Skončilo Mistrovství Evropy družstev 2021

V neděli skončilo ve Slovinsku Mistrovství Evropy družstev 2021. Oba naše celky skončily na 19. místě – muži po závěrečné remíze s Norskem a ženy po prohře 1:3 s Arménií. Od obou týmů jsme očekávali více (dvanáctí nasazení muži uhráli 50 % bodů – 9, šestnácté nasazené ženy o bod méně – 8).

Kapitán Zbyněk Hráček druhou polovinu turnaje ohodnotil takto:

„Naše poslední čtyři kola se výsledkově moc nevyvedla. V 6. kole prohráváme s Polskem (1,5-2,5), i když zápas nebyl z mého pohledu tak špatný. Prohrává nakonec Vojta černýma s Morandou, v ostré pozici, kde ho možná většina z nás favorizovala. Další kolo proti Dánsku (1,5-2,5) je asi náš nejhorší zápas. Honza prohrává v podstatě hned po zahájení a bílýma jsme tentokrát bohužel nic nevytvořili. 8. kolo proti Islandu zvládáme 3-1, i když průběh je opět dost divoký. Vítězí David a Štěpán v partii, která se několikrát otočila.

Vojta bohužel onemocněl, a tak na poslední kolo nastupuje opět Honza. Poprvé v soutěži remizujeme 2-2. Štěpán to sice popáté rozsvěcuje, ale Honza bohužel za stavu 2-1 pro nás kolabuje ve vyhrané pozici. Celkové tak končíme na 19. místě. Je to škoda, protože tentokrát jsme měli tři opravdové tahouny Davida (5,5/8 perfo 2760), Vana (5/9 perfo 2639) a Štěpána (5,5/8 perfo 2662). Premiéra se ale bohužel vůbec nevyvedla Honzovi (0.5/6) a Vojta (2/5) hrál také spíše průměrně. Tentokrát paradoxně nebyl takový problém ve vyhraných partiích 10 z 36 je solidní číslo (je to více než vítězná Ukrajina, byť pochopitelně proti jiným soupeřům…), ale na druhou stranu 9 proher je opravdu hodně a tohle by se mělo zlepšit.“

 

Závěrečná kola Mistrovství Evropy družstev okomentoval i kapitán ženské reprezentace Tomáš Polák:

„Po ne zcela vydařené první polovině se náš tým ještě více semknul a do všech dalších zápasů dal ještě více srdíčka.

Odneslo to hned v příštím kole družstvo Makedonie. Po výhrách Magdy, Nataši a Kristýna přidává i trochu šťastný bodík také Karolína a vítězíme 4:0, což je i vítaná vzpruha před volným dnem.

Jediný den bez šachu strávil ženský a částečně i mužský tým pohromadě, po dvouhodinovém pěším výletu na místní kopec jsme nepohrdli hotelovým termálním bazénem.

Dalším soupeřem bylo mladé a ambiciózní družstvo Švýcarska. Zápas byl hodně vyrovnaný a dramatický. Karolína se úplně nevypořádala se vzniklou pozicí a koncovku již udržet nedokázala. Kristýna stála po zahájení lépe, ale soupeřka se z tlaku důraznou hrou vymanila a partie spěla k remíze. U Magdy to bylo napnuté nejvíc, horší časy překonala a pozici udržela. Nataša hrála partii podle svých not a s menším přispěním protihráčky ji dovedla bezpečně k výhře – celkově 2:2.

Derby se Slovenskem jsou v každém sportu ošidné, před zápasem se oba týmy v dobrém popichovaly. Pro tentokrát šlo kamarádství stranou, však také ani jedna partie neskončila dělbou bodů. Nataši se partie bohužel nepovedla, a kromě časového manka se brzy objevily i potíže na šachovnici. Kontrovala Karin, která soupeřku tlačila i na čas, což vyústilo v neřešitelné problémy. Magda nevyužila možnosti k aktivní obraně a drtivému útoku podlehla. A v prestižním souboji na první desce prokázala Kristýna své šachové dovednosti a zaslouženě svou zvučnou soupeřku přestřílela. Bojovná remíza 2:2.

Zápas proti silné Itálii se nesl ve znamení oboustranně nevyužitých šancí a dělbou bodů v každé partii. Karolína své známější soupeřce v časové tísni zle zatápěla a mohla asi i několikrát vyhrát. Kristýna čelila nepříjemnému pozičnímu tlaku, vytvořila však zajímavou protihru a partii s trochou štěstí udržela. Pozici Magdy rozuměl málokdo, koncovka byla velmi nejasná a plná taktických motivů, přinejmenším jednou mohla Magda forsírovaně vyhrát, ale nestalo se. Karin v partii dlouho šlapala vodu, ale v nesnázích zabojovala a v těžké věžovce předvedla velmi slušnou obranu. Cenná remíza 2:2.

Los posledního kola nám přidělil favorizovanou Arménii. Magda rozehrála velmi ostrou variantu s obětí kvality, partie mohla dopadnout jakkoli, ale nakonec se soupeřka vypořádala i se silným časovým presem a zvítězila. Skóre srovnala Karin, která hrála dobře a aktivně, svou sokyni k ničemu vážnému nepustila. Kristýně se tentokrát zahájení úplně nepovedlo a zkušená soupeřka brzy získala příjemnější pozici, kterou přetavila v celý bod. Karolína dlouho odolávala pozičnímu tlaku soupeřky, ta si ale vše podstatné pohlídala a vyhrála. Celkově 1:3.

 

Konečné 19. místo nehodnotím jako neúspěch, prakticky po celou dobu turnaje jsme byli v těsném kontaktu s naším startovním nasazením. České lvice zaslouží pochvalu – příkladně bojovaly, prokázaly houževnatost i dobrý týmový duch, neprodaly svou kůži v žádném zápase lacino a přes rostoucí únavu hrály všechny partie na doraz.

Z jednotlivkyň lze vyzdvihnout výkony Kristýny (5 z 8) a Karin (4,5 ze 7), ostatní hráčky zůstaly mírně za očekáváním.“

Michal Konopka

____

Původní článek:

(Na ME působí také hned 3 čeští rozhodčí – zleva Petr Záruba, Zdeněk Fiala a Jan Sikora.)

 

(Společná fotografie obou českých týmů)

Aktualizace 17. 11.:

Dnes je v dějišti Mistrovství Evropy družstev 2021 ve slovinském Terme Čatež klid zbraní, je volný den a týmy se chystají na rozhodující fázi turnaje. V soutěži mužů je situace na čele hodně vyrovnaná, hned šest týmů má osm bodů a shodnou bilanci tří výher a dvou remíz. Podle očekávání to jsou první dva nasazené týmy, Rusko a Ázerbájdžán, a dále Nizozemí, Ukrajina, Maďarsko a Arménie. Další z předpokládaných favoritů, tým Francie, už dvakrát prohrál a má stejně jako česká reprezentace 6 bodů. Naši reprezentanti zvítězili ve třech zápasech a prohráli dvakrát a jsou průběžně patnáctí. Kapitán Zbyněk Hráček nám k dosavadnímu průběhu napsal: „Naše zápasy mi zatím připadají jako jízda na horské dráze.  6 bodů za tři výhry a dvě prohry je výsledek na který si určitě nemůžeme stěžovat. Přeci jen jsme zatím měli i trošku kliku.  Všechny naše tři výhry (proti Litvě, Černé Hoře i Izraeli) měly hodně dobrodružný průběh a v určitých fázích zápasu to mohlo dopadnout i naopak. Na druhou stranu je důležité, že kluci zatím zvládají tyhle zlomové situace dobře. Včera je naštěstí nerozhodila ani moje chyba, kdy jsme nastoupili potřetí po sobě ve stejné sestavě (tentokrát ovšem neplánovaně). Tento kiks se překvapivě nakonec i vyplatil, protože jsme porazili siný Izrael. Bylo to ale hlavně přístupem našich hráčů k téhle nepříjemnosti. Dnes je volný den a čeká nás testování. Pokud projdeme, tak zítra hrajeme s Polskem, což je náš tradiční soupeř. Vzhledem k tomu, že výsledky našich zápasů zatím kopírují výsledky Štěpána Žilky, tak je jasné na co se bychom se měli soustředit. :-)“

Mezi ženami je zatím suverénní Rusko, které zvítězilo ve všech pěti zápasech. Na druhém a třetím místě jsou s osmi body Gruzie a překvapivě až 18. nasazené Řecko. Naše hráčky mají zatím padesátiprocentní úspěšnost, dvakrát zvítězily, dvakrát prohrály, jednou remizovaly a s pěti body jsou na průběžném devatenáctém místě.  Kapitán týmu Tomáš Polák shrnul první polovinu soutěže takto: „Zatímco ruské hvězdy byly v prvním kole nad naše síly, Chorvatky jsme příští den dokázaly v pohodě přetlačit. Následovaly trochu nešťastné zápasy s papírově slabšími celky Belgie a Litvy, z nichž jsme vydolovali pouze bod. Před volným dnem jsme si spravili chuť čistým zápisem proti Makedonkám. Všechny hráčky bojují příkladně, doufáme v co nejlepší výsledek třeba hned v 6.kole proti Švýcarkám. Turnaj je náročný a nějaké překvapení se urodí každý hrací den. Atmosféra v mužském i ženském týmu je velmi dobrá, navzájem se plně podporujeme.“

Michal Konopka

_____

Aktualizace 14. 11.:

České týmy po dvou kolech turnaje zatím beze zbytku naplňují papírové předpoklady. Oběma jim los přivedl do cesty první nasazený tým Ruska, se kterým prohrály (ženy v 1. a muži ve 2. kole). Naopak muži v 1. kole porazili Litvu a ženy ve 2. kole Chorvatsko.

Držíme palce do dalšího průběhu!

(Ženský tým před zápasem 2. kola s Chorvatskem)

(Karin Němcová, nováček a benjamínek českého týmu)

 

(Mužský tým během zápasu 1. kola proti Litvě. Autor fotografií Zdeněk Fiala.)

Aktualizace 12. 11.:

Všichni čeští reprezentanti a reprezentantky v pořádku dorazili na místo konání Mistrovství Evropy, a úspěšně prošli povinným testem na covid. Můžeme se tak společně s nimi těšit na první kolo turnaje, které stejně jako všechna ostatní kola začne v 15:00. Muži nastoupí proti Litvě a ženy na prvním stole proti favorizovaným Ruskám.

Výsledky, rozlosování

Web turnaje

Online přenos na chess24 – muži, ženy

ME bylo tématem vysílání Radiožurnálu sport – zde si můžete poslechnout rozhovor s předsedou ŠSČR Martinem Petrem, 12. 11. v čase 16:41:15.

______

V pátek 12. listopadu začíná prvním kolem Mistrovství Evropy družstev ve Slovinsku. Připomeňme, že stejná soutěž v roce 2019, která se uskutečnila v gruzínském Batumi (čeští muži – 10.místo, ženy – 25.místo) byla na dlouhou dobu poslední klasickou reprezentační akcí družstev. Loni se totiž olympiáda v Moskvě kvůli covidu nekonala…

Letošní Mistrovství Evropy družstev se odehraje ve slovinském Terme Čatež, což je lázeňské městečko na hranici s Chorvatskem. Připomeňme si oba naše reprezentační výběry – muži pod vedením kapitána Zbyňka Hráčka nastoupí v sestavě David Navara, Thai Dai Van Nguyen, Jan Krejčí, Štěpán Žilka a Vojtěch Plát. S průměrným ratingem 2613 je náš tým 12. nasazený. Zajímavé je, že když se před pár týdny poprvé objevily sestavy týmů, naši byli nasazeni až patnáctí! Všem se ale v říjnu dařilo, zvýšili si své osobní koeficienty, a to znamenalo po zveřejnění listopadové ELO listiny posun na 12.místo.  V sestavách ostatních týmů můžeme nalézt hodně překvapivých jmen, nováčků i mladých hráčů.  První tři nasazené týmy mají průměrný rating přes 2700 – Rusko (2720), Ázerbájdžán (2717) a Francie (2708).  V týmu Ruska chybí samozřejmě Něpomnajščij, kterého čeká zápas o titul mistra světa s Magnusem Carlsenem, ale například i nedávné opory Griščuk nebo Vitiugov. Premiéru bude mít mladíček Jesipenko, a hned na 2. šachovnici za Karjakinem (pozn. 12. 11. – Karjakin nakonec na ME nedorazil a nahradil ho právě Griščuk). Ázerbajdžán vsadil na osvědčenou sestavu v čele s Mamedyarovem a Radjabovem. Poprvé se v týmu Francie představí Alireza Firouzja, čerstvý vítěz turnaje Grand Swiss a účastník budoucího turnaje kandidátů MS. Bude hrát na 2. šachovnici za Vachierem Lagravem a třetí nasazení Francouzi budou jistě adepty na jednu z medailí (pozn. 12. 11. – Francouzi pořadí prvních dvou šachovnic na poslední chvíli prohodili, tým povede mladičký Firouzja).

 

GM Thai Dai Van Nguyen

 

V ženské soutěži jsou naše hráčky nasazené jako 16. (průměrný koeficient 2247). Naše sestava – Karolína Pilsová, Kristýna Petrová, Magdaléna Miturová, Nataša Richterová a Karin Němcová. Kapitánem týmu je Tomáš Polák.  Velkým favoritem jsou reprezentantky Ruska (2538), druhé nasazené jsou s velkým odstupem Gruzínky (2446) a třetí Polky (2410). Až čtvrté jsou Ukrajinky (2400), které ovšem nastoupí bez sester Muzyčukových.

WIM Magdaléna Miturová

 

Přejeme oběma našim týmům hodně zdaru v soutěži!

Michal Konopka