcarským způsobem.

Hrací místnost v hotelu Don Giovanni

Po každé partii jsem se byl podívat na partie v uzavřených turnajích, které byly velmi napínavé. Bylo zajímavé vidět hrát tyto silné šachisty. Fandil jsem samozřejmě českým zástupcům například Tadeáši Krieblovi nebo Davidovi Navarovi.

Na turnaji jsem se připravoval s mým dlouholetým trenérem Lukášem Vlasákem, který mi někdy ukázal i úplně nové varianty, které jsem předtím neviděl. I když jsem některé tyto varianty nepoužil na tomto turnaji, použiji je jistě na některém dalším. Prvních 7 kol se hrálo od 15. hodin, ale 8. kolo se hrálo už od 14. hodin a poslední dokonce v 9 hodin. Teď něco více k partiím:

V 1. kole jsem hrál s Joannou Furtak z Polska (1838). Protože to bylo 1. kolo, nemohl jsem se připravit a tak jsem hrál, co umím. Ze zahájení jsem vyšel s o dost lepší pozicí, kdy jsem se soupeřce snažil chytit její dámu. Sice se mi to nepodařilo, ale získal jsem pěšce, kterého jsem později uplatnil.

Ve 2. kole jsem se utkal s polským GM Krzystofem Jakubowskim (2478). Na tuto partii jsem se připravoval velmi dlouho a velice jsem se na ni těšil. Snažil jsem se útočit, ale soupeř moji snahu eliminoval a přešel jsem do horší pozice, kterou jsem zaslouženě prohrál.

Ve 3. kole jsem hrál s Daliborem Traplem (2038). Soupeř zahrál vedlejší variantu sicilské obrany, kterou jsem neznal a bohužel jsem nevymyslel ani správné pokračování. Stál jsem velmi špatně a soupeř mne zaslouženě porazil.

Ve 4. kole jsem se utkal s Rahulem Lambou (1785) z Indie. Soupeř měl sice malé ELO, ale věděl jsem, že nic nemůžu podcenit. Soupeř na mě zahrál sicilskou obranu, kterou jsem zahrál špatně a nakonec jsem byl rád za vyrovnanou pozici. Snažil jsem se bojovat o výhodu, ale soupeř byl pozorný a všechny mé hrozby pokryl a nabídl mi remízu. Tu jsem bojovně odmítl a šel jsem hrát na výhru, až jsem partii nakonec prohrál. Po třech prohraných partiích mi do smíchu nebylo a věděl jsem, že budu muset naplno bojovat o alespoň stravitelný výsledek celého turnaje. Byl jsem pod tlakem a další kolo jsem musel vyhrát.

V 5. kole jsem hrál s Gohar Tamrazyan (1776) ze Švýcarska. Soupeřku jsem jako první překvapil já, ale potom mne po 20 minutovém přemýšlení překvapila soupeřka obětí jezdce za 3 pěšce. Měl jsem sice výhodu, ale potom jsem udělal několik nepřesností a výhoda se vypařila. Soupeřka potom naštěstí taky udělala pár chyb a já jsem dostal vyhranou koncovku s figurou navíc, kde mi ještě chvíli trvalo převahu uplatnit, což se mi později podařilo.

V 6. kole jsem se utkal s Antonínem Vavruškou (1999). Soupeř sice ze zahájení vyrovnal, ale o pár tahů později udělal hrubou chybu, po které ztratil pěšce a v koncovce ztratil ještě druhého a partii jsem tedy vyhrál.

V 7. kole jsem hrál s Davidem Malobertim z Francie (2023). Ze zahájení jsem myslím vyšel dobře a soupeře jsem přehrával, až jsem získal věžovou koncovku s pěšcem navíc. V jeden moment jsem mohl vyhrát, ale bohužel jsem zvolil jiný postup, po kterém jsem ztratil pěšce, a mé šance na výhru se zkomplikovaly. Později jsem sice pěšce opět získal, ale převahu jsem již uplatnit nedokázal. Partie skončila remízou.

V 8. kole jsem hrál s Václavem Paclem (2043). Soupeř je velmi silný a zkušený hráč, takže jsem věděl, že mě nečeká nic lehkého. Vyšla mi příprava, kde jsem obětoval figuru za útok na černého krále. Soupeř problém vyřešil výměnou dam, ale obětovanou figuru jsem získal zpět a zbyl mi jeden pěšec navíc, kterého jsem tentokrát uplatnil k výhře.

V posledním 9. kole jsem hrál se Zuzannou Kalinowskou z Polska (2038). Po zahájení jsem vyšel s o trochu horší pozicí, ale ve střední hře se mi podařilo vyrovnat. Pozice byla těžká, protože na mne soupeřka začala útočit a já se musel ubránit viz. následující diagram.

Zuzanna Kalinowska – Jakub Kůsa, PICF 22.2.2020 9. kolo

Černý zde stojí dobře, protože může útočit na d4, ale i soupeřka má své šance. Může obětovat na g6 se silným útokem. Já jsem proto zahrál:

1…Kf8! dále jsem počítal (1…Vcd7?, to nevychází pro 2. Vxg6+! fxg6 3. Dxg6+ Kf8 (3…Kh8 4. Vh3+-) 4. Vg3 Dg7 5. Dxe6 +- s vyhranou pozicí)

2.Vxg6+ fxg6 3.Dxg6+ Df7? = vyhrávalo (3…Dg7! 4. Dxe6 Jd5 5.Vg3 Jxf4! -+)

4.Dxh6+ Ke7 5. Sg6 Dg8 6.Vg3?! tento tah sice neprohrává, ale soupeřka měla k dispozici velmi silný tah (6. Sf5!! Df7 (6…exf5? 7. Vg3 a soupeřka by najednou měla i výhodu) 7. Sg6=)

6…Vf8 a partie dále pokračovala a nakonec se mi ji podařilo vyhrát.

Závěr turnaje se mi celkem vyvedl a celkově jsem nakonec získal 5,5 bodu a skončil jsem na 72. místě. Výsledek nemohu hodnotit příliš pozitivně, protože vím, že jsem měl navíc. Na druhou stranu jsem sehrál dobré partie a na rozborech partií, hlavně s GM Vokáčem, jsem se hodně naučil.

Na turnaj jsem se velice těšil a jsem rád, že jsem mohl hrát. Ze strany organizátorů to byl dobře připravený festival, kdy vše probíhalo hladce i přes velmi vysoký počet účastníků. Chtěl bych poděkovat trenérům a za podporu, které se mi na tomto turnaji dostalo. Také velké díky rodině Hlavinů, díky které jsem si užil úžasný týden.

Jakub Kůsa

 

Tomáš Ludvík

Tento turnaj musím bohužel hodnotit jako jednoznačný neúspěch. Po výhře v prvním kole jsem sice prohrál bílými se silnějším hráčem, pak jsem ale získal 2,5 ze 3 a turnaj vypadal celkem nadějně. V 6. a 7. kole jsem ale prohrál naprosto vyhrané pozice a poslední dvě kola už byla pro mě spíše trápení. Jsem ale rád, že jsem mohl naživo sledovat partie silných hráčů z turnajů Masters a Challengers, a doufám, že se mi příští rok bude dařit lépe.

Tomáš Ludvík

 

Matyáš Paseka

Do Prahy na PRAGUE INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL jsem odcestoval vlakem spolu s výpravou Beskydské šachové školy. Na místě se o nás staral IM Stanislav Jasný, dělal s námi přípravy, analýzy a rozbory partií. Vzdáleně se mnou komunikoval můj trenér FM Jakub Rabatin. Vlastně jsem nikdy takový velký turnaj nehrál. Prostředí pražského hotelu Don Giovanni se mi líbilo, atmosféra turnaje byla skvělá, měl jsem možnost vidět hráče světové špičky.


Na tento turnaj jsem jel s cílem nasbírat co nejvíce zkušeností, zkusit si zahrát se silnějšími hráči, což se mi nakonec i povedlo, neboť žádný z mých soupeřů nebyl elově slabší (ale každý ví, že elo nic neznamená).

Přikládám seznam mých soupeřů a výsledky:


S mými výsledky jsem spokojený, protože jsem uhrál přesně polovinu (4,5 bodů) a připsal jsem si 120 bodů do ela. Kromě poslední partie jsem byl spokojený s mojí hrou v zahájení a koncovkách, moc mi nešlo vyvarovat se časovým tísním, kvůli kterým jsem např. nevyhrál lepší pozici nebo prohrál remizovou a to vidím jako můj největší problém.

Na závěr jsem si připravil 2 komentované partie z 1. a 6. kola:

1.kolo Cuhra Martin CZE 2226 – Paseka Matyáš CZE 1872 0-1

Silnější soupeř tahal celou dobu za delší konec, vzdoroval jsem téměř 6.5 hodiny a nakonec se radoval z výhry.

1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 a6 6.h3

Černý rozehrál sicilskou obranu, přesněji najdorfa a bílý odpověděl 6.h3


e5 7. Jde2 h5 8. g3 Se6
9. Sg2 Se7 10. a4 O-O 11. O-O Jc6

Zde jsem zvolil plán s Jc6 s tím, že chci postavit Vc8 a Jb4 s případným tlakem na c2

12. Se3 Vc8
13. Jd5 Sxd5 14. exd5 Jb8 15. a5 Dc7 16. c3 Jbd7
17. b3 Vfe8 18. c4 Sf8 19. Db1 e4 20. Jc3 Jc5
21. Sd4 Dd8 22. Va2 g6 23. Ve2 Sg7 24. Vd1 h4 25. g4 Jh7 26. Sxg7 Kxg7 27. b4 Jd3 28. Vxe4

Držím horší pozici a rozhodl jsem se vyměnit věže

Vxe4?? -měl jsem asi hrát Je5 a věž neměnit

29. Jxe4 Jf4 zde se měl soupeř asi vzdát střelce na g2 a rozjet pěšce tahem 30.c5! ( Jxg2 31.Kxg2 dxc5 32.bxc5 +-) 30. Sf1?? Jg5 31. Jxg5 Dxg5 32. De4 Df6
33. Dd4 g5 34. f3 Kg6 35. Dxf6+ Kxf6 36. Vd4 Vd8
37. Kf2 Vc8 38. Ke3 Ve8+
39. Ve4 Ve7?? Pozice přešla do zajímavé koncovky, ale v časové tísni jsem zahrál hrubku 39…Ve7??


Zde bílý po jednoduchém Vxe7 Kxe7 Ke4 (s myšlenkou Kf5) Kf6 c5 jasně vyhrává. Ale bílý nenašel a zahrál 40.Kd4

40. Kd4 Vd7
41. Ve8 Kg7 42. Kc3 Kf6 43. Kb3 Vc7 44. Ve4 Vc8 45. Ka4 Vd8 46. b5 Vc8

Zde nastal okamžik, kde bílý stále hraje lepší koncovku, ale zahrál hrubku, která ztrácí veškerou jeho výhodu-47.b6?? Blokáda, která mi zachránila partii.

47. b6 Jg6 48. Kb4 Jf4
49. Ve1 Jg6 50. Sd3 Je5 51. Ve3 Vc5 52. Se2 Vc8
53. Sf1 Jd7 54. Sd3 Je5 55. Se2 Jd7 56. Ve4 Jc5
57. Ve3 Jd7 58. f4 gxf4 59. Ve4 Kg5 60. Ve7 Jc5
61. Vxf7 Ve8 62. Sd1 Ve1 63. Sc2 Ve2 64. Vf5+ Kg6
65. Kc3 Ve3+ 66. Kd2 Vxh3 67. Vh5+ Kg7 68. g5 Vh2+69. Kd1 f3 70. Sf5 Vh1+ 71. Kd2 f2


Vznikla poslední kritická pozice, kde počitač navrhuje obranu po tazích Vh7+, Vh6 a po Vh1+ Kd2 a f2 pozici zachraňuje věčný šach Vg6+ a Vh6+, protože po ústupu králem na ,,f,, sloupec ztrácím vynuceně pěšce f2 po Vf6+.

Soupeř z nějakého důvodu zahrál Sf5 a po tazích Vh1+ a f2 se vzdal.
0-1

6.kolo Paseka Matyáš CZE 1872-Troffiguer Olivier FRA 2069 1-0

Můj soupeř v 1. kole porazil kanadského reprezentanta GM 2473, takže jsem věděl, že si mám dávat větší pozor na to, co hraju.

1. e4 c6 Připravoval jsem se na klasickou sicilku, ale soupeř překvapil, připravil se a zahrál Caro-Kann 2. d4 d5 3. exd5 cxd5 4. c4 Jf6 5. Jc3 Jc6 6. Sg5


Zde se soupeř hodně zapřemýšlel, protože tah 6.Sg5 určitě nečekal. Nejspíše se připravil jen na tah 6.Jf3, který jsem kdysi hrával. dxc4 7. d5 Je5 8. Dd4 Jd3+ Tah Jd3+ je už v této pozici slabý. Lepší je zahrát h6 a vznikne normální pozice. 9. Sxd3 cxd3 10. Dxd3 a6? Tah, který jsem moc nepochopil a samozřejmě že to je chyba! Černý by zde měl hrát g6 a hrát trochu horší pozici. Smysl tahu a6 jsem pochopil až po dalším tahu soupeře. 11. Jf3 Dd6?? Naprosto neprincipiální (prostě ,,proti pravidlům,,) hrubka! První se rozehrávají lehké figury, ne dáma! 12. O-O Sg4? Prostě chyba jedna za druhou.

13. Vfe1 Vd8 14. Je5 Sc8 15. Vad1 Jg4 16. Jxg4 Sxg4 17. f3 Sc8 18. Dd4 Dg6 19. Sh4 h5


Zde už je černý úplně prohraný a už nemůže nic moc dělat a prostě dostává jednoduché d6.

20. d6 Se6

21. Db6 Ještě jsem počítal Sh3, kde dostane Dxd8 Kxd8, dxe7++ Kc7 Jd5+ Kd6 Jf4+ 1-0 Vd7 22. dxe7 Sxe7 23. Sxe7 Vxd1 24. Vxd1 Kxe7
25. Dd6+ Kf6 26. Jd5+ Dalším tahem mat.
1-0