Závěrečná zpráva MČR mužů a žen 2023

V úterý 9. května 2023 bylo v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem zahájeno Mistrovství České republiky mužů a žen 2023. V úterý 16. května bylo slavnostně zakončeno Mistrovství České republiky žen a ve středu 17. května bylo slavnostně zakončeno Mistrovství České republiky mužů 2023

Hotel Skalský Dvůr

Mistrovství ČR mužů a žen se hrálo v konferenčním sále hotelu Skalský Dvůr. Hotel Skalský dvůr leží v malebném zákoutí kraje Vysočina uprostřed luk a lesů na břehu Skalského rybníka. Hotel se nachází na pomezí CHKO Žďárské vrchy a přírodního parku Svratecká pahorkatina mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem. Všichni hráči a hráčky byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Účastníci mistrovství mohli na hotelu relaxovat v hotelovém bazénu, který měli zdarma. Hráči a hráčky mohli využít i další možností hotelu pro aktivní odpočinek a relax. Hotel má k dispozici kromě bazénu také saunu, kulečníkové stoly, stolní fotbal, stolní tenis, elektronické šipky, tenisové kurty, antuková hřiště pro volejbal či nohejbal, petanque a horská kola. V okolí hotelu mohli účastníci využít stezku bosou nohou či trasy pro pěší turistiku.

Konferenční sál

Pohled do hracího sálu

Komentátor MČR GM Tomáš Polák

Pro všechny příznivce královské hry pořadatelé připravili stream, on-line přenos a živý komentář partií. Komentátorem byl mezinárodní velmistr Tomáš Polák. Ve dnech rozstřelů trvalo komentování i 7 hodin.

Mistr ČR 2023 GM David Navara

Na Mistrovství ČR mužů 2023 startoval obhájce titulu Mistra ČR 2022 mezinárodní velmistr David Navara. Dále hráli stříbrný medailista z loňského šampionátu GM Vlastimil Babula a bronzový medailista GM Jan Krejčí. GM Jiří Štoček, GM Vojtěch Plát, GM Martin Petr, IM Vojtěch Zwardoń, IM Tomáš Kraus a GM Pavel Šimáček se na mistrovství nominovali na základě svého ratingu. Třináctiletý FM Václav Finěk byl nominován Komisí reprezentačního úseku ŠSČR. Mistrovství ČR mužů 2022 se hrálo jako open v Ústí nad Labem.

Na Mistrovství ČR žen 2023 startovala obhájkyně loňského titulu WIM Nataša Richterová, stříbrná medailistka WGM Karolína Pilsová a bronzová medailistka WGM Olga Sikorová. WGM Julia Movsesian, WIM Kristýna Novosadová a WIM Natálie Kaňáková se na mistrovství nominovaly na základě svého ratingu. WFM Anna Lhotská, Lada Zelbová, Lucie Fizerová, Anna Voříšková, Sandra Hosová a Olga Dvořáková byly nominovány KRÚ ŠSČR.

Mistryně ČR 2023 WGM Julia Movsesian

Muži hráli uzavřený turnaj o 10 hráčích. Hráli 9 kol tempem 90 minut na 40 tahů plus 30 minut do konce partie s přidáváním 30 sekund na každý tah od začátku partie. Ženy hrály vyřazovacím systémem na 2 partie tempem 90 minut na 40 tahů plus 30 minut do konce partie s přidáváním 30 sekund na každý tah od začátku partie. V případě nerozhodného výsledku 1:1 se ženy přesunuly do druhého hracího sálu, kde pokračovaly 2 partiemi tempem 15 minut s přidáváním 5 sekund na každý tah a v případě celkového výsledku 2:2 pokračovaly 2 partiemi tempem 3 minut s přidáváním 2 sekund na každý tah. Na hru zrychleným tempem došlo v předkole i ve čtvrtfinále. V semifinále, ve finále i v zápase o 3. místo rozhodly partie standardním tempem. V předkole nastoupilo 8 hráček, z nichž 4 postoupily do čtvrtfinále. Vítězky předkola se ve čtvrtfinále utkaly se 4 nejvýše nasazenými hráčkami, pro které mistrovství začalo až ve čtvrtfinále.

Mistrovství ČR mužů 2023 vyhrál suverénním způsobem mezinárodní velmistr David Navara. GM Navara od počátku turnaje navyšoval svůj náskok a titul měl jistý již po 8 kolech. Svým soupeřům povolil pouze tři remízy a turnaj ukončil s náskokem 1,5 bodu. Pro Davida Navaru to je již dvanáctý titul Mistra ČR. Druhou příčku vybojoval IM Tomáš Kraus, který na mistrovství získal svoji první velmistrovskou normu. Třetí místo obsadil GM Vlastimil Babula, který uhrál 5,5 bodu. Průběh Mistrovství ČR mužů byl bojovný, o čemž hovoří nejen délka partií, ale i nadpoloviční počet rezultativních výsledků.

Mistrovství ČR žen vyhrála WGM Julia Movsesian, která ve finále porazila WGM Karolínu Pilsovou poměrem 2:0. WGM Julia Movsesian se stala Mistryní České republiky pro rok 2023. WGM Karolíně Pilsové patří druhé místo. První partie zápasu o 3. místo skončila remízou a v druhé partii porazila WIM Nataša Richterová WGM Olgou Sikorovou. WIM Nataša Richterová vyhrála zápas o 3. místo poměrem 1,5 a získala bronz. WGM Olga Sikorová obsadila čtvrté místo. Průběh Mistrovství ČR žen byl velice bojovný, což bylo dáno mimo jiné KO systémem. Téměř 80 % vážných partií skončilo rezultativním výsledkem.

Nejlepší 4 hráčky Mistrovství ČR 2023

Mistrovství ČR mužů 2023 a Mistrovství ČR žen 2023 uspořádal z pověření Šachového svazu ČR Šachový klub Světlá nad Sázavou. Ředitelem turnaje byl IA Zdeněk Fiala a v roli hlavního rozhodčího působil IA Petr Záruba.

Předseda ŠSČR a také účastník letošního MČR mužů Martin Petr poděkoval všem hráčům a hráčkám za fair play přístup a bojovné partie. Davidu Navarovi pogratuloval k dalšímu zaslouženému titulu mistra republiky a Julii Movsesian k jejímu premiérovému triumfu mezi ženami. Poděkování za podporu Mistrovství ČR mužů a Mistrovství ČR žen 2023 patří Šachovému svazu České republiky a Kraji Vysočina.