Závěrečná zpráva MČR juniorů a dorostenců v rapid šachu

Sportovní klub Vyškov, zapsaný spolek, se ve dnech 21. – 22. 9. 2019 stal z pověření Komise mládeže ŠSČR organizátorem Mistrovství České republiky juniorů a juniorek v rapid šachu. Akce probíhala ve spolupráci s MKS Vyškov za podpory Města Vyškova.

První kolo turnaje bylo zahájeno s malým deseti minutovým zpožděním, a to z technických důvodů. To se podařilo dohnat a od druhého kola už vše běželo dle časového plánu.

Prostorný hrací sál Společenského klubu, kasáren Dědice.

Celkově byl turnaj hodně vyrovnaný a po prvních šesti kolech byl mezi prvním a sedmnáctým hráčem v průběžném pořadí rozdíl jednoho bodu. Průběžné pořadí po prvním dnu bylo následující. Na prvním místě byl první nasazený hráč Vojtěch Říha z Polabin s pěti body, následován oddílovým kolegou Martinem Buločkinem (4,5 bodů). Třetí místo držel Martin Simet ze ŠK Sokol Klatovy. Z dívek na tom byla nejlépe Blanka Brunová ze ŠK Karlovy Vary se ziskem 4,5 bodů.

V druhém hracím dnu se nedařilo prvnímu nasazenému Vojtěchu Říhovi, který získal pouze jeden bod ze tří a to ho odsunulo až na šestou příčku. Celkové první místo v turnaji získal Jonáš Eret z ŠK Sokol Klatovy před Martinem Simetem ze stejného oddílu. Oba získali 7 bodů a o jejich pořadí rozhodlo druhé pomocné hodnocení. První pomocné hodnocení rozhodlo o třetí příčce, po té když 6,5 bodu uhráli hned tři hráči. Nevyšší počet bodů ze vzájemných partií měl David Barák ze ŠK Duras BVK Královo Pole.

Nejlepší tři hráči turnaje

Organizátory mile zaskočil počet hráčů, kteří ještě patří do věkové kategorie H,D 10 (Zuzana Stará – Šachy Brankovice, Adam Čučka – GPOA Znojmo a Delgerdalai Bayarjavkhlan – ŠK Staré Město) a proto jsme se rozhodli udělit cenu i nejmladším hráčům turnaje. Mezi chlapci to byl Adam Čučka. Nejmladší dívkou byla Zuzanka Stará, která byla nejmladším účastníkem mistrovství.

Nejmladší účastnicí z tohoto tria byla Zuzana Stará z oddílu Šachy Brankovice. (2,5 b)

Doplňující soutěž družstev ovládlo družstvo ŠK Sokol Klatovy ve složení Eret Jonáš, Simet Martin, Flajšman Pavel, Kašpar Lukáš. Na druhém místě skončilo družstvo 2222 ŠK Polabiny a třetí ŠK Lokomotiva Brno.

ŠK Sokol Klatovy

Další pořadí družstev a bohatou fotogalerii naleznete na stránkách pořadatele šachy Vyškov.

„Celkové hodnocení skončeného Mistrovství ČR juniorů a juniorek vyzní kladně. Vše probíhalo hladce bez větších problémů. Ocenil bych přístup hráčů ke hře, což se ukazovalo i před začátky jednotlivých kol. Většinou byli všichni usazeni ke svým šachovnicím i o pět minut dříve, než byl stanovený začátek jednotlivých kol. Celý turnaj s přehledem řídil FIDE rozhodčí Miroslav Hurta, kterému pomáhali sáloví rozhodčí z vyškovských klubů.“

Závěrem bych tímto rád poděkoval celému týmu pořadatelů za skvěle odvedenou práci při přípravě a organizace tohoto mistrovství. Poděkování patří společnosti VLRZ VK Vyškov a Vojenské akademii za poskytnutí prostor pro pořádání tohoto mistrovství. Poděkování patří i městu Vyškov a firmám Ecofleet a Elsyst Engineering za finanční podporu MČR.