Turnaj družstev středních škol na VŠFS v Praze

Ve čtvrtek 4. dubna 2019 se před desátou hodinou dopoledne v Kongresovém centru Vysoké školy finanční a správní v Praze sešlo více než 60 hráčů a hráček šachu připravených se navzájem utkat v turnaji čtyřčlenných družstev středních a jazykových škol. Při slavnostním zahájení všechny  uvítal doc. Petr Budinský, prorektor pro vzdělávací činnost, a popřál jim hodně štěstí. Poté IA Jiřina Prokopová seznámila účastníky ze základními pravidly turnaje a všichni se odebrali do hrací místnosti. Turnaj se hrál švýcarským systémem na sedm kol v tempu rapid šachu (15 minut na partii pro každého hráče bez přídavku) podle pravidel FIDE. Nasazení a výsledky v jednotlivých kolech bylo možné průběžně sledovat na www.chess-results.com. Nominovat dvě družstva mohla každá střední nebo jazyková škola, ve startovním poli se ale mimořádně objevilo i družstvo Kouzelné školy s výrazně nižším věkovým průměrem. Registrace probíhala přes online formulář předem a družstva neplatila za účast žádný poplatek.

Drtivá většina družstev byla z Prahy a okolí a řada těchto týmů již za sebou má Pražský přebor škol. Dvě družstva dorazila z větší vzdálenosti, Gymnázium Plzeň a Gymnázium Kroměříž. K jednoznačným favoritům dle ratingu patřili právě studenti z Plzně. Již zmíněné družstvo Kouzelné školy, jehož členové se narodili v letech 2008 a 2009, bylo nominováno do turnaje „na divokou kartu“ VŠFS. Kouzelné školy – mateřská a základní škola jsou totiž nejmladším členem unikátního projektu Společenství škol (mateřská, základní, víceleté gymnázium, střední odborná a univerzita). Jsou tedy úzce svázané s VŠFS a proto dostali žáci z jejich šachového kroužku, který vede Jan Daňhel, šanci zahrát si a získat zkušenosti v partiích se staršími soupeři. A svými výsledky i přesvědčili, že navzdory věku rozhodně nepatřili k outsiderům.

Všechny zápasy se hrály v jedné větší posluchárně, účastníci měli možnost si odložit věci ve vedlejší místnosti, k dispozici byla přímo v místnosti balená voda a na chodbách řada automatů s nápoji i občerstvením.  Na prvním stole družstva hrála na elektronických šachovnicích, tyto partie byly promítány na plátno. Herní materiál zapůjčil pro tuto příležitost Šachový svaz ČR.

Po čtvrtém kole bylo jasné, že plzeňské gymnázium hodlá potvrdit svou roli favorita. Ale i další školy (Kroměříž, Arabská, Říčany a E. Krásnohorské) měly ambice získat některou z medailí.

Následovala přestávka, oběd si účastníci mohli dát v místním bistru Tim se skvělou nabídkou za příznivé ceny nebo v blízkých stravovacích zařízeních.

Po pauze pokračovaly šachové bitvy nejen o umístění družstev, ale zároveň i o nejlepší výsledky na jednotlivých šachovnicích.  Šachoví benjamínci z Kouzelných škol se po dvou pěkných výhrách dostali v posledním kole dokonce na první stůl a i když zde již byli soupeři nad jejich síly, jistě to znásobilo jejich zážitek z turnaje.

Nakonec studenti Gymnázia Plzeň dotáhli všechny své zápasy bez komplikací do vítězného konce, během sedmi kol ztratili pouhé dvě partie a mohli se zaslouženě radovat z prvního místa. Na druhém místě se umístilo s pěti zápasovými výhrami Gymnázium Říčany a na třetí příčce skončilo družstvo Gymnázia Arabská, které mělo na soupisce dokonce tři dívky.

Po půl čtvrté odpoledne proběhlo opět za přítomnosti pana prorektora Budinského  slavnostní vyhlášení výsledků, předání cen a diplomů a zakončení již devátého ročníku tohoto turnaje.

Výsledky na chess-results.  

Na první šachovnici předvedl bezchybný výkon Michal Jelínek z Gymnázia E. Krásnohorské (7 bodů), druhou šachovnici zcela ovládl FM Martin Simet z Gymnázia Plzeň (7 bodů), na třetí šachovnici ani jednou neprohrál Matouš Eret z Gymnázia Plzeň (7 bodů)  a nejlepší výsledek na čtvrté šachovnici odehrál Dung Tien Nguyen z Gymnázia Arabská (6 bodů).

 

Na pár otázek mi po skončení turnaje ochotně odpověděli doc. Petr Budinský a Ing. Rudolf Blábolil.

Jak dlouhá je tradice tohoto turnaje, kdo vlastně přišel s myšlenkou tento turnaj pořádat? 

Letos se jedná již o devátý ročník turnaje, tradice turnaje je tedy od roku 2011. S myšlenkou uspořádat u nás na univerzitě šachový turnaj přišel doc. Petr Budinský a prof. Vladimír Čechák.

Kdo se o zdárný průběh turnaje konkrétně stará, jaké je složení organizačního týmu?

Garantem a zakladatelem turnaje je doc. Petr Budinský, organizátory jsou Ing. Rudolf Blábolil, Ing. Bohuslav Šenkýř a Dana Dvořáková. Úlohy rozhodčí se letos opět ujala slečna Jiřina Prokopová.

Jak dlouho trvá připravit takový turnaj?

Přípravy většinou začínají cca dva měsíce před turnajem. Termín turnaje se řeší ještě dříve.

Máte nějakou podporu například ze strany městské části, nějaké sponzory?

Spolupracujeme s Šachovým klubem Dopravní podnik Praha a Šachovým svazem ČR.

Jsou i mezi vašimi studenty a vyučujícími aktivní šachisté? Funguje na vaší škole nějaký šachový klub?

Aktivními hráči mezi našimi zaměstnanci jsou například  doc. Budinský, Ing. Miroslav Jurásek a GM Petr Neumann.

Mezi družstvy se objevilo i jedno s výrazně nižším věkovým průměrem, Kouzelné školy. Jak se do turnaje družstev středních škol vlastně dostalo?

Družstvo Kouzelné školy od nás dostalo divokou kartu, protože Kouzelné školy jsou členem projektu Společenství škol, patří zkrátka k nám.

Které družstvo dorazilo letos z největší dálky?

Letos přijeli z největší dálky hráči z Gymnázia Kroměříž, mají to přes 250km.

Nyní, bezprostředně po skončení turnaje, co byste vzkázali účastníkům, jejich doprovodu a případně zájemcům o příští ročník?

Vzkázali bychom, aby příští rok opět přijeli užít si příjemnou  a pohodovou atmosféru, zahrát si s novými soupeři, potrénovat třeba na republikové finále přeboru škol a prohlédnout si naši univerzitu. Tento šachový turnaj je zároveň takovým netradičním dnem otevřených dveří a rádi zde v budoucnu studenty, šachisty i šachistky,  přivítáme jako zájemce o vysokoškolské studium.

Web pořadatele zde

Více fotografií  zde.

Venuše Souralová