Závěrečná zpráva MČR mužů 2019

Mistrovství České republiky v šachu mužů se konalo od 27. dubna do 5. května v Domě kultury města Ostravy v rámci šachového festivalu Ostravský koník a jednalo se o dosud nejsilněji obsazený otevřený turnaj – z první desítky ratingově nejsilnějších šachistů ČR se jich turnaje zúčastnilo osm. Turnaje se celkem zúčastnilo 68 šachistů, mezi nimi 12 velmistrů a 15 mezinárodních mistrů, jedna velmistryně a jedna mezinárodní mistryně. Celkem 9 hráčů mělo rating nad 2500 a průměrné ELO prvních 10 nasazených hráčů tak bylo impozantních 2569. Mistrovství se dále zúčastnila i početná skupina mladých talentů, jejichž hra byla příjemným oživením turnaje. Rovněž nově zavedené Sofijské pravidlo, které zabránilo krátkým remízám, výrazným způsobem přispělo k atraktivitě všech partií.

Vítězem turnaje a mistrem České republiky se stal velmistr David Navara, který zvítězil s náskokem celého bodu před překvapivě stříbrným mezinárodním mistrem Lukášem Černouškem (15. nasazený) a velmistrem Pavlem Šimáčkem.

Souběžně s Mistrovstvím probíhaly v hlavním sále Domu kultury další tři FIDE Open turnaje za účasti dalších 260 hráčů, kteří tak mohli sledovat na živo hru našich nejlepších šachistů. Všechny turnajové partie byly přenášeny na Internetu a jako každoročně komentovány v přísálí Domu kultury ostravským mezinárodním mistrem Lukášem Klímou, kde si jej mohli poslechnout jak účastníci ostatních turnajů tak i šachová veřejnost. Partie byly rovněž živě komentovány na YouTube kanálu „sachycz“, kde si Internetoví fanoušci mohli k online přenosům vychutnat i zasvěcené komentáře IM Jaroslava Bureše, FM Michala Novotného a GM Štěpána Žilky.

Celkové pořadí: 1. David Navara – 8 bodů z 9 partií, 2. Lukáš Černoušek 7 bodů, 3. Pavel Šimáček 6.5 bodu (celkem 68 hráčů).

Odkaz na výsledky turnaje: http://chess-results.com/tnr435695.aspx?lan=5&art=4

Webové stránky turnaje (i s partiemi): http://www.ostravskykonik.cz/

 Marek Jelínek
ředitel festivalu Ostravský koník