Ve Žďáře nad Sázavou proběhl šachový turnaj Open Vysočina 2019

Na začátku července zahájili šachisté sezónu letních turnajů ve Žďáře nad Sázavou. Místní šachový oddíl TJ Žďár nad Sázavou zde uspořádal turnaj Open Vysočina 2019.  Turnaj byl zároveň otevřeným přeborem Kraje Vysočina. O postup na Mistrovství ČR ve svých kategoriích v Kongresovém centru hotelu Jehla od 4. do 7. 7. sváděli boje muži, ženy, dorostenky, juniorky, dorostenci, junioři a senioři.

Pohled do hracího sálu

Turnaj zahájil jeho ředitel a předseda pořádajícího oddílu Vladislav Obůrka. Na dodržování pravidel dohlížel hlavní rozhodčí Jiří Siebenbürger. Přítomné pozdravila také předsedkyně Krajského šachového svazu Vysočina Eva Kořínková. Celkem se zúčastnilo 45 hráčů z celé republiky. Nejmladšímu účastníku bylo 8 let, nejstaršímu 79. Hrálo se švýcarským systémem na sedm kol. Denně se hrála dvě kola, a tak byl turnaj náročný i na fyzickou kondici.

První tři hráči turnaje, vlevo Jan Tesař, uprostřed krajský přeborník Petr Walek a Pavel Večeřa

Nejlépe si s nástrahami na šachovnici poradil celkový vítěz open turnaje Petr Walek z ŠK Caissa Třebíč, který vedl doslova systémem start – cíl a povolil svým soupeřům pouze dvě remízy. Pozici nejlepšího hráče pořádajícího oddílu TJ Žďár nad Sázavou potvrdil Pavel Večeřa, který se ziskem 5,5 bodu skončil na druhém místě. Stejně bodů, ale horší pomocné hodnocení měl třetí Jan Tesař z ŠK Caissa Třebíč a čtvrtý Filip Malý z Klubu šachistů Říčany 1925. Na pátém místě skončil největší skokan a překvapení turnaje, dvanáctiletý Šimon Lang z Šachového klubu Světlá nad Sázavou (získal 5 bodů). Ten byl zároveň vyhlášen nejlepším juniorem turnaje. Nejlepším seniorem a ženou byli opět domácí hráči – Vladislav Obůrka a Eva Kořínková. V kategorii juniorek se jako první umístila Julie Richterová z TJ Náměšť nad Oslavou.

Přeborníkem Kraje Vysočina pro rok 2019 se tak stal v kategorii mužů Petr Walek (TJ Náměšť nad Oslavou), žen Eva Kořínková (TJ Žďár nad Sázavou), seniorů Vladislav Obůrka (TJ Žďár nad Sázavou), dorostenek a juniorek: Julie Richterová (TJ Náměšť nad Oslavou) a dorostenců a juniorů Šimon Lang (Šachový klub Světlá nad Sázavou).

Vítězové kategorií, zleva nejlepší senior V. Obůrka, nejlepší junior Š. Lang, nejlepší juniorka J. Richterová a nejlepší žena E. Kořínková

V průběhu turnaje probíhala tipovací soutěž O tipovacího krále turnaje Open Vysočina 2019, jejímž vítězem se stal Jan Ptáček z TJ Jiskra Humpolec, který správně odhadl 29 výsledků. Do soutěže byli zapojeni i přítomní rodiče a diváci, z nich dokázala uhodnout nejlépe 22 výsledků matka domácí šachové naděje Jakuba Kroba.

Turnaj se odehrál v přátelské atmosféře, organizačně byl zvládnut na výbornou. Díky podpoře města Žďár nad Sázavou, akciové společnosti Žďas, Krajského šachového svazu Vysočina a dalších sponzorů nebyly uděleny pouze finanční odměny dle propozic, ale i poháry a řada věcných cen a upomínkových předmětů.

Volných chvil účastníkům mnoho nezbývalo, ale mezi partiemi trávili čas poznáváním města a okolí, relaxací v přilehlém okolí hracího sálu hotelu Jehla nebo v areálu u Pilské nádrže. Celkové výsledky jsou zde: http://chessresults.com/tnr442653.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&snr=1.

Eva Kořínková
předsedkyně Krajského šachového svazu Vysočina