Viktorie Buchtová, Delgerdalai Bayarjavkhlan a Marek Miča o Openu Vsetín

Viktorie Buchtová

Tento rok jsem nejela na šachový tábor, ale rozhodla jsem se hrát Přebor Vsetína. Z Beskydské šachové školy nás tam jelo 14, půlka hrála soutěž A a půlka soutěž B. Všichni jsme přijeli společně vlakem a šli se před 1. kolem ubytovat. Ubytování se mi moc líbilo.

Ve startovní listině jsem byla za půlkou, ale říkala jsem si, že alespoň mezi holkami bych mohla skončit na bedně (byla jsem 6. nasazená). Hned v prvním kole jsem hrála s první nasazenou holkou Nelou Otáhalovou a v docela povedené partii jsem udělala malou chybu a po ní hned velkou – přesně jak nás to učí v psychologii šachu :-(.

2. kolo Křenek Jakub – partie byla dlouho vyrovnaná, ale tentokrát udělal chybu soupeř, když si nechal chytit střelce a pak znovu chyboval.

3. kolo Žáček Petr – podařilo se mi pěkně dotáhnout plán s výměnou koní v centru a následnému zisku kvality s hrozbou prosazení volného pěšce. To byla radost.

4. kolo Mrmus Pavol – v lepší pozici jsem neviděla taktický motiv na zisk figury, ale za chvíli jsem našla jiný, takže se mi podařilo vyhrát.

5. kolo Hromada Jakub – ve vyrovnané partii jsem nedokázala dostat věže a dámu na 2 volné sloupce proti soupeřově králi ve velké rošádě. Dlouho to vypadalo na remízu, ale soupeř dokázal vyměnit svého koně za mého silného střelce a bylo po partii.

6. kolo Boháček Jan – vyrovnaná partie, při které jsem stála se dvěma věžemi a koněm lépe než soupeř, ale soupeř zvládl závěr lépe. Tahle prohra mě hodně mrzela.

7. kolo Mrmusová Magdaléna – troufám si říct, že jsem měla ve střední hře velkou převahu, kterou se mi podařilo prosadit do zisku kvality za pěšce. Už jsem se viděla po plánované výměně věže a dámy ve vyhrané koncovce, ale soupeřka pěkným taktickým manévrem získala kvalitu zpět. A protože získala navíc i dalšího pěšce, tak bylo rozhodnuto. Tuto partii jsem i okomentovala.

8. kolo Starý Šimon – soupeř se nechal nachytat na likvidaci obrany a po ztrátě střelce se po pár tazích vzdal.

9. kolo Diviš Jan – v partii jsem po nevynucené chybě ztratila centrálního pěšce a stála jsem bez rošády hodně špatně. Soupeř však udělal při chystání matového útoku hrubku (nastavil zdarma střelce) a pak už jsem to neměla příliš těžké.

Celkově bych hodnotila svojí hru jako docela dobrou, ale přece jenom se tam občas objevila nějaká chyba. Nebýt prohry v 7. kole, tak bych si možná připsala větší ELO než 36, ale na druhou stranu to není špatný začátek po tak dlouhé přestávce. Navíc mi udělal radost brácha Bertík, který skončil v turnaji B na druhém místě! Je super, že s námi byli trenéři Standa Jasný a Zdeněk Holeksa, takže jsme měli rozbory i přípravu na každou partii.

Také bych chtěla poděkovat Šachovému svazu ČR za podporu, kterou mi poskytl na tento turnaj.

Viktorie Buchtová

Partie Viktorie Buchtové v PGN

 

Delgerdalai Bayarjavkhlan

Ve dnech 04. – 10. 7. 2020 se uskutečnil Mezinárodní šachový festival 45. ročník Přebor města Vsetína v Kulturním domě, ředitelem turnaje byl pan Zádrapa Radek, hlavním rozhodčím byl pan Kovařík Josef. V tomto festivalu se účastnilo 145 hráčů z České Republiky, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa a Švýcarska. Hrály se dva turnaje: FIDE Open A, FIDE Open B. Ve FIDE Openu A startovalo 70 hráčů a já jsem byl 69 nasazený. Většinou jsme hráli jedno kolo, 6.7 a 8. 7. 2020 jsme hráli dvojkolo. První den jsem jel s tátou autobusem do Vsetína. Po cestě jsme se dívali na krásnou sluneční letní vsetínskou přírodu. Mě se moc líbily lesy a hory. Z autobusového nádraží do hracího sálu trvalo 10 minut pěšky. Hrací místnost byla velká a hlavně byla klimatizovaná. Kvůli pandemii COVID-19 tam organizátoři turnaje nachystali dezinfekce na ruce.

1. kolo bylo plánovano v 16:30 hodin, kvůli zpoždění vlaku někteří hráči přijeli později, začalo v 17:00 hodin. Můj první soupeř byl pan Beneš Miroslav, elem 2036. V zahájení se mi hrálo příjemně, ve střední hře jsem mohl ztratit pěšce, ale soupeř to neviděl. Pak jsme vyměnili věže a stál jsem lépe. Skoro v koncovce soupeř měl lepší pozici, ale dostal se do časové tísně a ztratil dva pěšce. Nakonec to dobře dopadlo, vyhrál jsem.

2. den, 2.kolo-Kapusta Petr (2120). Zahájení se mi hrálo nepříjemně. Ve střední hře měl aktivnějšího střelce a já měl neaktivního jezdce. Pak jsme vyměnili dámy, což mi ulehčilo pozici. Vznikla věžová koncovka, kterou jsem udržel. Partie skončila remízou.

3. den, 3.kolo-Nytra Ondřej (2150). V zahájení mě soupeř překvapil, stál jsem trochu hůř. Ve střední hře jsme vyměnili dámy, zahrál jsem důležitý španělský tah a4! a stál jsem lépe. Získal jsem pěšce, dotáhl jsem partii do vítězného konce. Vyhrál jsem. Ten den jsme hráli dvojkolo, po třetím kole jsem obědval ve vsetínském parku. Potom jsme seděli u splavu řeky Bečvy, slyšel jsem přírodní zvuk splavu. Tak jsem si odpočinul a připravil se na další kolo.

4. kolo-FM Kratochvíl Josef  (2275). V zahájení mě soupeř překvapil, ale vyrovnal jsem hru. Ve střední hře vznikla pozice s různobarevnými střelci  kde soupeř stál lépe. Měl jsem volného pěšce, kterého jsem dostal na 2. řadu – soupeř ho sebral a nabídl remízu. Remízu jsem přijmul.

4. den, 5.kolo-FM Slovák Kilián (2250). V prvním tahu soupeř zahrál 1…Jc6, což mě hodně překvapilo. Postupně jsem vyrovnával pozici. Koncovka byla jasně remízová, ale soupeř nechtěl remízovat. Za pár tahů soupeř souhlasil s remízou.

5. den, 6. kolo-Krejča Jakub (2166). Zahájení se mi moc nepovedlo, stál jsem hůř. Ve střední hře naštěstí soupeř neviděl malou taktiku. Získal jsem kvalitu, postupně vyhrál. Po ranním kole jsme obědvali, povídali jsme si s trenérem. Potom jsme se prošli po parku, krmili holuby v parku.

7. kolo-FM Stalmach Richard (2267). V zahájení mě překvapil a stál jsem hodně hůř. Soupeř zesiloval pozici, postupně získal pěšce. A pak i druhého pěšce. Nakonec jsem pozici neudržel a prohrál.

6. den, 8.kolo-WFM Kucharska Honorata-POL, (2113). V zahájení mě překvapila, ale stál jsem dobře. Ve střední hře jsem udělal chybu a ztratil sloupec A. Postupně mě přehrála. Nakonec jsem prohrál.

7.den, 9.kolo-Vojta Jakub (2136). Zahájení se mi podařilo, stál jsem mírně lépe. Ve střední hře jsem neviděl, že můžu jednoduše ztratit jezdce, soupeř to viděl a zahrál to.  Našel pak čtyřtahový mat. Prohrál jsem.

Po 9 kolech jsem získal 4,5 bodů, celkově jsem skončil na 30. místě, připsal jsem 150,8 elo bodů. V tomto turnaji jsem se poučil něco od soupeřů.

Chtěl bych poděkovat mockrát svému trenérovi – IM Davidovi Kaňovskému, za podporu ŠSČR , a všem doprovodům, kteří mě doprovázeli každý den ze Zlína do Vsetína a zpátky! Přeju všem hodně zdraví, pohodové léto!

Delgerdalai Bayarjavkhlan

 

Marek Miča

V sobotu 4.7 se zahájil již tradiční přebor města Vsetína. Já jsem byl ve Vsetíně již po čtvrté, takže jsem se celkem dobře orientoval v okolí. Bydleli jsme v Internátě Kostka. Turnaj se mi moc líbil a byl zorganizován velmi dobře, každoročně je možnost si uschovat mobil v krabici k tomu určenou, což pro někoho může být dobré. Dále skvěle vyřešili opatření kvůli aktuální situaci ve světě a mezi stoly byl asi metr místa. Mezi nám BŠŠáky panovala skvělá nálada a každý den jsme hráli Fotbal a spoustu dalších her. Teď už se ale přesunu k samotné hře. Myslím, že turnaj se mi celkem vydařil a 6. místo není špatný výsledek. Hrál jsem pořád na prvních čtyřech šachovnicích, což beru taktéž jako úspěch. Teď už k partiím:

1.kolo – Hrál jsem s Patrikem Pýchou. Po zahájení jsem stál lépe, ale střední hru jsem nezvládl úplně nejlépe a Patrik se dostal do příjemné pozice, kde jsem byl celkem stísněný. Postupem času jsme se dostali oba do časovky, zde jsem využil příležitosti, kterou mi soupeř dal a obětoval jsem pěšce za iniciativu, a nakonec po oboustranném hraní na 30ti sekundách jsem ho přehrál a vyhrál.

2.kolo – Hrál jsem s Jakubem Stančíkem. V zahájení jsem ho překvapil, ale on ho i tak zahrál v celku dobře. Ve střední hře se výhoda na mojí straně zvyšovala a já se dostal do příjemné pozice s prostorovou převahou. Nakonec se ale u mě začala projevovat časová tíseň, a všechnu převahu jsem ztratil, avšak soupeř, taktéž o pár tahů později přešel do časové tísně a já jsem ho přepočítal.

3.kolo – Tentokrát usedla proti mně mladá polská šachistka Honorata Kucharska. V partii mě překvapila podvariantou v zahájení, kterou jsem úplně neznal a dostal jsem se trochu pod tlak, ale soupeřka pravděpodobně také nerozuměla pozici a po jejích chybách jsem se dostal do strategicky vyhrané koncovky, kterou jsem s přehledem vyhrál.

4.kolo – Jsem dostal polského Fide mistra Dawida Czerwa. Partie se mi úplně nepovedla, bylo to hlavně zapříčiněno špatnou volbou plánu. Soupeř mě poté zkušeně přehrál a tím jsem v turnaji poprvé prohrál.

5.kolo – Hrál jsem s Jiřím Boláckým, překvapil mě gambitem, který jsem si moc nepamatoval, a nakonec jsme přešli do koncovky, kde jsem měl trochu poničenou pěšcovou strukturu, ale díky aktivitě mých figur slabin nevyužil a partie skončila remízou.

6.kolo – Jsem hrál s Vladimírem Bělunkem, Toho jsem překvapil v zahájení a dostal se do lepší pozice ve které se soupeř moc dobře nezorientoval a já jsem potom takticky získal pěšce a bez obtíží pak partii vyhrál.

7.kolo – Proti mně usedl jeden z nejlepších valašských hráčů Josef Obšivač, hráli jsme velmi dlouhé teoretické zahájení, kde mi soupeř zahrál něco, co se nehraje a já jsem se dostal po nepřesných tazích do hodně špatné pozice a později i prohrané. Využil jsem ale toho, že soupeř v průběhu partie ztratil většinu svého času a snažil jsem se pozici co nejvíce zkomplikovat, což se mi povedlo a po chybě soupeře jsem partii dokázal úplně otočit, a ještě ji vyhrál.

8.kolo – Jsem se utkal s favoritem turnaje s velmistrem Vojtěchem Plátem. K partii jsem přišel bojovně naladěný a zahrál jsem variantu, na kterou má Vojta špatnou úspěšnost. Vojta však ucítil, že se na něho něco chystá a radši přešel do o něco horší pozice, než aby riskoval nějakou brutální přípravu. Já jsem pozici, do které Vojta přešel moc nerozuměl a po chvíli jsme se dostali do rovné koncovky, kde Vojta ukázal své kvality a díky nepříjemných tahů soupeře a časové tísni jsem udělal hrubku a partii jsem prohrál.

9.kolo – Se mnou hrál Jan Dočekal, se kterým jsem útočil na slabé izolované pěšce, nakonec jsem se díky toho dostal do podle mě přivyhrané koncovky s dvojicí střelců, kde jsem však po nepřesném průběhu musel souhlasit s remízou.

 Na závěr bych chtěl poděkovat šachovému svazu České republiky za grant, který mi poskytl a taktéž Standovi Jasnému za přípravy na partie a následné rozbory partií.

Marek Miča

Partie Marka Miči v PGN