Tréninkové aktivity reprezentantek v roce 2019

V roce 2019 proběhla řada tréninkových aktivit našich nejlepších šachistek. Jejich souhrn pro vás připravila naše úspěšná dlouholetá reprezentantka Kristýna Petrová:

Letos se uskutečnilo několik soustředění ženských reprezentantek, především díky vstřícnosti p. Vlastimila Horta, který nad dámami převzal záštitu.

V lednu se šachistky zúčastnily prvního setkání s p. Hortem v hotelu U divadla v Praze 4. Trénink byl především zaměřen na taktiku a motivaci žen.

Soustředění se účastnily: Karolína Olšarová, Tereza Rodshtein, Kristýna Petrová, Magda Miturová a Anna Marie Koubová.

Na březnovém turnaji v hotelu Don Giovanni pomáhal p. Hort s analýzou partií hrajících žen.

Analýz se účastnily: Tereza Rodshtein, Kristýna Petrová, Anna Marie Koubová a Sofie Přibylová.

Na konci března proběhlo v sídle ČUS v Praze dvoudenní šachové soustředění, na kterém přednášeli trenéři Petr Hába a Michal Konopka. Každý z nich byl na Strahově celý den.

Petr Hába měl přednášku zaměřenou na neviditelné tahy, kde nejdříve účastnicím rozdal test a pak se pozice rozebíraly. Michal Konopka se následující den zaměřil na koncovky.

Soustředění se účastnily: Karolína Olšarová, Tereza Rodshtein, Olga Sikorová, Kristýna Petrová, Natálie Kaňáková, Magda Miturová, Karin Němcová, Sofie Přibylová, Anna Marie Koubová.

Hlavní soustředění ženské širší reprezentace proběhlo o minulém víkendu v penzionu Sport Relax v blízkosti Nymburka.

První den soustředění navštívili účastnice Vlastimil Hort s Michalem Konopkou. Téma bylo věnováno rozhodování se v kritických pozicích partie.

Další dva dny se trénovalo pomocí rozehrávání pozic, přičemž byl mezi účastnicemi vytvořen malý turnaj, kdy ženy dohrávaly komplikované pozice mezi sebou. Po každé partii následovala analýza průběhů partií.

Soustředění se účastnily: Karolína Olšarová, Tereza Rodshtein, Olga Sikorová, Kristýna Petrová, Natálie Kaňáková, Nela Pýchová, Magda Miturová a Kristýna Novosadová.

Další krátký trénink s velmistrem Hortem se momentálně plánuje na říjen před ME družstev v Batumi.

Příprava a počet soustředění ženské širší reprezentace mají pozitivní trend a jsme za to rády. Děkujeme pánům Vlastimilu Hortovi, Michalu Konopkovi a Petru Hábovi za jejich snahu a čas.

Hodnocení nedávno skončeného hlavního soustředění doplňuje reprezentační kapitán Petr Hába:

               Letošní hlavní soustředění žen konalo ve dnech 22. – 25. srpna ve Sport relax hotelu na kopečku v Nových Zámcích (Křinec) u Nymburka. Je to relativně nový hotel v poněkud odlehlé oblasti. Vynikající kuchyně a možnost sportovního vyžití byla oceňována. Osm reprezentantek přislíbilo svou účast: Olšarová, Petrová, Sikorová, Rodshtein, Miturová, Novosadová, Kaňáková a Pýchová.

V pátek se jim věnovali po celý den GM Vlastimil Hort za asistování IM Michala Konopky. Na pořadu byly zajímavé pozice a partie, vše doprovázené vtipnými historkami.

Po zbylou dobu jsme spolu měli za cíl rozehrávat speciálně pro tento účel mnou vybrané pozice. Čtyři dvojice tak hrály stejnou pozici. Na partii dostaly děvčata určitý čas (od 40 do 60 minut) a měly se pokusit nalézt nejlepší pokračování. Průběh partií jsem zaznamenával a po dohrání jsme společně věnovali rozboru kritických postavení z těchto partií, případně vyskytlých chyb. Byl jsem mile překvapen, jak se postupně hloubka a přesnost jednotlivých tahů zlepšovala.