Výroční ceny předány, Šachisty roku Navara a Němcová

Už podeváté Šachový svaz ČR vyhlásil své Výroční ceny, díky nimž chce vyzdvihnout hráče, trenéry a další osobnosti, které se zasloužily o rozvoj šachu v Česku. Šachisty roku 2021 se stali David Navara a Karin Němcová, největším talentem byl stejně jako vloni vyhlášen Václav Finěk a do Síně slávy ŠSČR uvedl Josefa Maršálka.

 

David Navara, foto: Vladimír Jagr

 

David Navara si ocenění pro Šachistu roku vysloužil hlavně výkony na mistrovství Evropy jednotlivců, kde skončil devátý, a Evropském klubovém poháru. Česká jednička postupně stoupá zpět k hranici ratingu 2700 Elo.

Šachistkou roku je teprve devatenáctiletá Karin Němcová. Ta se letos dočkala výsledkového průlomu, když na MČR ve Frýdku-Místku obsadila stříbrnou pozici a poprvé byla nominována na mistrovství Evropy družstev.

Talentem roku je stejně jako vloni Václav Finěk, jenž drží pozici světové jedničky mezi hráči narozenými v roce 2010 a později. V listopadu splnil svoji první normu mezinárodního mistra a jeho Elo je 2423.

 

Miroslav Hurta, foto: Vladimír Jagr

 

Laureátem Ceny za práci s mládeží je Stanislav Jasný, dlouholetý trenér Beskydské šachové školy, nejúspěšnějšího mládežnického střediska v Česku. Se svým dorosteneckým družstvem opakovaně vyhrál extraligu mládeže. Tutéž cenu si převzal i Miroslav Hurta, předseda oddílu Lokomotiva Brno a trenér, jenž pomohl vychovat nespočet dětí a řídil ty nejvyšší domácí soutěže. Hurta byl vyhlášen už vloni, kdy se ale předávání nemohlo uskutečnit.

 

Vladimír Novotný (synovec Marka Vokáče), foto: Vladimír Jagr

 

Cenu za přínos šachu obdržel in memoriam Marek Vokáč. Úspěšný hráč, trenér, reprezentační kapitán a lektor zasvětil šachu celý svůj život, který skončil příliš brzy letos v listopadu. Cenu převzal jeho synovec Vladimír Novotný. Spolu s Vokáčem ŠSČR ocenil za přínos šachu Jana Kalendovského, historika, popularizátora a autora mnoha publikací i šachových rubrik.

Novým členem Síně slávy je Josef Maršálek, dorostenecký mistr Československa a vítěz akademického mistrovství světa družstev z roku 1954. Maršálek se věnoval i šachové publicistice, vedl šachové rubriky ve Svobodném slově a Lidových novinách a nyní, ve svých 86 letech, připravuje publikaci novou.

Výroční ceny uděluje ŠSČR už od roku 2013. Skleněné trofeje ve tvaru figurky krále stejně jako v předchozích letech vznikly ve sklárně Novotný Glass.

Všem oceněným gratulujeme!

Výroční ceny ŠSČR za rok 2021, přehled oceněných:

  1. Šachista roku – David Navara
  2. Šachistka roku – Karin Němcová
  3. Talent roku – Václav Finěk
  4. Ocenění za práci s mládeží – Stanislav Jasný
  5. Ocenění za přínos šachu – Marek Vokáč (in memoriam) a Jan Kalendovský
  6. Síň slávy – Josef Maršálek