Závěr šachové olympiády

Česká mužská reprezentace v posledním 11. utkání šachové olympiády remizovala 2:2 se silnou Ukrajinou. Jiří Štoček sice prohrál s Jurijem Kryvoručkem, ale Peter Michalík vyrovnal skóre zápasu výhrou nad ex-mistrem světa Ruslanem Ponomarjovem. Pro náš tým to znamenalo celkové 12. místo. Ženy v posledním kole bohužel podlehly týmu Gruzie 2 a spadly v závěrečném pořadí na 21. místo.

Skóre zápasu otevřely korektní remízy na prvních dvou šachovnicích, kde David Navara remizoval černými figurami s legendárním Vasilijem Ivančukem a Viktor Láznička s Pavlem Eljanovem, který má rating přes 2700 ELO FIDE. Partie na třetí a čtvrté šachovnici měly celkem 189 tahů. Zatímco Jiří Štoček partii po velkém boji neudržel, Peteru Michalíkovi se podařilo lepší věžovou koncovku dotáhnout do vítězného konce. „Zápasovým stavem jsem byl donucený hrát na výhru, jinak bych to asi ani nezkoušel. Soupeř koncovku trochu podcenil a pak už to za něj bylo nepříjemné,“ komentoval průběh partie Michalík.

Ženy v 10. kole remizovaly s prvním týmem domácí Gruzie a los jim pro poslední utkání přisoudil druhý domácí tým. I ten byl papírově silnější než naše děvčata, byť rozdíl samozřejmě nebyl tak velký jako v 10. kole. Poslední kolo se ale bohužel nepovedlo dvěma oporám našeho týmu, první porážku na turnaji si připsaly Joanna Worek i Olga Sikorová. Výhra Kristýny Novosadové a remíza Karolíny Olšarové znamenaly celkovou těsnou prohru 1,5:2,5.

Vystoupení českých týmů na šachové olympiádě lze hodnotit velmi pozitivně, už jen z toho úhlu pohledu, že oba týmy skončily nad svým původním nasazením. V celkovém pořadí slaví zlatý double družstva Číny. V mužské sekci zvítězili díky lepšímu pomocného hodnocení před stříbrným týmem USA, v ženské části olympiády skončily druhé Ukrajinky. Jediný zápas, který prohrála mužská reprezentace Číny, byl v pátém kole s naší reprezentací. Olympijské vítěze jsme porazili 3:1.

Kompletní závěrečné výsledky najdete na chess-results.com. Závěrečnou zprávu o šachové olympiádě zveřejnil web ČT sport.

Fotogalerii a videa přímo z místa dění si můžete prohlédnout na Facebooku ŠSČR a také na YouTube kanálu ŠSČR.

Pět ukázek ze závěrečných kol olympiády okomentoval IM David Kaňovský: