Změna termínového kalendáře

VV ŠSČR schválil nový sportovní kalendář na sezónu 2018/2019, najdete ho zde (.pdf, 243 kB).

Přesunutí ME jednotlivců z původně plánovaného Izraele do makedonského Skopje na 16.-29. března 2019 nadělalo vrásky STK ŠSČR. V uvedeném termínu bylo totiž původně plánované závěrečné trojkolo Extraligy. ME pochopitelně zasáhlo i do termínů Bundesligy a aby nejasností nebylo málo, z německého šachového svazu nám na dotaz dorazilo info, že termíny měnit nebudou a změny nechají na týmech operativně. Předseda STK Jan Malec vysvětluje, proč v takto zhuštěném kalendáři nebylo snadné najít pro závěrečné trojkolo nový termín:

  • Přesun trojkola na jiný přirozený termín 12.-14. dubna 2019 by znamenal kolizi se závěrečným víkendem mládežnických soutěží družstev (KM), resp. nutnost jejich přesunu zřejmě na 26.-27. dubna 2019, což by ale znamenalo kolizi s Ostravským koníkem. Tímto způsobem vyřadit tradičního pořadatele z možnosti ucházet se o MČR mužů i v roce 2019 pochopitelně nelze.
  • Další možností byl přesun trojkola do velikonočního víkendu, což by byl vpravdě revoluční průlom a tak nepřekvapilo, že se nelíbil Komisi reprezentačního úseku.
  • Nakonec z diskuzí komisí vyšel jako nejpřijatelnější (pro STK a KM vyhovující, pro KRÚ akceptovatelný) návrh „zhustit“ Extraligu tak, aby se závěrečné trojkolo sehrálo již 22.-24. února 2019.
  • Jelikož se jedná o změnu zasahující do zájmu několika komisí, musel rozhodnout VV, ale ten byl vidinou brzkého ukončení Extraligy zaskočen. Na misky vah se tak znovu dostal nápad s velikonočním víkendem. Tento přesun nezasahuje do soutěží STK ani KM (případná kolize s MČR do 8 let problémem není) a nakonec se ukázal nejakceptovatelnější i pro KRÚ.

Proto byl ve VV ŠSČR schválen přesun trojkola Extraligy na Velikonoce, v termínu 19.-21. dubna 2019. Velikonoční termín je netradiční a koliduje s populárním německým turnajem v Karlsruhe (předloni se jej zúčastnili např. Thai Dai Van Nguyen a Jiří Štoček). Nicméně, na druhé straně nabízí dvě, snad zásadní, výhody:

a) S pravděpodobností hraničící s jistotou se do tohoto termínu nepřesune Bundesliga.

b) Normálně pracující hráči, kterých je i v Extralize většina, si nemusí na páteční kolo brát volno, protože jde o svátek.