Žákovská družstva bojovala v Třešti o mistra ČR

Po loňském Varnsdorfu bylo letošním hostitelem MČR žákovských družstev mladších žáků malebné městečko Třešť (okr. Jihlava).  V pátek 14.června se odprezentovalo všech 28 oprávněných družstev ze všech krajů ČR, aby se v devítikolovém turnaji utkala o nejvyšší republikový titul. Startovala šestičlenná družstva r.2007 s povinnou účastí dívky a žákem r.2010 a ml. Časové tempo na partii bylo 2 x 25min. + 10s bonus za každý provedený tah.

Výborné zázemí pro uskutečnění akce poskytlo zdejší odborné učiliště a vše probíhalo tzv. pod jednou střechou. Na zahájení akce nechyběl ani starosta města Třešť pan Vladislav Hynk. Ve volném čase si účastníci mohli zahrát minigolf, fotbal nebo prohlédnout školní arboretum. Pořadatelé dále pro účastníky zajistili bezplatnou prohlídku muzea Betlémů a návštěvu místního koupaliště za snížené vstupné.

V neděli před polednem již bylo známo jméno nového mistra ČR, kterým se stalo favorizované družstvo středočeských Říčan, které v turnaji zvítězilo s plným bodovým ziskem. S tříbodovým odstupem se umístilo na druhém místě družstva Beskydské šachové školy (Frýdek-Místek) „A“. S již větším bodovým odstupem skončilo bronzové družstvo Ortexu Hradec Králové. Na jednotlivých šachovnicích zaznamenali největší bodové zisky:

1.šachovnice Matyáš Paseka (Beskydská šach.škola) 9b, 2.šachovnice Jáchym Němec (KŠ Říčany) 9b, 3.šachovnice Jáchym Šmolík (KŠ Říčany) 9b, 4.šachovnice Day Tobiáš (KŠ Říčany) 9b, 5.šachovnice Pressler Tobias (KŠ Říčany) 9b a 6.šachovnice Hana Večeřová (TJ Lanškroun) 8,5b.

Vítězná družstva obdržela poháry, medaile a diplomy. Prvních 5 družstev obdrželo dort a věcné ceny věnované Šachovým svazem ČR. Nejlepší hráči na šachovnicích obdrželi plaketu. Všechna družstva si odvezla pamětní list a upomínkové předměty věnované městem Třešť.

Z pověření Šachového svazu uspořádala MČR Šachová škola pat a mat se sídlem ve Mšeně u Mělníka. Ředitelem turnaje byl pan Michal Mach. Na regulérnost hry dohlížela pětice rozhodčích ve složení Josef Lácha – hlavní rozhodčí, Martim Šmajzr – online přenos partií, Michal Sliva – losovací program, Magdalena Kratochvílová – rozhodčí a Michal Mach – rozhodčí.

Jedinou zaznamenanou stinnou stránkou akce byla horší kvalita některých pokojů poskytnutých účastníkům. Pořadatelé se za toto omlouvají a s vedením školy již řeší nápravu, aby se situace neopakovalo při další šachové akci v Třešti, kterým bude zářijové MČR žáků v rapid šachu.

Poděkování za finanční podporu patří kraji Vysočina a za organizační podporu městu Třešť a Střední odborné škole Třešť.

Vítězné družstvo KŠ Říčany

Přivítání účastníků starostou města panem Vladislavem Hynkem

 

Záběr 1.šachovnice před předposledním kolem

Roman Burda
předseda Šachové školy pat a mat