Závěrečná zpráva Openu Mariánské Lázně 2022

V sobotu 24. 1. skončil v hotelu Continental jubilejní 20. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně. Celý festival proběhl v krásném, historickém sále hotelu Continental.  Předaly se poháry, diplomy, finanční a věcné ceny a téměř 150 účastníků akce se rozjelo z krásných a zasněžených Mariánských Lázní domů. A jaké turnaje v rámci festivalu proběhly?

Hrací sál hotelu Continental

A1, A2 – uzavřené velmistrovské turnaje s možností splnění normy mezinárodního velmistra

B1, B2, B3 – uzavřené mistrovské turnaje s možností splnění normy mezinárodního mistra

C – hlavní open turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

D – seniorský open turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

E – turnaj v rapid šachu započítávaný do rapidového světového žebříčku rapid ELO FIDE

F – turnaj v bleskovém šachu započítávaný do bleskového světového žebříčku ELO FIDE

Ve velmistrovském  turnaji  A1 potvrdili svoje pozice všichni 3 velmistři. Vítězství si rozdělil Mirzoev z Azerbajdžánu s Plátem shodným ziskem 6,5 bodu před Šimáčkem se 6 body. Celý turnaj vedoucí Plát přišel o samostatné vítězství v předposledním osmém kole prohrou se Švýcarem Baenzingerem. Turnaj byl náročnou zkouškou pro dva mladé talentované juniory – Stalmacha a Němce, kteří uzavírají závěrečnou tabulku. Nabité zkušenosti z těžkého turnaje nicméně bezpochyby uplatní v blízké budoucnosti.

Ve velmistrovském turnaji A2 taktéž dominovali velmistři. Z vítězství se nakonec těšil Lalith Babu z Indie se 6,5 body před  Stefanssonem z Islandu se 6 body. Stupně vítězů doplnil Němec Wachinger, který navíc splnil díky 5 získaným bodům normu IM. I zde patřil konec výsledkové listiny českým talentům, avšak 4 body u Fiňka a 3,5 bodu u Kůsy (připsal si 12 ELO bodů) rozhodně nelze považovat za neúspěch.

Zleva: 2. Hannes Stefansson, 1. Lalith Babu, 3. Nikolas Wachinger, hlavní rozhodčí Rastislav Diviak

V IM turnajích dominovali šachisté z Německa. Skupinu B1 ovládl Bracker, který ziskem 7 bodů získal i IM normu a připsal si 54 bodů do ELA, před dalším Němcem, v Česku dobře známým IM Plischkim, se 6,5 body. Překvapivě, avšak zcela zaslouženě obsadil třetí místo se ziskem 6 bodů Gnojek z Beskydské šachové školy a navrch si ještě připsal 52 ELO bodů.

Ve skupině B2 zvítězil Richter z Německa se 6,5 body a těsně o půl bodu mu tak unikla norma IM. Na druhém místě se umístil juniorský zástupce Vlašimi Vojta se 6 body. Do posledního kola bojoval taktéž o normu IM (1 normu si uhrál již na předcházejícím turnaji v Praze), ale prohra s Bomansem z Belgie mu tuto možnost zhatila. Přesto si však připsal do ELA 88 bodů a se ziskem 120 bodů z Prahy je jeho rating od února 2400+. Se 6 body turnaj ukončil na třetím místě i Acor z USA.

Turnaj B3 ziskem 6,5 bodu ovládl Schmider z Německa. Pouze o půl bodu méně získal Martin Hollan v barvách Kroměříže. O normu IM přišel díky dvěma prohrám ve druhém kole s vítězem a v šestém kole s Krawczykem z Polska. Stupně vítězů doplnil hráč s pěkným šachovým jménem Dev Shah z Indie.

V otevřeném turnaji C suverénně zvítězil IM Kolbus, reprezentující Ostrov Man. Pravidelný účastník v minulých letech hrál pod německou vlaječkou, změna federace byla možná motivovaná možností účasti na šachové olympiádě. Cesta do reprezentace Ostrova Man je přeci jen jednodušší, než cesta do reprezentace Německa J.

Vítěz Open C turnaje IM Dietmar Kolbus (vlevo)

Hráči na 2. Až 4. místě získali shodně 6,5 bodu. Pomocné hodnocení přisoudilo stříbrnou příčku dalšímu talentu z Frýdku-Místku Nytrovi, který si připsal do ELA sympatických 46 bodů. Bronzový stupínek obsadil  Froeyman z Belgie a bramborová medaile zbyla na nejlepší ženu turnaje Azhar Puteri z Malajsie. Celá, nesmírně sympatická výprava z této země však byla nejvíce nadšená ze zimních Mariánských Lázní. Bylo jasné, že sníh (a nebylo ho málo) viděli „naživo“ poprvé.

WFM Azhar Puteri Rifqah Fahada, členka šestičlenné výpravy z Malajsie

V seniorském turnaji D potvrdil roli favorita IM Adrian z Francie ziskem 7,5 bodu před Palkem a Yakimenkem z Ruska (oba shodně 6,5 bodu). V samostatně vyhlašované kategorii + 65 pak zvítězil již zmíněný Yakimenko před Spantonem z Anglie (5,5 bodu) a Šobotníkem z Náchoda (taktéž 5,5 bodu). Nejlepší ženou se stala celkově 21. Palková se 4,5 body.

Vítězové seniorského openu D, zleva 5. – 1. místo

Doprovodného bleskového turnaje se zúčastnilo 25 šachistů z 10 federací. Vítězem se stal Redzisz z Polska ziskem 9,5 bodu. Stejný počet bodů, avšak horší pomocné hodnocení přidělilo druhé místo Acorovi z USA. Na třetím místě skončil se ziskem 7 bodů ještě ne 12letý Roubal z Klatov, který si tak za 1 turnaj připsal úctyhodných 118 bodů do ELA.

Celý festival proběhl v mimořádně přátelské atmosféře a všichni účastníci, včetně pořadatelského týmu, si nesmírně užívali, že i v dnešní složité době si mohli zahrát velký mezinárodní turnaj.  Vše pak jen podtrhly Mariánské Lázně, které jsou prostě v zimě nejkrásnější J.

Záštitu nad festivalem, který přivítal šachisty z 26 zemí převzal starosta Mariánských Lázní Ing. Martin Kalina.