V Budějovicích opět padla mistrovská norma

V rámci Šachového festivalu České Budějovice se pořádá i uzavřený velmistrovský turnaj. Již tradičně se jedná o jeden z nejsilnějších turnajů v ČR, kde je možné usilovat o mistrovské normy. Letošní průměrný rating turnaje 2450 stanovil na zisk GM normy 6½ bodu a na normu IM 4½ bodu.

V turnaji startovala celá řada výrazných českých talentů (Jan Miesbauer, Jan Vykouk, Tomáš Kraus, Jakub Půlpán, Jakub Szotkowski) a to svědčilo bojovnosti turnaje. Z 45 partií jich skončilo 28 resultativním výsledkem a i remízy byly v drtivé většině výsledkem nesmlouvavého boje.

Takřka snový start do turnaje měl IM Jakub Szotkowski (3½ ze 4), ale nasazené tempo mu bohužel nevydrželo. Naopak překvapivě špatný start (0 ze 2) měl největší favorit GM Hannes Stefansson, avšak následující šňůrou 5/5 se dostal do čela turnaje, kde zůstal až do jeho konce. Dobře hrál i IM Jan Vykouk, který až do předposledního kola pošilhával po velmistrovské normě. Bohužel v 8.kole přepjal v partii strunu a bylo po šanci. K radosti nejen pořadatele přece jen jedna norma padla, a to norma mezinárodního mistra. Ziskem potřebných 4½ bodu na ni dosáhl 16ti letý FM Filip Boe Olsen z Dánska. Vzhledem k tomu, že se jednalo už o jeho třetí normu, bude po dalším kongresu FIDE v Dánsku další mezinárodní mistr.

Šachového festivalu se zúčastnilo celkem 103 šachistů z 3 kontinentů a 13 států. Zajímavostí bylo, že věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem byl 83 let. Všechny partie z uzavřeného velmistrovského turnaje i hlavního Openu se přenášely on-line. Stejně tak se přenášely on-line partie z prvních tří partií vedlejšího Openu (rating do 2000). Pořadatelé se těší na setkání i v příštím roce v termínu 30.7.2020 až 8.7.2020.

Konečné výsledky: http://chess-results.com/tnr436923.aspx?lan=5&art=1&flag=30

Podrobný článek včetně bohaté fotodokumentace: http://www.qcc.cz/turnaje/148-sachovy-festival-ceske-budejovice/585-uspesny-sachovy-festival-mistrovska-norma-padla

Jiří Havlíček