Únorový Newsletter pro členy ŠSČR

Únorový Newsletter pro členy ŠSČR ve formě článku:

Šachy.cz Extraliga a její lednové dvojkolo

Šachy.cz Extraliga pokračovala o víkendu 29.–30. ledna 2022 7. a 8. kolem. První zápasové body v sezoně ztratil 1. Novoborský šachový klub za remízu 4:4 v sobotním zápase s Moravskou Slavií Brno, v neděli si poradil s druhým brněnským celkem ŠK Duras BVK Královo Pole poměrem 5:3. Přes zmíněnou ztrátu 1. Novoborský jasně vede neúplnou tabulku soutěže a kráčí za dalším titulem. Poněkud napínavější bude pravděpodobně boj v sestupových vodách. Důležité tři body vyválčila v neděli Slavia Kroměříž výhrou nad ŠK Dopravním podnikem Praha. Na posledních dvou místech v tabulce se zatím nachází Labortech Ostrava a ŠK Duras BVK Královo Pole, kterým tento extraligový víkend jistě nevyšel dle představ. Článek o extraligovém dvojkole včetně ukázek z partií naleznete na webu ŠSČR.

Tata Steel Chess 2022

Ve druhé půlce ledna se v Nizozemsku konala oslava šachu s názvem Tata Steel Chess Tournament 2022. Již 84. ročník šachového festivalu se uskutečnil ve Wijk aan Zee a Česká republika měla svého zástupce v jednom z hlavních turnajů. Náš velmistr Thai Dai Van Nguyen se zúčastnil turnaje Challengers a obsadil celkové druhé místo se ziskem 8,5 bodu ze 13 kol. Turnaj vyhrál indický velmistr Arjun Erigaisi a získal tak možnost hrát v příštím turnaji Masters. Letošní ročník turnaje Masters ovládl mistr světa Magnus Carlsen ziskem 9,5 bodu ze 13 kol a bylo to již jeho 8. vítězství na tomto slavném turnaji. Bližší informace o turnaji naleznete na stránkách pořadatelů.

Thai Dai Van Nguyen – Jonas Buhl Bjerre, Tata Steel Challengers 2022, 2. kolo, BNT

V pozici na diagramu zakončil partii bílý tahem 50. Se2! a černý se vzdal, jelikož je v nevýhodě tahu. Např. po 50…h5 přijde 51. h4 a černý nezabrání materiálním ztrátám.

Lednové turnaje v ČR

Tradiční Open Praha se odehrál od 7. do 14. ledna 2022. Z českých barev si největší úspěch připsal Jakub Vojta, který díky zisku 7 bodů z 9 kol obsadil v hlavním A turnaji 3. příčku, získal IM normu a taktéž si připsal 110 bodů do ratingu. Na pražském festivalu startovaly naše šachové naděje a jejich dojmy z turnaje najdete zde, závěrečnou zprávu z akce naleznete na webu ŠSČR. Na Open Praha navazoval 20. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně. Součástí festivalu bylo několik uzavřených velmistrovských a mistrovských turnajů, 2 open turnaje a turnaj v rapid a bleskovém šachu. V uzavřených turnajích bojovala řada českých účastníků o medaile. Ve velmistrovském turnaji A1 obsadil GM Plát 2. místo před GM Šimáčkem, v mistrovském turnaji B1 obsadil Petr Gnojek třetí místo a v B3 skončil FM Martin Hollan na stříbrné příčce. V B2 bojoval až do posledního kola o svou druhou lednovou IM normu a vítězství v turnaji Jakub Vojta, bohužel prohra v 9. kole mu stačila jen na 2. místo. Závěrečnou zprávu z festivalu naleznete na webu ŠSČR.

Vyhlášení vítězů Open Praha A 2022 (bronzový Jakub Vojta je na fotografii druhý zprava), zdroj: fotogalerie pořadatelů