Vladimír Veverka – Bergamo Chess Open 2019

Ve dnech 12. 7. – 14. 7. 2019 se Vladimír Veverka účastnil mezinárodního šachového turnaje v italském Bergamu. Každý den se hrála dvě kola tempem 90 minut + 30 sekund na tah pro každého hráče. Tím, že Vláďa všech prvních 5 partií hrál min. 3 hodiny, jednalo se o velmi náročný šachový program.

Turnaj byl rozdělen do tří kategorií A, B, C s tím, že turnaj C byl pro hráče FIDE ELO do 1700 a turnaj B pro hráče FIDE ELO od 1600 do 2000. Vláďa s ratingem 1608 si vybral kategorii silnější, v které byl nasazen jako poslední. Jasným cílem bylo odehrát co nejlepší partie a posunout se o několik příček výše. To se nakonec povedlo, když ze 47. místa nasazení poskočil na 37. místo se 2 body ze 6 partií (celkem 4 remízy a 2 prohry) a stal se hráčem kategorie U14. Cenou byl šek na výběr šachových knih v hodnotě 50 eur.

Příprava na konkrétního hráče nebyla téměř možná, protože soupeře se hráč dozvěděl nejdříve půl hodiny před zahájením, kterou jsme strávili na cestě, nebo již pozdě večer, kdy už byl čas na spánek. Vláďa se utkal pouze s Italy, jejichž průměrný rating byl 1715.

Partie to byly velice zajímavé, objevila se také spousta chyb a nepřesností a určitě je dále na čem pracovat. Bohužel i ve zcela vyhrané pozici Vláďa zahrál tah, který partii ihned otočil k prohře, i toto jsou momenty, z kterých by si měl hráč vzít ponaučení a měly by ho posouvat dále.

Turnaj to byl výborně zorganizovaný, kolektiv organizátorů velice vstřícný a všichni Vláďovo soupeři milí a rádi partie zanalyzovali, či alespoň pochválili a popřáli úspěch do dalších partií.

Vláďa od konce května sehrál již 4 turnaje vážným tempem a nyní je čas na kratší odpočinek, který ovšem bude doplněn tréninky a účastí na šachovém táboře. Během letních prázdnin ho čekají ještě 2 silné turnaje – Juniorský turnaj v Abu Dhabi a MEU v Koutech nad Desnou. Věříme, že dosud sehrané partie mu poskytnou dostatek materiálu a zkušeností k dalšímu zlepšení.