Závěrečná zpráva Mistrovství Čech do 16 let

V Harrachově bylo v sobotu 3. listopadu slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2018 se stali: v H16 Petr Fojt z ŠK AD Jičín, v D16  Adriana Málková z ŠK 64 Plzeň, v H14 Michal Jareš z 2222 ŠK Polabiny., v D14 Adéla Třasáková z 2222 ŠK Polabiny, v H12 Jáchym Šmolík z Klubu šachistů Říčany 1925 a v D12 Beáta Havelková z QCC České Budějovice.

Kategorii H16 vyhrál Petr Fojt, který získal 7,5 bodu. Druhé místo obsadil se 7 body Adam Luboš Polanský. Díky lepšímu pomocnému hodnocení získal bronzovou medaili Kryštof Hofman a bramborová medaile zbyla na Matěje Hurtíka, který měl též 6,5 bodu. V kategorii dívek do 16 let zvítězila Adriana Málková, která uhrála 4,5 bodu. Stříbrnou medaili získala Kristýna Otrubová a bronzovou Agáta Hušková. Obě dívky měly po 4 bodech.

V kategorii H14 získal Michal Jareš 7 bodů a stal se Mistrem Čech v H14. Karel Brožka obsadil se stejným bodovým ziskem a horším pomocným hodnocením 2. místo. Filip Rokoš si za uhraných 6,5 bodů odváží bronzovou medaili. V kategorii dívek do 14 let získala mistrovský titul Adéla Třasáková, když uhrála 5,5 bodu. O půl bodu méně uhrála a stříbrnou medaili obdržela Monika Strnadová. Třetí místo náleží Vassilině Starikové, která udělala 4,5 bodu.

Titul Mistra Čech do 12 let získal Jáchym Šmolík, který uhrál 8 bodů. O bod méně měl Jáchym Němec, který si odváží stříbrnou medaili. 7 bodů se podařilo uhrát také Filipu Dolenskému, který obsadil třetí příčku. Kategorii D12 vyhrála Beáta Havelková, která získala 6,5 bodu. Zároveň obsadila krásnou 7. příčku i v konkurenci 12 letých chlapců. Stříbro putuje k Ladě Zelbové, která uhrála pouze o půl bodu méně než vítězka. Třetí místo obsadila s 5 body Adéla Janoušková, která musela odcestovat na Mistrovství světa a tak vynechala poslední kolo .

Harrachov FIDE OPEN vyhrál ziskem 6,5 bod Pavel Holásek hrající za Šachový klub Ústí nad Orlicí. Druhé místo obsadil s taktéž 6,5 body Martin Horák z TJ Spartak Vlašim. Třetí příčku vybojoval Ondřej Staněk z TJ Bohemians Praha, který uhrál 6 bodů. Cenu pro nejlepšího seniora obdržel Milan Kotva, cenu pro nejlepší ženu získala Lea Rosenbaumová, mezi juniory byl nejlepší Martin Horák a nejlepším žákem byl Mihail Jordanov.

V Národní OPENu měli všichni medailisté po 7,5 bodech. Nejlepší pomocné hodnocení z nich měl, a vítězem turnaje se stává, Matyáš Josef Hrazdira z TJ Slovan Varnsdorf. Druhé místo obsadil Viktor Pražák, třetí byl Pavel Kurek. Nejlepší ženou se stala Jana Langmajerová a nejlepším seniorem byl František Seiner. Nejlepším juniorem byl vítěz turnaje Matyáš Josef Hrazdira. Z hráčů do 16 let byl nejlepší Viktor Pražák, mezi čtrnáctiletými David Müller, mezi dvanáctiletými Pavel Zemen a mezi mládeží do 10 let byl nejlepší Rostislav Jun.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, které pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl FM Jiří Tůma. Dalšími členy týmu trenérů byli GM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek a IM Petr Pisk. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky. FM Jiří Tůma přednášel na téma „Nikdy se nevzdávej.“ Tématem přednášky GM Pavla Šimáčka byl „Fabiano Caruana – vyzývatel Mistra světa „. IM Richard Biolek se zaměřil na „Záludné pěšcovky“. IM Petr Pisk se ve své přednášce věnoval tématu „Šachová olympiáda Batumi 2018 očima přímého účastníka.“

Naši trenéři sehráli 4 simultánky. Simultánek se zúčastnilo 101 zájemců z řad mládeže a doprovodů. Bleskového turnaje se zúčastnilo 77 hráčů. Turnaj vyhrál FM Jan Rubeš, když získal 10,5 bodu z 11 kol. Druhý místo za 8,5 bodu získal Kilián Slovák a třetí příčku obsadil Miloš Vrkoata s 8 body.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program. Velkému zájmu se těšila exkurze do Sklárny a pivovaru Novosad. Zájem byl i o Hornické muzeum. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Harrachova, například k Mumlavským vodopádům či na Čertovu horu. V hotelovém komplexu měli účastníci k dispozici wellness a saunu. Velkou chválu sklidila restaurace STONE, ve které jsme měli zajištěné stravování.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 214 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 116 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 330 příznivců královské hry. Další šachisté přijeli na bleskový turnaj. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Nejmladším účastníkem celého festivalu byl Tobiáš Komárek.

Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli Kateřina Šmajzrová, Simona Suchomelová, Veronika Šmajzrová, Zdeněk Fiala, Martin Štukheil a Jaromír Volanin. Pořadatel zajistil on-line přenos z 36 šachovnic. Na webu svazu mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii.

Velké poděkování patří Libereckému kraji. Projekt je finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje. Díky této podpoře jsme mohli Mistrovství Čech mládeže do 16 let uspořádat na této úrovni.

Jediným problémem letošního mládežnického mistrovství tak byla termínová kolize s extraligou družstev dospělých. Přestože mnoho let umožňoval rozpis extraligy účast nejlepších trenérů po celou dobu mistrovství, letos se vyzkoušela nešťastná novinka. Nezbývá než věřit, že se to dalších letech nebude opakovat.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi a Katce Šmajzrové za bezproblémový on-line přenos. Děkuji také všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 29. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.

Ing. Zdeněk Fiala
ředitel turnaje

Stránka soutěže
Výsledky
Fotogalerie