Závěrečná zpráva MČR juniorů, dorostenců a mládeže do 16 let

Šachová škola Světlá nad Sázavou uspořádala z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 9. do 16. března 2019 v Koutech nad Desnou v hotelu Dlouhé Stráně Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2019, FIDE OPEN 2019 a NÁRODNÍ OPEN 2019. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2019.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 129 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 34 hráčů a v Národním OPENu hrálo 67 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 338 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 650 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl IA Petr Záruba. Členy jeho týmu byli FA Martin Šmajzr, IA Rastislav Diviak, FA Peter Paleček, Simona Suchomelová a Jaromír Volanin. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Všechny partie z Mistrovství ČR jsme přenášeli v on-line přenosu a do hracích sálů MČR mládeže byl omezený přístup. Hráči tak měli naprostý klid ke své hře, což hráči i trenéři kvitovali. Diváci sledovali přenosy na svých pokojích či společně v restauraci. Celkem jsme přenášeli 136 šachovnic on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Petr Záruba s Martinem Šmajzrem, kolegové Rastislav Diviak a Peter Paleček ze Slovenského šachového svazu a Jiří Novák z SK Slavia Orlová. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu Šachového svazu ČR a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Na Mistrovství ČR se poprvé ve funkci reprezentačního trenéra mládeže představil IM Petr Pisk. Petr Pisk uspořádal pro rodiče a trenéry besedu, na kterou pozval mezinárodního velmistra Sergeje Movsesiana. Od obou protagonistů se účastníci dozvěděli řadu důležitých a zajímavých informací. Petr Pisk denně absolvoval mnoho pohovorů s rodiči i mladými talenty. Petr Pisk, Zdeněk Fiala a Peter Paleček také uspořádali besedu, na které rodiče a trenéry seznámili s plány reprezentace mládeže v roce 2019, především s ME mládeže v Bratislavě, s MEU mládeže v Koutech nad Desnou a s ME družstev juniorů a kadetů v Pardubicích.

Tváří letošního mistrovství byl mezinárodní velmistr Vlastimil Babula, který si mimo jiné pro mládež, rodiče a trenéry připravil besedu o šachovém životě. GM Babula dále během mistrovství předával své zkušenosti mladým talentům. Manažerka projektu Šachy do škol Venuše Souralová seznámila zájemce z řad trenérů a učitelů ve školách a školkách s projektem LearningChess.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl FM Jiří Tůma, dalšími členy týmu trenérů MČR byli GM Robert Cvek, IM Richard Biolek mladší a FM Lukáš Vlasák. S juniory a dorostenci rozebíral partie GM Marek Vokáč. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež tematické přednášky. FM Lukáš Vlasák na téma „Kramnik jako dynamický hráč“, IM Richard Biolek na téma „Věžové koncovky na jednom křídle“ a FM Jiří Tůma na téma „Nesmrtelné partie“. Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže.

V rámci doprovodného programu sehráli GM Robert Cvek, IM Richard Biolek, FM Lukáš Vlasák a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 61 hráčů. Bleskový turnaj vyhrál FM Jan Rubeš, když získal 100% bodů. Druhé místo obsadil GM Vlastimil Babula a třetí byl Kilián Slovák. Letos se nám opět podařilo zajistit společnou návštěvu Ruční papírny Velké Losiny. Účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Hráči i jejich doprovody také denně využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem a na bowlingu. Dalším cílem byl Termální aquapark ve Velkých Losinách.

Mistrovství ČR juniorů vyhrál Martin Hollan před svým bratrem Petrem. Třetí místo obsadil Vojtěch Šrámek, který se stal mistrem ČR dorostenců. Mistrovství ČR chlapců do 16 let vyhrál Marek Miča z Beskydské šachové školy před Arou Martirosyanem a Petrem Fojtem. V kategorii šestnáctiletých dívek se stala mistryní ČR Olga Dvořáková ze Spartaku Adamov. Druhé místo obsadila Kristýna Otrubová a třetí skončila Kristýna Laurincová. V kategorii chlapců do 14 let se stal mistrem ČR Rudolf Jun z TJ Chotěboř. Stříbrnou medaili obdržel Filip Neumann a bronz si odvezl Petr Fojt. Čtrnáctiletým dívkám dominovala Anna Lhotská z SK OAZA Praha. Druhou příčku obsadila Martina Šťastná a třetí místo získala Adéla Třasáková.

Vítězem kategorie H12 se stal Marek Janouš z ŠK 64 Plzeň. Druhou příčku obsadil Jáchym Němec a třetí místo vybojoval Matyáš Paseka. Mistryní ČR v kategorii dívek do 12 let se stala Adéla Janoušková z ŠK Líně. Stříbrnou medaili získala Beáta Havelková a bronz si odvezla Dorota Veverková. V kategorii desetiletých chlapců se hráči na medailových pozicích seřadili dle nasazení. Titul získal Václav Finěk z TJ Desko Liberec. Druhé místo obsadil Daniel Juhaňák a třetí místo vybojoval Václav Šetina. Kategorii desetiletých dívek vyhrála Amálie Zádrapová ze Zbrojovky Vsetín. Stříbrnou medaili získala Tereza Horková a bronz má Valérie Bartečková.

FIDE OPEN vyhrála WGM Olga Sikorová z TŽ Třinec. Druhé místo obsadil IM Ladislav Langner a třetí místo vybojoval František Hánl. Národní OPEN vyhrála Radka Slepánková z SK Vyškov. Vojtěch Holásek skončil druhý a Matěj Hrabal obsadil třetí příčku. Nejmladším účastníkem byl Mikuláš Hladký z Jezdců Jundrov.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech hotelu Dlouhé Stráně. Účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi, Martinu Šmajzrovi, Petru Palečkovi a Rasťo Diviakovi za bezproblémový on-line přenos, Petru Piskovi za spoustu pozitivních jednání, Sergeji Movsesianovi a Vlastimilu Babulovi za besedy a hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.