Vzpomínka na Josefa Nuna

Smutná zpráva – bohužel navždy odešel Josef Nun, legenda československého šachu. Oznámení

 

Šachový  oddíl  TJ  Slavia  Hradec  Králové, z.s.

VZPOMÍNKA

IM Josef Nun ( 22.7.1933 – 26.3.2019 )

Do šachového nebe vstoupila legenda královéhradeckého šachu.

Josef Nun byl členem šachového oddílu TJ Slavia Hradec Králové od 1. 9. 1969, kdy došlo ke sloučení šachových oddílů TJ Slavia Hradec Králové a Lokomotiva Hradec Králové. Od tohoto data odehrál za Slavii Hradec Králové v soutěžích družstev padesát sezón. I v pokročilém věku si udržoval vynikající výkonnost a na šachovnicích proháněl hráče o několik generací mladších. V sezóně 1976/77 byl kapitánem družstva „A“, které vyhrálo celostátní ligu a postoupilo do vyřazovacích utkání PMEZ následující sezóny.

Josef Nun získal dvě olympijské medaile – zlatou jako člen družstva reprezentace Československa z 5. olympiády korespondenčního šachu vrcholící v  roce 1968 a stříbrnou jako člen družstva reprezentace Československa z 6. olympiády korespondenčního šachu vrcholící v roce 1972.

Jako jednotlivec Josef Nun v několika ročnících postoupil do přeboru Československa, úspěšně se zúčastnil celé řady turnajů jednotlivců, mezi nimi i tradičních mezinárodních Vánočních turnajů, pořádaných naším oddílem v Hradci Králové.

Současně s hráčskou kariérou byl Josef Nun dlouholetým funkcionářem a trenérem šachového oddílu TJ Slavia Hradec Králové a byl ústředním šachovým rozhodčím.

V roce 2005 byl při příležitosti vyhlašování sportovce roku města Hradec Králové uveden do síně slávy sportovců města Hradec Králové.

Při příležitosti oslav 50-ti let TJ Slavia Hradec Králové byl Josef Nun uveden do síně slávy za celoživotní přínos.

Bude nám chybět jako spoluhráč a soupeř, bude nám chybět jeho nadhled a moudrost ( a to nejen při rozborech odehraných šachových partií ), bude nám chybět jeho příkladná pracovitost a cílevědomost jako vzor pro mladší generace. Čest jeho památce.

Ing. Radomír Novák

Hradec Králové, 27. 3. 2019