Závěrečná zpráva Mistrovství Čech mládeže do 16 let

30. MISTROVSTVÍ ČECH MLÁDEŽE DO 16 LET,

KOŘENOV FIDE OPEN 2019 a

NÁRODNÍ OPEN 2019

V Příchovicích u Kořenova bylo v sobotu 2. listopadu slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Kořenov FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2019 se stali: v H16 Habenicht Martin z ŠK Česká Lípa, v D16,  Voříšková Anna z ŠŠPM Lipky HK, v H14 Hák David z ŠACHklubu Tábor, v D14 Zelbová Lada z Šachového klubu Lípa, v H12 Day Tobiáš z Klubu šachistů Říčany 1925 a v D12 Janoušková Adéla z ŠK Líně.

Kategorii H16 vyhrál Habenicht Martin, který získal 7 bodů. Druhé místo obsadil se 6,5 body Ret Adam Josef. Třetí místo obsadil se stejným bodovým ziskem, ale horším pomocným hodnocením, Hosnedl Matyáš. V kategorii dívek do 16 let zvítězila Voříšková Anna, která uhrála 6 bodů. Stříbrnou medaili získala Leksová Soňa a bronzovou Semová Lada. Obě dívky měly po 4,5 bodech.

V kategorii H14 získal Hák David 8,5 bodů a stal se Mistrem Čech v H14 dokonce s náskokem 2 bodů. Druhé místo obsadil Šmolík Jáchym se ziskem 6,5 bodů. Bronzová medaile putovala za Matoušem Hlavinou, který měl rovněž 6,5 bodů. V kategorii dívek do 14 let získala mistrovský titul Zelbová Lada, která uhrála 6 bodů. O bod méně uhrála a stříbrnou medaili obdržela Šulcová Tereza Radmila. Třetí místo náleží se stejným bodovým ziskem Pejřimovské Viole Ruby.

Titul Mistra Čech do 12 let získal Day Tobiáš, který uhrál 8 bodů. O bod méně měl Souček Jan, který si odváží stříbrnou medaili. 6,5 bodů se podařilo uhrát Zelbovi Lukášovi, který obsadil díky dobrému pomocnému hodnocení třetí příčku. Kategorii D12 vyhrála Janoušková Adéla, která získala 6,5 bodů. Zároveň obsadila krásnou 5. příčku i v konkurenci 12 letých chlapců. Stříbro putuje k Dobse Emmě, která uhrála pouze o půl bodu méně než vítězka. Třetí místo obsadila s 5 body Dudková Josefína.

Kořenov FIDE OPEN vyhrál se ziskem 8,5 bodů Hurdzan Tomáš hrající za ŠK Sokol Klatovy, který zároveň získal cenu pro nejlepšího juniora. Druhé místo obsadil se 7 body Flajšman Pavel. Třetí příčku vybojoval Pavel Holásek, který uhrál 6 bodů. Cenu pro nejlepšího seniora obdržel Rudolf Hlaváč.

V Národní OPENu zvítězil Šeterle Matěj z ŠK 64 Plzeň. Druhé místo obsadil s taktéž 7 body, ale horším pomocným hodnocením, Kurek Pavel. Třetí se umístil s 6,5 body Holásek Vít. Nejlepší ženou se stala Kalousová Jule a nejlepší seniorkou byla Zlámaná Táňa. Nejlepším juniorem byl vítěz turnaje Šeterle Matěj. Z hráčů do 16 let byl nejlepší Brůna Matouš, mezi čtrnáctiletými Kovář Pavel, mezi dvanáctiletými Bludský Hynek a mezi mládeží do 10 let byl nejlepší Bludský Vít.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, které pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl FM Jiří Tůma. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Richard Biolek, FM Jan Havlík a Pavel Němec. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky. FM Jiří Tůma přednášel na téma „Blízko vítězství.“ Téma přednášky Pavla Němce bylo „Historie šachu a šachmat ruší všechny chyby v partii!“. IM Richard Biolek se zaměřil na „Legendy českého šachu“. FM Jan Havlík se ve své přednášce věnoval tématu „Iniciativa.“

Naši trenéři sehráli 4 simultánky. Simultánek se zúčastnilo 79 zájemců z řad mládeže a doprovodů. Bleskového turnaje se zúčastnilo 69 hráčů. Turnaj vyhrál FM Havlík Jan, který získal 10 bodů z 11 kol. Druhé místo obsadil se stejným bodovým ziskem FM Rubeš Jan. Třetí byl s 8 body Joukl Zdeněk.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 228 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 94 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 322 příznivců královské hry. Další šachisté přijeli na bleskový turnaj. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Nejmladšími účastníky celého festivalu byli Janoušková Eliška a Holub Petr.

Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli Simona Suchomelová, Veronika Šmajzrová, Zdeněk Fiala a Ivan Kopal. Pořadatel zajistil on-line přenos ze 47 šachovnic. Na webu svazu mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii.

Velké poděkování patří Libereckému kraji. Projekt je finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje. Díky této podpoře jsme mohli Mistrovství Čech mládeže do 16 let uspořádat na této úrovni.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi za bezproblémový on-line přenos. Děkuji také všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 30. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.

Ing. Zdeněk Fiala
ředitel turnaje