Navara vyřazen

Aktualizováno 20.7.2021:

David Navara nezvládl včerejší druhou partii zápasu s ázerbajdžánským velmistrem Durarbaylim, prohrál a byl z dalších bojů vyřazen.

Na mírně šikmou plochu se dostal David už v zahájení tahem 16…Sxe3?!, po kterém má bílý příjemnou výhodu. Ale ani soupeř nepokračoval v této fázi přesně a dal našemu hráči šanci po 23.dxe4 (správně 23.d4!) Toho mohl David využít 24…b5! 25.Jd2 De5 s rovnou hrou, ale ani pokračování v partii nic nekazilo. Klíčovým momentem byl 30. tah černého – po správném 30…c5! 31.Ja5 b5 by partie velmi pravděpodobně skončila remízou. David vzal pěšce 30…Jxe4? a dostal se do velmi nepříjemné pozice, ve které soupeř ukázal výbornou techniku.

Z tohoto pohledu je vítězství Durarbayliho zasloužené, udělal v zápase prostě méně chyb, než David. Navíc prožívá zřejmě životní sezónu, v květnu se stal přeborníkem Ázerbajdžánu, když ve finále porazil velmistra Abasova, nám známého z turnaje Masters Pražského šachového festivalu, a nyní v Soči na Světovém poháru vyhrál již třetí zápas.

Davida Navaru čekají brzy další soutěže, uzavřený turnaj v Polanici Zdroj (hraje i Jiří Štoček!) a dále ME jednotlivců v Reykjavíku. Věříme, že se jeho hra bude postupně zlepšovat.

Michal Konopka

______

Aktualizace 19.7.:

David Navara postoupil do 3. kola Světového poháru

2.kolo

Ve druhém kole Světového poháru v Soči nestačili dva čeští zástupci na své favorizované soupeře. Vojtěch Plát podlehl Nikitovi Vitjugovovi (2724), když se po remíze v první partii neubránil ve druhé černými. Thai Dai Van Nguyen sice v obou klasických partiích s Andrejem Esipenkem remizoval a začal velmi nadějně tiebreak remízou černými ve 3. partii, nicméně nezvládl následující partii, ve které zvolil agresivnější postup a prohrál 1,5:2,5. Oba naši hráči ale zanechali v Soči velmi dobrý dojem.

David Navara si po nevydařeném vystoupení na Pražském šachovém festivalu spravil trochu chuť a s přehledem vyřadil uzbeckého velmistra Yakubboeva 1,5:0,5. V první partii černými bezpečně remizoval, ve druhé pak získal bílými hned v zahájení malou výhodu, kterou postupně zvětšoval a zvítězil. Zápas tím, ale úplně neskončil – při pravidelném testování hráčů na covid byl Davidův soupeř pozitivní, a náš reprezentant proto musel 17. července večer na opakovaný test a následně, až do zveřejnění výsledku, do izolace na hotelovém pokoji. Nakonec vše dopadlo dobře a David mohl nastoupit do 3. kola, ve kterém se střetne s aktuálním přeborníkem Ázerbájdžánu Vasifem Durarbaylim (2625). Ten si ve druhém kole překvapivě poradil s domácím velmistrem Alexandrem Predkem (2683), když výborně zvládl tiebreak a zvítězil 3:1.  Ve včerejší úvodní partii třetího kola David bílými remizoval. Soupeř zvládl velmi dobře zahájení a Davidova chybná kombinace 24. Jxe5? zůstala nepotrestána, když černý mohl zahrát 25…Dd7! Vzniklá pozice byla objektivně rovná, ovšem přeci jen se hrála příjemněji bílému. Černý nakonec všechny pokusy našeho hráče eliminoval a partie skončila nerozhodně. Dnes se hraje druhá partie zápasu, pozítří případný tiebreak.

Michal Konopka

Web Světového poháru
Přenos na chess24.com

 

 

Aktualizace 15.7.:

15. července 2021, Praha – Čeští šachisté Thai Dai Van Nguyen a Vojtěch Plát se dokázali prosadit v silné konkurenci 206 hráčů Světového poháru v Soči a postupují do druhého kola. Na dlouhodobou jedničku Davida Navaru čeká vstup do turnaje ve čtvrtek.

Bývalý juniorský evropský šampión a nejmladší velmistr v české historii Thai Dai Van Nguyen proměnil svou premiérovou účast na Světovém poháru v postup díky výhře nad svým vrstevníkem Adamem Kozakem z Maďarska. První partii získal Nguyen pro sebe, ta druhá skončila remízou. Na českého reprezentanta nyní čeká jedna z velkých naději světového šachu, domácí Andrej Esipenko.

Vojtěch Plát, jenž na SP postoupil díky kvalitnímu výsledku v evropské kvalifikaci i divoké kartě od Šachového svazu ČR, se raduje po vítězství nad Kubáncem Carlosem Danielem Albomozem Cabrerou. S devatenáctiletým šachistou Plát nejprve remizoval, v druhé partii ale získal zápas pro sebe. Dalším soupeřem českého velmistra bude velký favorit, 25. hráč světového rankingu Nikita Viťugov z Ruska.

Dlouhodobá domácí jednička David Navara se díky svému postavení na světovém žebříčku prvnímu kolu vyhnul a představí se rovnou ve čtvrtečním druhém kole. I na něj čeká mladý a nepříjemný soupeř – devatenáctiletý Uzbek Nodirbek Yakubboev.

„Postup Vana i Vojty je velmi pěkným úspěchem. Musíme si uvědomit, že se v Soči sešla opravdu silná světová konkurence a každý vyhraný zápas se počítá. Nezbývá než držet palce, aby se některému z reprezentantů podařilo proklouznout ještě dále,“ komentuje předseda ŠSČR Martin Petr.

Světový pohár začal v Soči, dějišti Zimních olympijských her v roce 2014, 10. července a vyvrcholí 8. srpna. Poprvé v historii se na jednom místě koná SP mužů (206 šachistů) i žen (103 šachistek). Prestižního klání se poprvé účastní tři čeští hráči. Měli být dokonce čtyři, Viktor Láznička se ale startu z osobních důvodů zřekl. Turnaj se hraje vyřazovacím způsobem na dvě vážné partie, při nerozhodném výsledku rozhoduje tie-break ve zrychleném tempu hry.

Více informací najdete na webu Šachového svazu ČR. Výsledky mužské i ženské kategorie sledujte na oficiálních stránkách Světového poháru.

_____

Začíná SVĚTOVÝ POHÁR 2021

V pondělí 12. července začíná v ruském Soči Světový pohár v šachu. FIDE připravila oproti minulým ročníkům několik novinek. Poprvé hrají na jednom místě muži i ženy. Soutěž mužů byla rozšířena na 206 účastníků (hrávalo 128 hráčů), v soutěži žen startují 103 hráčky.

Soči sice leží na břehu Černého moře, ale samotný Světový pohár se hraje v horách nad městem.  V roce 2014 se v této oblasti Západního Kavkazu konaly zimní olympijské hry.

Světového poháru se zúčastní tři čeští zástupci – David Navara, Vojtěch Plát a Thai Dai Van Nguyen, tolik zástupců jsme v této soutěži ještě neměli. A to měl ještě hrát Viktor Láznička, který nakonec z osobních důvodů odřekl.

Pojďme se podívat, co naše zástupce čeká. Světový pohár se hraje jako obyčejně vyřazovacím způsobem, minizápasy na dvě partie s případným rozstřelem ve zrychleném šachu za stavu 1:1.

Van se v úvodním kole střetne s devatenáctiletým maďarským velmistrem Adamem Kozakem (ELO 2504), který překvapivě postoupil z Evropské kvalifikace. Pokud náš reprezentant tento duel zvládne (a věříme že ano!), bude hrát ve druhém kole s vycházející hvězdou světového šachu Andrejem Esipenkem (2716). Domácí hráč, který má v prvním kole volný los, bude bezesporu favoritem, ať už se střetne s Vanem nebo s Kozakem. Nicméně nemusí to mít vůbec jednoduché, s Vanem se už několikrát potkali za šachovnicí. V rapidech nebo bleskových partiích býval Esipenko úspěšnější, ale všechny tři vážné partie skončily remízou, přičemž především na mistrovství světa do 16 let v Montevideu 2017 Van svému soupeři docela zatápěl.

Vojtěch Plát se v prvním kole utká s kubánským velmistrem Albornozem Cabrerou (2573, 21 let). To je poměrně málo známý hráč, ale bude to bezpochyby těžký soupeř. Světový pohár už hrál v roce 2019 a podlehl v 1.kole Svidlerovi. Pokud by se povedlo našemu reprezentantovi postoupit, narazil by ve 2. kole na Nikitu Vitiugova (2724)

David Navara má v prvním kole volný los, a za šachovnici usedne ve 2.kole proti vítězi zápasu Preotu (2487, Kanada) – Yakubboev (2598, Uzbekistán). Mladý uzbecký velmistr je jasným favoritem tohoto zápasu a lze předpokládat, že s Davidem se utká právě on. Našeho hráče nečeká nic jednoduchého, ale pokud duel zvládne, ve 3. kole by podle papírových předpokladů narazil buď na domácího Alexandra Predkeho (2680), nebo na ázerbajdžánského přeborníka Durarbayliho (2625). V případě dalšího postupu by se pak David mohl ve 4.kole utkat s jedním z favoritů celé soutěže, Anishem Girim (2776).

Přejeme našim zástupcům hodně zdaru!

Podrobnosti naleznete zde nebo zde.

Michal Konopka