TopŠach Open pod taktovkou mládeže

O tom, že parta mladých šachistů bude ve čtvrtek 21.5. pořádat turnaj s názvem TopŠach Open určený pro hráče do 18 let jsme Vás již informovali, avšak kluci si zaslouží určitě větší pozornost než jen pár řádků v souhrnném článku. Již nějaký čas před turnajem se dala dohromady skupiny mládežníků ve složení Ondřej Nytra, Richard Stalmach, Marek Miča, Adam Frank, Filip Neumann a založili YouTube kanál s názvem TopŠach. Zeptali jsme se jich proto, jak vlastně tento nápad vznikl, jaké mají další vyhlídky a taktéž ať nám představí čtvrteční turnaj. Tak pojďme na to. 🙂

Kluci, jak vznikl nápad založit si vlastní YouTube kanál TopŠach? 

Nápad na vytvoření TopŠachu vznikl po prvním šachovém streamu Ondry Nytry, ve kterém komentoval simultánku Standy Jasného. Tento stream sklidil spoustu kladných ohlasů, a tak nás napadlo: Co kdybychom je dělali ve více lidech a častěji? Po několika dalších streamech na kanálu TopŠach jsme si řekli, že bychom mohli uspořádat vlastní turnaj a k němu přidat i komentář. Napsali jsme proto pár známým a ti souhlasili s účastí v uzavřeném turnaji. Aby byla tato akce specifičtější, pořádáme k tomu i kvalifikační open.

Jaké máte plány do budoucna?

V budoucnu chceme pokračovat v tom, co děláme, možná i přidat videa rozborů vlastních partií.

A teď k tomu hlavnímu. Ve čtvrtek 21.5. budete pořádat online turnaj TopŠach Open. Co máme od turnaje očekávat? Kdo se může zúčastnit? Kdo postoupí do uzavřeného turnaje Trophy?

Ve čtvrtek 21.5. od 15:00 se bude konat TopŠach Open, kterého se může zúčastnit kdokoli mladší osmnácti let (r. n. 2002 a mladší). První čtyři hráči v pořadí získají právo účasti na níže zmíněném TopŠach Trophy 2020. Proto neváhejte a přihlaste se! Všechny podrobnosti obou akcí a postup pro registraci naleznete v propozicích zde.

Následně, ve dnech od 1. do 18. června bude probíhat online uzavřený turnaj TopŠach Trophy 2020 na platformě chess.com. Zajímavý je systém turnaje, hraje se devět kol, každý s každým, které rozhodnou o postupujících do play-off. Zde si poměří své síly deset nadějných mladých hráčů. Účastníky turnaje budou: FM Marek Miča, mistr ČR do 18 let, FM Richard Stalmach, vicemistr ČR do 14 let, Adam Frank, mistr ČR do 16 let, Jakub Vojta, vicemistr ČR do 16 let, Jakub Kůsa, vítěz šachové olympiády 2018, FM Václav Finěk, vicemistr Evropy do 10 let. Jména zbývajících čtyř účastníků budeme znát zanedlouho, po odehrání turnaje TopŠach Open.

Oba turnaje budou komentovány na YouTube kanálu TopŠach našimi komentátory O. Nytrou a F. Neumannem.

Klukům děkujeme za zaslání odpovědí, dále přejeme úspěšný turnaj s početným zastoupením hráčů ve startovním poli a hlavně také mnoho úspěchů ve streamování!