Úvodní zpráva MČR juniorů, dorostenců a mládeže do 16 let

V sobotu 9. března 2019 bude v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně zahájeno Mistrovství České republiky mládeže do 16 let 2019, FIDE OPEN 2019 a NÁRODNÍ OPEN 2019. Protože junioři a dorostenci hrají na 11 kol, zahájilo Mistrovství České republiky juniorů a dorostenců 2019 již v pátek 8. března.

Pořadatelem Mistrovství ČR juniorů a dorostenců, Mistrovství ČR mládeže, FIDE OPENu a Národního OPENu je z pověření Šachového svazu České republiky Šachová škola Světlá nad Sázavou.

Junioři a dorostenci hrají uzavřený turnaj o 12 hráčích. Ostatní turnaje se hrají švýcarským systémem na 9 kol. V kategoriích chlapců hraje vždy 24 oprávněných hráčů, celkem tedy 96 chlapců. Kategorie dívek jsou otevřené pro všechny hráčky ČR a letos jsme zaznamenali rekordní účast dívek. Zatímco loni se zúčastnilo 114 dívek, tak letos je přihlášeno 129 děvčat, což je o 15 více než loni. V doprovodných openech bude startovat 103 šachistů. Za šachovnice zasedne celkem 340 hráčů. Včetně doprovodů se akce účastní 650 příznivců královské hry.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR budou své partie rozebírat s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže je FM Jiří Tůma. Dalšími členy týmu trenérů MČR jsou GM Robert Cvek, IM Richard Biolek mladší a FM Lukáš Vlasák. Partie juniorů bude rozebírat GM Marek Vokáč. Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili bohatý šachový i nešachový doprovodný program: simultánky s mezinárodními mistry, 5 tematických přednášek, bleskový turnaj, exkurzi do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, výlet do Ruční papírny Velké Losiny, apod.

Všechny turnaje se hrají ve 4 prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Všichni účastníci jsou v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohou i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohou využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Hotel Dlouhé Stráně se nachází v krásné přírodě v oblasti Hrubého Jeseníku. Účastníci se kromě jiného mohou těšit na vnitřní bazén a wellness centrum. Přestože pomalu končí jarní prázdniny, místní sjezdovky jsou v plném provozu. Další vhodnou možností pro relax je termální aquapark, který byl nedávno otevřen v nedalekých Velkých Losinách.

Pro rodiče účastníků a další šachisty, kteří se nemohou zúčastnit osobně, připravili pořadatelé ve spolupráci se Slovenským šachovým svazem a SK Slavia Orlová on-line přenos ze 136 šachovnic. Na on-linech budou všechny partie Mistrovství ČR a 3 šachovnice FIDE OPENu. Od pondělí bud na elektronických šachovnicích i celý FIDE OPEN. Hlavní rozhodčí IA Petr Záruba bude tradičně po dohrání každého kola aktualizovat výsledky, pořadí a rozlosování na webu Mistrovství ČR. A v sobotu 16. března poznáme nové Mistry České republiky.

Ing. Zdeněk Fiala
Šachový klub Světlá nad Sázavou

Odkaz na výsledky:
http://chess-results.com/tnr417723.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES