Výběr turnajů roku 2020

Šachový rok 2020 startuje ve znamení prestižního turnaje šachové špičky ve Wijk aan Zee. Od 11. ledna soupeří Magnus Carlsen, Fabiano Caruana, Anish Giri, Wesley So, Jan-Krzysztof Duda, Viswanathan Anand, Nikita Vitiugov, Vladislav Artemiev, Yangyi Yu, Alireza Firouzja, Jeffery Xiong, Daniil Dubov, Vladislav Kovalev a Jorden Van Foreest. Zda mistr světa obhájí vítězství z loňského roku budeme vědět nejpozději 26. ledna.

V těchto dnech zároveň probíhá duel o titul mistryně světa, o který bojují Ju Wenjun a Aleksandra Goryachkina. Jejich vzájemné střetnutí na dvanáct partií je rozloženo od 4. do 25. ledna. Na konci ledna poté proběhne turnaj na Gibraltaru. Dle předběžné startovní listiny lze očekávat sedm velmistrů s ELO přes 2700 a mezi nimi najdeme i českou šachovou jedničku Davida Navaru.

U nás je možnost zahrát si touto dobou Open Praha (10.-17.1.) či následující týden Open Mariánské Lázně (18.-25.1.).

Hned v únoru se strhne pozornost na naše hlavní město, v Praze se utkají přední mezinárodní hráči v kategorii Masters: Jan-Krzysztof Duda, Nikita Vitiugov, Wei Yi, Harikrishna Pentala, Vidit Santosh Gujarathi, David Navara, David Antón Guijarro, Nils Grandelius, Samuel Shankland a Markus Ragger. V kategorii Challengers: Nijat Abasov, Andrey Esipenko, Mateusz Bartel, Jorden van Foreest, Kacper Piorun, Jan Krejčí, Thai Dai Van Nguyen, Hannes Stefansson, Tadeáš Kriebel a Lukáš Černoušek.  https://praguechessfestival.com/cze/

S příchodem jara přijde MS družstev seniorů (50+ a 65+) pořádané v Praze (5.-15.3.). Mladá česká špička se vzájemně střetne na juniorském a mládežnickém MČR (6.-14.3.).

Hned poté nás bude čekat velký šachový svátek – Turnaj kandidátů, hraný od 15. 3. do 4. 4. O pozici vyzyvatele Magnuse Carlsena se poperou: Fabiano Caruana, Ding Liren, Alexander Grischuk, Ian Nepomniachtchi, Anish Giri, Teimour Radjabov, Wang Hao a Kirill Alekseenko.

Pak si můžeme dopřát tuzemský šachový zážitek – finálové trojkolo extraligy, které se bude konat v Praze 17. – 19. 4. V květnu 16. – 24. 5. se ve Frýdku-Místku české šachistky utkají o titul MČR.

Nabitý program bude každoročně v Pardubicích, tentokrát v období  16. 7. – 2. 8. Na přelomu letních prázdnin se uskuteční v Rusku první světová šachová paralympiáda. V srpnu proběhne také šachová olympiáda družstev, s účastí českých týmů, mělo by se hrát od 5. do 18. srpna v Moskvě. Konec srpna bude ve znamení MČR mužů – tentokrát se naše špička sjede do Plzně (23.-31.8.).

Na začátku září se střetnou nejlepší ženy během Světového poháru v Minsku a o vítězce bude jasno až na počátku října. Hned na konci října budou mít evropské šachistky šanci poměřit své síly ve zkrácené hře při rapidu a blesku na Ukrajině. Koncem roku, nejspíše v Argentině, bude obhajovat Magnus Carlsen svůj titul proti … nechme se překvapit. Vánoční měsíc bude opět prostorem pro bitvu v rapidu a bleskovém šachu. ME ve zkrácené hře se vrací k sousedům do Katowic, možnost zúčastnit se je od 3. do 6. prosince. Tradiční MČR v bleskovém šachu bude nejspíše 19. 12.

Přejeme mnoho šachových i dalších úspěchů v tomto roce!