Závěrečná zpráva z MČR mládeže do 16 let a MČR juniorů a dorostenců 2020

Šachová škola Světlá nad Sázavou uspořádala z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 7. do 14. března 2020 v Koutech nad Desnou v hotelu Dlouhé Stráně Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2020, FIDE OPEN 2020 a NÁRODNÍ OPEN 2020. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2020.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 106 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 31 hráčů a v Národním OPENu hrálo 79 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 312 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 500 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže prezentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

 

 

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byla IA Kateřina Šimáčková. Členy jeho týmu byli IA Petr Záruba, IA Tomáš Danada, Josef Kratochvíl, Simona Suchomelová a Jaromír Volanin. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci.

Letošní ročník neměl tak poklidný a pohodový průběh, jako předchozí ročníky. Již před mistrovstvím jsme museli společně s Krajskou hygienickou stanicí řešit otázky spojené s koronavirem. KHS shledala, že je vše řádně zajištěno a souhlasila s pořádáním akce. V polovině turnaje vyhlásila vláda omezení sportovních akcí s účastí více než 100 lidí. KHS vydala rozhodnutí, že akce, které už byly zahájeny, mohou pokračovat. Zajistili jsme další opatření a odehráli jsme další dvě kola. Po 7. kole vyhlásila vláda nouzový stav a zakázala akce s účastí vyšší než 30 lidí. KHS nám doporučila turnaj ukončit a my jsme toto doporučení splnili. Mistrovství ČR mládeže skončilo po sedmi kolech.

Poklidný a regulérní průběh Mistrovství ČR juniorů a dorostenců narušili tři hráči, kteří porušovali pravidla chování na hotelu natolik, že museli být vykázáni z hotelu. Mohli si zajistit své ubytování a pokračovat v turnaji. David Černý, Jonáš Eret a Martin Simet se však bez omluvy nedostavili k dalším partiím a v turnaji po dvou kontumacích skončili.

 

Všechny partie z Mistrovství ČR jsme přenášeli v on-line přenosu a do hracích sálů MČR mládeže byl omezený přístup. Hráči tak měli naprostý klid ke své hře, což hráči i trenéři kvitovali. Diváci sledovali přenosy na svých pokojích. Celkem jsme přenášeli 135 šachovnic on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Petr Záruba, Kateřina Šimáčková a Tomáš Danada. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu Šachového svazu ČR a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Během Mistrovství ČR se v Koutech nad Desnou pohyboval IM Petr Pisk, který z pozice manažera reprezentace mládeže ČR uspořádal se svými kolegy pro rodiče a trenéry několik setkání na různá témata a besedu s GM Movsesjanem a GM Babulou. Společně s metodikem mládeže, Sergejem Movsesjanem a dalšími kolegy po celou dobu řešil budoucnost našich talentů. Od vedení naší reprezentační mládeže se tak účastníci dozvěděli řadu důležitých a zajímavých informací. Petr Pisk denně absolvoval mnoho pohovorů s rodiči, trenéry i mladými talenty.

 

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl FM Jiří Tůma, dalšími členy týmu trenérů MČR byli FM Jan Havlík, IM Richard Biolek mladší a FM Lukáš Vlasák. S juniory a dorostenci rozebíral partie GM Pavel Šimáček. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež tematické přednášky. FM Lukáš Vlasák na téma „Suleymanli Aydin – nečekaný vítěz Aeroflot Open“, IM Richard Biolek na téma „Anandovy zápasy o mistra světa 2008-2012″, FM Jan Havlík na téma „Ani soupeř nechce prohrát“ a FM Jiří Tůma na téma „Mezitah“. Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže.

V rámci doprovodného programu sehráli FM Tomáš Danada, FM Jan Havlík, IM Richard Biolek, FM Lukáš Vlasák a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 67 hráčů. Bleskový turnaj vyhrál FM Tomáš Danada, který získal 9 bodů. Druhé místo obsadil Petr Gnojek a třetí byla Olga Sikorová. Účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Hráči i jejich doprovody také denně využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem a na bowlingu. Dalším cílem byl Termální aquapark ve Velkých Losinách.

Mistrovství ČR chlapců do 16 let vyhrál Adam Frank z Beskydské šachové školy před Jakubem Vojtou a Davidem Barákem. V kategorii šestnáctiletých dívek se stala mistryní ČR Olga Dvořáková ze Spartaku Adamov. Druhé místo obsadila Nikola Gregůrková a třetí skončila Anna Vavřínková. V kategorii chlapců do 14 let se stal mistrem ČR David Hák z TJ ŠACHklub Tábor. Stříbrnou medaili obdržel Richard Stalmach a bronz si odvezl Ondřej Winter. Mezi čtrnáctiletými dívkami byla nejlepší Anna Voříšková z ŠŠPM Lipky Hradec Králové. Druhou příčku obsadila Adéla Třasáková a třetí místo získala Magdaléna Martinková.

 

Vítězem kategorie H12 se stal Jáchym Němec z Klubu šachistů Říčany 1925. Druhou příčku obsadil Daniel Juhaňák a třetí místo vybojoval Lukáš Zelba. Mistryní ČR v kategorii dívek do 12 let se stala Adéla Janoušková z ŠK Líně. Stříbrnou medaili získala Elen Hetfleischová a bronz si odvezla Vicky Cinková. V kategorii desetiletých chlapců dominoval Delgerdalai Bayarjavkhlan z ŠK Staré Město. Druhé místo obsadil Michal Švadlenka a třetí místo vybojoval Matyáš Roubal. Kategorii desetiletých dívek vyhrála suverénně Viktorie Buchtová z Beskydské šachové školy. Stříbrnou medaili získala Tereza Horková a bronz má Valérie Bartečková.

 

FIDE OPEN vyhrál Martin Horák z TJ Spartak Vlašim. Druhé místo obsadila Olga Sikorová a třetí místo vybojoval Jáchym Bareš. Národní OPEN vyhrála Radka Slepánková z SK Vyškov. Jan Čížek skončil druhý a Jan Vyhnálek obsadil třetí příčku. Nejmladším účastníkem byl Pavel Brož z domácího ŠK Světlá nad Sázavou.

Mistrovství ČR dorostenců vyhrál způsobem start – cíl teprve šestnáctiletý Marek Miča z Beskydské šachové školy.  Druhé místo obsadil Alexandr Skalský a třetí se umístil Vojtěch Říha. Na letošním mistrovství předčili mladší hráči své starší soupeře, a tak pořadí medailistů Mistrovství ČR juniorů bylo totožné s kategorií dorostenců. V konkurenci až o deset let starších hráčů se neztratil ani desetiletý Václav Finěk, který získal padesát procent bodů.

 

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech hotelu Dlouhé Stráně. Účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, Petru Zárubovi, Kateřině Šimáčkové a Tomáši Danadovi za bezproblémový on-line přenos, Petru Piskovi a Sergeji Movsesjanovi za spoustu pozitivních jednání, Vlastimilu Babulovi za besedu a hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Všem účastníkům děkuji za pochopení ve složité situaci.

Ing. Zdeněk Fiala
Šachová škola Světlá nad Sázavou

Výsledky:
https://chess-results.com/tnr519691.aspx?lan=1&art=1&rd=7

Fotogalerie:
https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_CR_2020/#DSC_0393.jpg

Partie:
http://online.chess.cz/MCR_JaM_2020/