Závěrečná zpráva z MČR mládeže do 16 let a MČR juniorů a dorostenců

Šachová škola Světlá nad Sázavou uspořádala z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 10. do 17. března 2018 v Koutech nad Desnou v hotelu Dlouhé Stráně Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2018, FIDE OPEN 2018 a NÁRODNÍ OPEN 2018. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2018.

 

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 113 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 34 hráčů a v Národním OPENu hrálo 68 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 323 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 600 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byla FIDE rozhodčí Kateřina Šmajzrová. Členy jeho týmu byli IA Petr Záruba, IA Martin Dobrotka, FA Peter Paleček a Simona Suchomelová. V Národním openu rozhodčím pomáhal Jaromír Volanin. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

 

Všechny partie z Mistrovství ČR jsme přenášeli a do hracích sálů MČR mládeže byl omezený přístup. Hráči tak měli naprostý klid ke své hře, což hráči i trenéři kvitovali. Diváci sledovali přenosy na svých pokojích či společně v restauraci. Celkem jsme přenášeli 115 šachovnic on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistila Katka Šmajzrová společně s  Petrem Zárubou a kolegové Martin Dobrotka a Peter Paleček ze Slovenského šachového svazu. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu Šachového svazu ČR a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

 

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl FM Jiří Tůma, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek a IM Petr Pisk. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. IM David Kaňovský na téma „Různobarevní střelci v koncovce“, IM Richard Biolek na téma „Španělská na víc způsobů“, FM Jiří Tůma na téma „“Akiba Rubinstein – obdivuhodný šachový architekt“, IM Pavel Šimáček na téma „Brutální útok na krále“ a GM Marek Vokáč na téma „O aktivní hře.“ Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže.

 

V rámci doprovodného programu sehráli IM Richard Biolek, IM Pavel Šimáček, IM Petr Pisk a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 56 hráčů. Bleskový turnaj vyhrál mezinárodní velmistr Vojtěch Plát, který tak obhájil loňské vítězství. Druhé místo obsadil FM Jan Rubeš a třetí byl Vojtěch Rut. Letos se nám opět podařilo zajistit společnou návštěvu Ruční papírny Velké Losiny. Dalším výletem byla exkurze do Přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Hráči i jejich doprovody také denně využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem a na bowlingu. Dalším cílem byl Termální aquapark ve Velkých Losinách.

 

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech hotelu Dlouhé Stráně. Účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi, Katce Šmajzrové, Petru Palečkovi a Martinu Dobrotkovi za bezproblémový on-line přenos a hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.

Ing. Zdeněk Fiala
Šachová škola Světlá nad Sázavou

Výsledky:
http://chess-results.com/tnr335099.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Fotogalerie:
https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_CR_2018/#DSC_0420.jpg

Partie:
http://online.chess.cz/MCR_JaM_2018/