Turnaj kandidátů přerušen v polovině

Aktualizováno:

Oficiální stanovisko FIDE najdete zde.

Rozhodující „poslední kapkou“ pro přerušení turnaje bylo zřejmě uzavření ruských hranic, ke kterému by mělo dojít 27. března, čímž by byl znemožněn návrat hráčů domů. Turnaj byl přerušen ráno před startem 8. kola. Otázkou zůstává, kdy a jak bude turnaj dohrán.

_______

Původní článek po 7. kole:

Šachový Turnaj kandidátů v ruském Jekatěrinburgu je jednou z mála sportovních akcí, která v těchto dnech probíhá. Osm špičkových šachistů soupeří o právo vyzvat k zápasu Magnuse Carlsena, současného mistra světa. Dlouhý turnaj na 14 kol se rozeběhl v úterý 17. března a dnes je v polovině.

Konání turnaje za současné situace vzbuzuje mnohé kontroverze, byť světová šachová organizace FIDE vynaložila velké úsilí v oblasti bezpečnosti hráčů, tak, aby akce proběhla v pořádku. Už před startem se odhlásil Tejmur Radžabov, kterého nahradil Maxime Vachier-Lagrave. Mezi komentátory turnaje měl být ex-mistr světa Vladimir Kramnik – ten ale vyjádřil názor, že by akce měla být odložena a do dějiště turnaje nepřicestoval. I mezi hráči se objevují hlasy, že by turnaj měl být přerušen, že všechna bezpečnostní opatření zavedená proti šíření koronaviru mají zásadní a negativní vliv na atmosféru turnaje.

Naproti tomu, opačný názor vyjádřil mistr světa Magnus Carlsen, když během online komentování řekl, že teď stejně nejde dělat moc lepších věcí, než hrát šachy… Což se ukazuje i na diváckém zájmu o online přenosy, který je enormní a překonává všechna očekávání.

Ale pojďme k šachovému průběhu. Za hlavní favority turnaje byli považováni dva hráči, jejichž rating přesahuje hodnotu 2800 bodů. Světová dvojka Fabiano Caruana a trojka Ting Li-žen (Ding Liren). Jenže start turnaje přinesl šok, Ting Li-žen prohrál první dvě kola, a přestože poté zvítězil právě proti Caruanovi, další prohra s Janem Něpomňaščim pro něj znamenala průběžně dělené poslední místo. Fabiano Caruana je na 50 procentech bodů. A kdo v turnaji vede? Po 6 kolech měl na prvním místě náskok celého bodu ruský velmistr Jan Něpomňaščij. Nicméně, v 7. kole ho čekala těžká zkouška, čelil černými figurami druhému hráči průběžného pořadí, Francouzi Vachier-Lagravovi.

(Partie 7. kola Maxime Vachier-Lagrave – Jan Něpomňaščij, zdroj: Oficiální přenos FIDE)

Francouz, který původně na Turnaji kandidátů vůbec neměl hrát, sehrál partii skvěle a dotáhl se na dělení 1. místa.

Na diagramu vidíte pozici po 22…Jc6. Bílý nyní zahrál silnou oběť kvality 23. f4!, kterou černý nepřijal a pokračoval 23…Je7. Pokud by bílou věž na b4 vzal, 23…Jxb4, přišlo by 24. cxb4 Da6 25. b5 Db7 26. f5 (nebo 26. Sb4). Bílý získal velkou převahu a zvítězil, celý průběh partie najdete zde.

Dvojice Maxime Vachier-Lagrave a Jan Něpomňaščij má na prvním místě náskok jednoho bodu. Nicméně turnaj je ještě dlouhý, stále by se ještě mělo hrát 7 kol – a k zápasu proti Magnusi Carlsenovi o titul mistra světa postoupí jen vítěz.

Oficiální web Turnaje kandidátů sledujte zde.