Talentovaná mládež o Czech Openu 2021

Jáchym Šmolík

V pátek 23. 7. zahájil již 32. ročník Czech Open v Pardubicích. Já hrál turnaj A. Hrálo se jako minulý rok v prostorech Ideonu. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 90 minut + 30 sekund za každý provedený tah a po 40 tahu se přidávalo 30 minut na zbytek partie. Každý den, s výjimkou prvního dne, se hrálo od 16 hodin.

 

1.kolo                                                                                                                 0/1

Sarkar Justin (2338) – Šmolík Jáchym (2083) – Program mi vylosoval černé figury a rozehrál se Caro-kann. Soupeř na mě zvolil přetahovanou variantu s h4 a Sd3 ,což se mu vyplatilo, protože jsem v jeden moment spletl plány a ztratil pěšce. Soupeř pak nadále hrál velmi dobře a partii jsem prohrál.

 

2.kolo –                                                                                                               0/2

Liviac Leon (2514) – Šmolík Jáchym (2083) – V partii jsem měl zase černé ,zvolil jsem Bogoljubovu indickou ,ale soupeř mě velmi překvapil volbou zahájení a to, že hrál plán s g3, ale s tím ,že jezdce postaví místo na f3 na e2. Zahájení jsem zahrál poměrně normálně, ale potom jsem začal hrát moc zbrkle, ale zároveň jsem dost přemýšlel, což soupeřovi vyhovovalo. Záhy jsem se dostal do časové tísně a těžkou pozici nedokázal odvrátit a partii prohrál.

 

3.kolo                                                                                                                 1/3

Šmolík Jáchym (2083) – Petras Milan (1976) – Bílými jsem zvolil d4 a soupeř mě poměrně překvapil již v prvním tahu a to že místo Jf6 a KID zahrál e6, přešli jsme do dámského gambitu, kde na mě přišlo další překvapení a to, že soupeř zahrál Tarrasche s exd5.Tak jsem vystavěl g3 a Sg2 a čekal, co soupeř udělá. Soupeř ale pozici moc pevně neuchopil, získal jsem pěšce a partii bez problému dovedl do vítězného konce.

 

4.kolo                                                                                                                  1/4

Filip Olsen Boe (2397) – Šmolík Jáchym (2083) – Jako ve druhém kole se hrála Bogoljubova indická, ale soupeř přešel do hlavní varianty.V pozici jsem zahrál jeden ne úplně nejlepší tah, ale soupeř možnost nevyužil a přešel jsem do poměrně příjemné koncovky. V koncovce jsem soupeře přehrál. Bohužel v jeden moment jsem pozici strašně unáhlil a z velmi dobré pozice jsem přešel do pozice horší, kterou soupeř po časovém přídavku dokázal vyhrát.

 

5.kolo                                                                                                                    2/5

Šmolík Jáchym (2083) – Zelba Lukáš (1898) – V přípravě jsem zjistil, že soupeř většinou na cokoliv staví velmi podobnou či stejnou pozici a tudíž jsem zvolil pro mě výhodné pořadí tahů a to se mi vyplatilo, protože soupeř se v pozici moc nezorientoval a záhy přehlédl mezitah a stál jsem na pokraji výhry. Partii jsem zvládl a připsal jsem své druhé vítězství.

 

6.kolo                                                                                                                   3/6

Husek Martin (2241) – Šmolík Jáchym (2083) – V zahájení mě soupeř poměrně překvapil a já jsem pozici uchopil trochu útočně, ale soupeř útok odrazil a nestál jsem zrovna nejlíp. V časovce se soupeř neuspokojil se svou pozicí a chtěl víc, což se mu vymstilo, získal jsem materiál a pozici vyhrál.

 

7.kolo                                                                                                                      4/7

Šmolík Jáchym (2083) – Schnabel Ralf (2235) – Zjistil jsem, že soupeř celý život hraje Leningrad a tudíž jsem ho poměrně chytrým pořadím tahů dostal do neznámé pozice, ve které se moc nezorientoval. Záhy jsem dostal velmi dobrou pozici ,kterou jsem dokázal dovést do vítězného konce.

8.kolo                                                                                                                        4,5/8

Šmolík Jáchym (2083) – Houška Jiří (2246) – Ze zahájení jsem dostal menší výhodu, kterou jsem držel až do konce partie ,ale nějak se mi nepovedlo ji zrealizovat a partie skončila dělbou bodu.

 

9.kolo                                                                                                                          4,5/9

Pniaczek Marek (2250) – Šmolík Jáchym (2083) – Soupeř mě překvapil v zahájeni 1.c4 ,který v životě nehrál, zvolil jsem pozici vystavět do struktury KID a v partii jsem stál celou dobu vyrovnaně. V jeden moment jsem se ovšem špatně rozhodl a přešel jsem do věžovky 3 na 4, kde jsem měl již předem pěšce na f5 .Pozici jsem bránil až do posledního tahu, kterým jsem ztratil 0,5 bodu.

 

 

Závěr- V turnaji jsem měl 50% ,což bylo o 0,5 bodu méně než byl můj cíl. Co se týče hry, tak až na 4 a 9 kolo, kde jsem partii nedokázal dotáhnout, jsem poměrně spokojen. Dostal jsem také další zpětnou vazbu, kde bych se mohl do budoucna zlepšit.

 

Poděkování – chtěl bych poděkovat za podporu Šachovému Svazu ČR,Tadeášovi Baláčkovi, který mě na turnaji připravoval a Lukášovi Vlasákovi za to, že se o nás staral.

Partie

Lukáš Zelba

Turnaj: v turnaji jsem získal 2 body. Nevypadá to sice úplně nejlépe, ale pro mě to byl šachově parádní turnaj, protože jsem si zahrál se silnými hráči. V několika partiích jsem se snažil hrát dále, i když mně soupeř nabídnul remízu, a ve výsledku to pak nevyšlo.

Dále jsem zjistil, že mám v některých oblastech dost velké mezery, na kterých budu s trenérem i sám hodně pracovat. Jedná se například o teorii zahájení nebo lepší schopnost propočtu.

Plánuji sledovat více současných turnajů (zatím jsem studoval hlavně starší partie, např. zápas SSSR-Svět, Tilburg 1977, nebo šachové olympiády), kde přeci jen moc teoretických novinek v zahájení nenajdeme.

Co jsem si odnesl: je třeba řešit víc diagramů, studovat nové partie, a průběžně zlepšovat znalost zahájení.

Chtěl bych poděkovat šachovému svazu za podporu, panu FM Lukáši Vlasákovi za přípravu a rozbory a panu FM Michalu Novotnému, že se za mě přimluvil u organizátorů, abych mohl takto silný turnaj hrát.

Partie

Viktor Přibyl

V termínu od 24.7. do 1.8. se uskutečnil 32. tradiční CZECH OPEN v Pardubicích. Letošní ročník se oproti minulým letům hrál v prostorách kongresového centra IDEON, jehož podmínky byly pro hru ideální. Sál byl klimatizovaný, bylo v něm dokonce dostatku denního světla. V minulých letech se turnaje zúčastnilo několikanásobně více hráčů a hrál se na ploše zimního stadionu a atmosféra turnaje byla půvabná, zato letošní ročník byl jiný a atmosféra byla komornější.

Téměř dvouletá přestávka od turnajového šachu se výrazně podepsala i na mé hře, měl jsem problemy především ze zahájení, a kvůli tomu jsem se často dostával do nepříjemných pozic s nedostatkem času. Turnaj jsem nezačal dobře, dostával jsem se do otevřených pozic, kde několik partií skončilo fiaskem, jiné zase poměrně pohodovou výhrou. V druhé půli turnaje jsem hrál o něco lépe a skončil s 4,5 body.

Partie

 

Kristýna Laurincová

Letos se opět uskutečnil obrovský festival v Pardubicích, kde se konala spousta turnajů, načež já jsem se zúčastnila Velmistrovského openu „A“. I přes covidové podmínky byl turnaj velmi silně obsažen, za celý turnaj jsem měla pouze jednoho papírově slabšího hráče – co víc si přát než mít možnost utkat se se silnějšími hráči.

Ubytovaná jsem byla spolu s dalšími šachisty na univerzitních kolejích, asi 25 minut chůze od hrací místnosti. Letos se hrálo ve Výstavním a společenském centru IDEON, na rozdíl od předchozích let, kdy se hrálo na hokejovém stadionu.

  1. kolo: Němec Jáchym, 2240; prohra

Přesně soupeř, kterého jsem nechtěla dostat. S Jášou jsem v průběhu cca posledního roku hrála na 2 turnajích černými a vždy jsem prohrála. Teď byly nalosovány opět stejné barvy a bohužel to dopadlo stejně. V zahájení jsem nezvolila nejlepší pokračování a partie netrvala příliš dlouho.

 

  1. kolo: CM Bureš Vít, 2144; výhra

Oba jsme natahali teorii asi do 17. tahu, načež jsem soupeře přehrála a zvítězila.

  1. kolo: FM Slovák Kilián, 2216; prohra

S Kiliánem to byla dlouhá a napínavá partie. Vyšla mi příprava, stála jsem lépe, tak mi obětoval 2 figury za věž, se kterými jsem ho přehrála, až jsem získala figuru třetí. Poté jsem obětovala nějaké pěšce, protože jsem si myslela, že tam mám matovou síť. Bohužel jsem něco přehlédla a už to byla jen remíza. Remízu jsem mohla mít kdykoli, ale já měla stále ambice na výhru, až to dospělo do momentu časovky, kdy jsem se už snažila opakovat tahy a naneštěstí jsem na 30 sekundách vybrala ze 2 možností tu špatnou a Kilián mi obětoval věž za střelce a pěšcem došel do dámy – věčný šach mi nevyšel o tempo.

 

  1. kolo: Jun Rudolf, 2140; remíza

S Rudou mi opět vyšla příprava a dostali jsme se později do koncovky, kterou jsem mohla hrát jen já na výhru. Asi to i šlo, ale nezvolila jsem nejlepší plán. Přešla jsem do jezdcovky, kterou jsem si myslela, že vyhraju. Bohužel tam to už nešlo a při holých králích a jednomu jezdci jsme si podali ruce.

 

  1. kolo: WIM Pavlidou Ekaterini, 2136; prohra

Příprava se vydařila, poté mě napadl takový pofidérní manévr dámou, po kterém jsem stála kupodivu o něco lépe a šla jsem partii zkoušet vyhrát. V časovce jsem bohužel nevyhodnotila věci nejlépe a soupeřce jsem dovolila protihru. Špatně jsem to spočítala a prohrála jsem.

 

  1. kolo: Voříšek Jakub, 2151; výhra

Poslední vydařená příprava turnaje. Pozice vznikla nějaká normální, stála jsem asi o něco lépe a Kuba zvolil agresivní plán se skokem jezdce na f4 a následným g5. Plán to podle mě nebyl nejlepší. Poměnila jsem figury a tlačila. Kuba mi tedy odevzdal pěšce, asi aby se nějak rozvázal. Následně jsem vykryla všechny hrozby a vyhrála koncovku na vzniklá oslabení.

 

  1. kolo: Přibyl Viktor, 2208; prohra

Viktor mě překvapil ve zvolení varianty v zahájení, tak jsem zahrála ne úplně hlavní lajnu a hrálo se. Vyrovnala jsem černými a poté mohla partie kombinací výměn skončit remízou. Já jsem to bohužel špatně spočítala a myslela jsem si, že má verze budu bezpečnější. Mýlila jsem se, přehlédla jsem z dálky jeden tah, kterému se už poté nedalo vyhnout a o tempo mi to nevyšlo. Viktor mi svázal figury a já v podstatě neměla tah, tak jsem uznala porážku a podala Viktorovi ruku.

 

  1. kolo: Vylíčil Adam, 1944; remíza

Soupeř zvolil zahájení, které není tak časté a moc jsem si jej nepamatovala. Ze zahájení poměrně rychle vyrovnal. Zvolil také agresivní pokračování ve formě h6-g5 jako Kuba, které jsem úplně nedocenila a vybarvilo se jako dobré. Myslela jsem si, že bude příliš oslaben, ale povedlo se mu vyměnit dámy a zůstala mu dvojice střelců do koncovky. Jeden pár se vyměnil a soupeř nepokračoval nejlépe. Podle mě mohl zahrát jinak, a ještě to s tím střelcem zkoušet. Po tom, co zahrál, tam už ani jeden nic neměl a dali jsme to ve věžovce za půl.

 

  1. kolo: Tauš Martin, 2105; výhra

Soupeř mě překvapil v zahájení, které jsem nevyřešila vůbec dobře. Rozjel h-pěšce a já jsem si myslela, že tam nic nemá a v klidu jsem zarošovala. Nedocenila jsem nějaké možnosti a při nejlepší hře soupeře bych docela dostala. Ačkoli nezvolil nejlepší pokračování, pořád stál lépe. Napadl mě takový nenápadný „tríček“, který jsem si chystala asi 4 tahy. Štěstí se na mě usmálo a vyšlo to. Získala jsem pěšce, přešla do věžovky, kterou jsem následně vyhrála.

 

Turnaj se mi povedlo zakončit výhrou, což vždy potěší. Herně jsem s celkovým turnajem velmi spokojena, bohužel výsledkově ne až tak. Vím, že jsem měla na víc, bohužel se mi to často nepovedlo doklepnout do konce.

Domů jsme jeli až následující den, neboť cesta do Frýdku to není nejkratší, tedy bychom byli doma velmi pozdě.

 

Nakonec bych chtěla poděkovat mému trenérovi FM Jakubu Rabatinovi, který mě po celou dobu turnaje připravoval. Poté spoustě svých kamarádů a příjemnému kolektivu lidí, kteří mi dělali čas mezi partiemi pěkně strávený. Na závěr hlavně celému svazu a IM Petru Piskovi, že mi poskytli finanční podporu a vůbec jsem se mohla tohoto skvělého turnaje zúčastnit.

 

Do Pardubic se vždy ráda vracím, tak snad zase za rok – díky!

 

Matouš Hlavina

Ve dnech 23.7.2021 – 31.7.2021 jsem se v Pardubicích zúčastnil turnaje Czech Open 2020 – Pardubice Open A. Hrálo se v centru Ideon stejně jako minulý rok. Turnaje se zúčastnilo 149 hráčů a hráček z 21 zemí. Turnaj nakonec vyhrál Vojtěch Zwardoň.

  1. Kolo jsem hrál s IM Petrem Červeným (2411). Soupeř znal zahájení dál než já a potom jsem nedokázal vymyslet správný plán. Soupeř mě pomalu postupně přehrál a v partii zvítězil.
  2. Kolo mně los přihodil IM Vladimír Chubar (1926). Na soupeře mi vyšla příprava, pak jsem ale trochu zaváhal a partii jsem si zbytečně zkomplikoval. Nakonec jsem se vzpamatoval a uplatnil výhodu a partii vyhrál.
  3. Kolo jsem hrál s Martinem Húskem (2241). V partii jsem obětoval pěšce- měl jsem kompenzaci na začátku menší, ale pak minimálně dostatečnou. První tah po časové kontrole (41. tah) jsem ale udělal obrovskou hrubou chybu! Soupeří jsem nastavil figurku. Ještě horší bylo, že jsem nad tímto tahem přemýšlel 15 minut. Partii jsem samozřejmě prohrál.
  4. Kolo jsem hrál se Zdechovským Tobiášem (1938). V partii mi vyšla příprava. Soupeř obětoval pěšce, ale nedokázal naplno využít kompenzace a s pěšcem víc jsem partii nakonec ,i když moje uplatnění výhody bylo zbytečně složité, vyhrál.
  5. Kolo jsem hrál s GM Kjartanssonem Gudmundurem (2496). V partii jsem mi vyšla příprava. Pak jsem sice nezvolil úplně správný plán, přešli jsme do zápletek, kde vzniknul nestejný materiál. Pozice byla celou dobu na hranici rovinu, ale za mě byla rozhodně příjemnější. Soupeř mi nakonec pomohl hrubou chybou. Nakonec jsem měl lehkou figurku víc a soupeř se za chvilku vzdal.
  6. Kolo jsem hrál s IM Neklanem Vyskočilem (2295). Příprava mi vyšla a pozice byla za mě trochu pasivnější, ale úplně v pořádku. Najednou jsem, ale opět v jednom turnaji, udělal hrubou chybu. Soupeřem jsem pustil do okamžitého útoku a musel jsem odevzdat materiál. Partii jsem prohrál.
  7. Kolo jsem hrál s FM Julianem Kramerem (2419). Příprava mi úplně nevyšla, ale to nevadilo ,dostal jsem příjemnou pozici. Soupeře jsem k ničemu nepustil, pak jsem to ale zahrál neambiciózně a moc na remízu. Nakonec jsme skončili v pozici nestejnopolných střelců a partie skončila remízou.
  8. Kolo jsem hrál s FM Wojciechem Rezou (2304). V partii jsem popletl zahájení a obětoval jsem pěšce za iniciativu soupeř, ale nápor ustál a pomalu uplatnil pěšcovou výhodu. Partii jsem prohrál.
  9. Kolo jsem hrál s Michalem Jarešem (1988). V partii mi vyšla příprava a stál jsem dobře. Pak jsem ale přehlédnul malou taktiku, ale nic nebylo ztraceno. Partie skončila ve věžové koncovce, která skončila remízou.

Nakonec jsem uhrál pouze 4 body. S výsledkem spokojený nejsem, ale zase na druhou stranu jsem měl v turnaji i dobré momenty. Chtěl bych poděkovat organizátorům a ŠSČR za podporu. Ještě chci poděkovat Lukášovi Vlasákovi za doprovod a za přípravy. I přes to, že výsledek na turnaji nebyl ideální, turnaj jsem si užil.

Matouš Hlavina

Partie

 

Jakub Voříšek

Turnaj jsem hrál letos po druhé, a i přes mé strach nahánějící výsledky jsem si pobyt v Pardubicích užil. Pardubice mě jako město fascinují a vždycky se mi strašně líbilo, jak zde všichni jezdí na kolech. Z devítikolového turnaje jsem uhrál pouhých 3,5 bodů, což je velice špatný výsledek. Přemýšlel jsem nad příčinou tohoto nezdaru a musím přiznat, že od šachového tábora v Domašově na začátku prázdnin jsem se šachům moc nevěnoval. Musím se zlepšit jak ve strategii, tak v taktice. Určitě bych také měl zapracovat na praktickém hraní šachu, a proto jsem se rozhodl vrhnout se na knížku Tajná Přísada, kterou v minulém roce sepsal David Navaru spolu s Jánem Markošem. Doufám, že mi knížka alespoň trochu pomůže.


Kunětická hora

Partie

Matyáš Paseka

V uplynulých týdnech se konala série turnajů CZECH Open, mezi které patří např. turnaj družstev E nebo turnaje A, B a C, z nichž byl samozřejmě byl nejsilněji obsazený turnaj A. Turnaje se hrály opět výjimečně v Ideonu. Všechna kola začínala od 16:00, včetně posledního. Turnaje B a C startovaly o den později, takže měly jedno dvojkolo. Bydleli jsme v kolejích pardubické univerzity, takže hrací místnost nebyla úplně nejblíže. Poblíž ale byl park, kterém jsme téměř každé ráno hráli fotbal.

Partie

Samozřejmě organizace byla skvělá a děkuji ŠSČR za grant.

Richard Stalmach

Ve dnech 23. – 31. 7. proběhl již 32. ročník festivalu šachu a her Czech Open. V Pardubicích se dalo zapojit hned do několika různých turnajů, já se
za celý festival zúčastnil „pouze“ 3 turnajů –

1. Turnaj E teams

Nastupoval jsem za tým pod názvem Beskydská šachová škola S. Tým se skládal:
1. Stalmach Richard (celkem 4/7), 2. Frank Adam (3/7), 3. Gnojek Petr (6/7),
4. Jasný Stanislav (6/7). Celkově jsme skončili 6., ale je nutno říct, že
nám chybělo pouze 2,5 bodů skóre dokonce až na 2. místo. Za sebe turnaj
hodnotím průměrně, byly tam zbytečné ztráty se silnějšími soupeři, které mne
mrzí, ale zase to nebyla žádná tragédie.

2. Hlavní turnaj Open A

Začínal jsem se startovním číslem 41. Na turnaj jsem se těšil a svoje ambice
jsem stavěl vysoko, cíl byl uhrát slušný turnaj a zaútočit na IM normu, což
se mi bohužel nepodařilo.

1. kolo – Paseka Matyáš (2031). Hned v prvním kolem jsem chytil svého
spoluhráče z klubu, což není nikdy příjemné. Rozehráli jsme královskou
indickou, kde jsem měl bílé figury. Partie se mi hrála dobře a postupně jsem
stupňoval výhodu až do vyhranné pozice. Po zisku figury jsem to malinko
podcenil a nakonec po dlouhém boji, kde jsme hráli dáma a střelec proti
věži, střelci a několika pěšcům jsem konečně dokázal vyhrát.

2. kolo – WCM Levitan Ronit (1909). Soupeřka ze zahájení nic nezískala a
hned jsme přešli do koncovky. Chvíli byla lepší pro soupeřku, ale postupně
se to otáčelo až do hrubky, která přišla od soupeřky. Partii jsem už celkem
bez problému dotáhl k výhře.

3. kolo – FM Kramer Julian (2419). Poprvé jsem dostal elově silnějšího
soupeře. Němec mi chytře vylezl z přípravy. V partii jsem mohl několikrát
získat výhodu, ale stejně jak jsem to hrál se mi dařilo stát aspoň trochu
lépe. Až v časovce přišla hrubka. Dalších několik hodin jsem držel prohranou
koncovku, která nakonec skončila remízovou věžovkou, kterou jsem už udržel.
Zajímavý fakt je, že jsem už s tímhle soupeřem rok a půl zpátky hrál. Partie
měla podobný scénář a také skončila remízou, bohužel pro soupeře tou remízou
v posledním kole mu proklouzla IM norma mezi prsty.

4. kolo – GM Plát Vojtěch (2525). Na partii jsem se těšil a chtěl jsem ji
vyhrát. Přípravou jsem se dostal do vyrovnané pozice, což mi určitě černýma
nevadilo. Bohužel pozice soupeři sedla a nedal mi vůbec šanci. Po pár
hodinách jsem jednoznačně prohrál, ale partie mi určitě hodně dala a i
prohra s takovými hráči se cení.

5. kolo – CM Adamczyk Zuzanna (1921). Ze zahájení jsme se dostali do pozice,
kterou jsem znal. Věděl jsem, že stojím hodně dobře, ale nevěděl jsem jak
toho využít. Tím pádem jsem ztrácel také hodně času. Naštěstí po zaváhání
soupeřky jsem už našel přesnou cestu a nakonec získal figuru.

6. kolo – IM Bagi Mate (2481). Partie měla podobný průběh jako o dvě kola
dříve. Soupeř hrál velice dobře a k ničemu mne nepustil. Sice jsem si
myslel, že tam něco musím mít, ale soupeř mi jasně vysvětlil, že tam opravdu
nic nemám. Z partie jsem si, ale znovu hodně odnesl, takže to beru
pozitivně.

7. kolo – FM Táborský Rostislav (2090). Bílými figury jsem ze zahájení
vylezl dobře, měl jsem velký časový náskok a i pozici lepší. Soupeř na to
kolik měl času hrál slušně, ale nakonec přišla hrubka a po pár tazích se
musel vzdát.

8. kolo – GM Gutman Gennadi (2461). Měl jsem podruhé bílé. Ze zahájení jsem
získal výhodu, ale taky časovou ztrátu. Měl jsem možnost stát už přivyhraně,
ale špatně jsem to spočítal. Soupeř mne začal přehrávat. Nějak jsem
dobruslil k 40. tahu, pozici jsem měl prohranou, ale naděje zůstávala. Po
pár chybkách soupeře jsem už dokonce nestál na prohru. Partie měla ještě
divoký průběh. Soupeř si už podle mne myslel několikrát, že už je prostě
konec, ale nějak jsem ještě dokázal přežívat až nakonec mi dal v 78. tahu
remízu. Pozice sice byla stále za soupeře vyhraná, ale vzhledem k času,
který soupeř měl tak tam nebyla moc šance, že by to zahrál správně.

9. kolo – GM Carlsson Pontus (2473). V zahájení soupeř ztrácel spoustu času
a už kolem 13. tahu měl pouhých 20 minut. Partie přešla do lepší koncovky
soupeře, ale vzhledem k času se dalo předpokládat, že nebude dělat přesné
tahy. Po pár chybách soupeře jsme přešli do přivyhrané věžovky za mne.
Partii jsem chtěl moc vyhrát a nebylo k tomu daleko, bohužel Švéd dobře
bránil a jedinými tahy to udržel.

Celkově jsem získal 6/9 a skončil na 31. místě. Výsledek hodnotím průměrně.
Nijak jsem nepřekvapil, porazil jsem slabší soupeře a odremízoval pár
silnějších. Celkem tedy připisuju 15 bodů do ela. Do IM normy mi chybělo
celkem dost, tak snad někdy příště to vyjde :).

3. Fotbalový turnaj

Fotbalový turnaj asi nemůžu nijak šachově zhodnotit, tak aspoň můžu
pochválit náš tým. Myslím, že jsme hráli skvěle a nakonec skončili druzí.

Celý festival hodnotím pozitivně, nabral jsem spoustu zkušeností a moc jsem
si to užil. Podobných akcí jako je tahle na světě je málo, takže se budu do
Pardubic zase za rok těšit. Chci vyjádřit poděkování hlavně šachovému svazu
České republiky, díky kterých jsem se Pardubic zúčastnil.

Richard Stalmach

Delgerdalai Bayarjavkhlan

Ve dnech 23.-31.7.2021 jsem se účastnil turnaje v Czech Open A – Pardubice, z grantu talentovaných hráčů. Turnaje A se účastnilo 149 hráčů z 21 zemí.            Tohoto turnaj jsem se účastnil poprvé, mým cílem bylo sehrát dobré partie se silnějšími hráči. Hrací sál byl velmi příjemný i klimatizovaný, každý den se hrálo jedno kolo od 16:00 hod. Byl jsem ubytovaný na kolejích s tátou. Z kolejích do hracího sálu jsme šli 25–30 min. pěšky. Mě se tam celkem líbilo.   Uhrál jsem 4 body, z toho 3 výhry, 2 remízy, 4 prohry.

 

1.kolo    WIM Shpanko Nadiia (2203) – Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892), ½–½

Zahájení soupeřka odehrála dobře a získala malou výhodu. Výhodu ale pomalu ztrácela několika tempy a tím jsem si dovinul všechny své figurky, postupně vznikla věžová koncovka, kde to byla jasná remíza.

 

2.kolo    Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892) – Lintner Igor (2228), 1-0

Zahájení jsme oba zahráli normálně, ve střední hře soupeř riskoval a neměl nic lepšího než opakování tahů, protože měl figuru méně. Místo toho chtěl z pozice více, tak pohrozil taktikou. Já si té taktiky všiml a postupně jsem soupeře přehrál.

 

3.kolo    IM Livaic Leon (2514) – Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892), 1-0

Zahájení jsem sehrál moc pasivně a opatrně. Soupeř časem získával výhodu díky mým pasivním figurkám a potom ji nespustil. Zasloužená výhra bílého.

 

4.kolo    Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892) – FM Ludvík Tomáš (2212), ½-½

V zahájení jsem soupeře překvapil gambitem, černý nevěděl, co hrát tak jsem získal slušnou výhodu. Soupeř se ve střední hře i dál bránil skvěle. V nějakých momentech jsme měli lepší pokračování za soupeře byla i vyhrávající možnost, ale nevyužil ji. Na konci byla zablokovaná pozice, tak kvůli tomu partie skončila remízou.

 

5.kolo    FM Lorscheid Gerhard (2191) – Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892), 0-1

Zahájení jsme odehráli dobře, ve střední hře soupeř podcenil mou aktivitu i souhru figur. Potom jsem, ale hru zkomplikoval, bílý ztratil několik temp a následně přehlédl moji taktiku. Takže jsem vyhrál.

 

6.kolo    Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892) – Houška Jiří (2246), 1-0

V zahájení i ve střední hře jsem získal výhodu tím, že soupeř hrál opatrně. Měli jsme opačné rošády, ale zaútočil jsem rychleji. Velmi povedená výhra.

 

7.kolo    FM Kožúšek Daniel (2327) – Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892), 1-0

V zahájení mě soupeř překvapil. Tak jsem hrál normálně a přirozeně, získal jsem i výhodu. V 19. tahu mi soupeř nabídl remízu. Věděl jsem, že mám příjemnější hru, tak jsem zkoušel dál. Postupně vznikla věžová koncovka, kde to byla jasná remíza. Hrál jsem příliš pasivně a prohrál.

 

8.kolo    Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892) – Němec Jáchym (2240), 0-1

Soupeře jsem překvapil, střední hra – měl jsem lepší pozici, ale vyměnil jsem dámy a stal hůře. Černý postupně vyhrál.

 

9.kolo    Gnojek Petr (2267) – Delgerdalai Bayarjavkhlan (1892), 1-0

Ze zahájení jsem měl už výhodu, ve střední hře se pozice zostřila. Potom jsem obětoval kvalitu za dvojici střelců i slabého bílého krále. V koncovce byl soupeř vyhraný, tak jsem se vzdal.

 

Svým výsledkem jsem spokojený, skončil jsem na 89. místě ze 149 účastníků.

 

Chtěl bych poděkovat ŠSČR za finanční podporu i svému trenérovi GM Zbyňku Hráčkovi za přípravy.

Přeji šachovým přátelům hodně štěstí!

Delgerdalai Bayarjavkhlan

Partie

 

Jakub Vojta

I přes covidové opatření se i tento rok podařilo uspořádat v Pardubicích největší šachový festival v Evropě. Nejvíce obsazený turnaj „A“ byl opět nejsilnějším turnajem roku v ČR. Ve startovní listině se našli 3 hráči s ratingem přes 2600, dalších 8 přes 2500 a 11 hráčů mělo elo 2400, tudíž až po 21. hráče to bylo 2400+.

 

I když do Pardubic jelo z Vlašimi hned několik hráčů, tak já se na turnaj vydal s mým trenérem Lukášem Vlasákem a dalšími jeho svěřenci (Jáchym Němec, Lukáš Zelba, Jáchym Šmolík, Matouš Hlavina a můj spolubydlící Jakub Kůsa). Na rozdíl od minulého roku jsme se místo hotelu „Labe“ ubytovali v hotelu „Arnošt“, bylo to výrazně blíže k „Ideonu“, kde se hrálo a bylo to o něco levnější. Bylo to tam pěkné a měli jsme sakra velký pokoj, proto se rozbory, porady, večerní posezení, atd… konaly u nás.

 

Ve středu jsme se zúčastnili tradičního fotbalového turnaje šachistů. Tento rok tam bylo jen 6 družstev a můj tým ve složení Ludvík, Pařízek, Hlavina, Šmolík, Růžička a já, jsme skončili čtvrtí. Vyhrál to nějaký mladý kádr z Rakouska nebo Německa (to teď nevím).

 

V pátek jsem se zúčastnil i blitz turnaje 4členných družstev (Gnojek, Miča, Frank, já). Moc silné to nebylo, ale i tak 2. místo za Morendou je pěkné. Já uhrál 13/15, ale měl jsem o dost slabší soupeře (kromě 3-4 kol). Nejvíce se vyšvihnul na 1. desce Péťa Gnojek, který mezi silnými soupeři uhrál 12/15!

 

Za sebe hlavní turnaj hodnotím průměrně. Připsal jsem si cennou remízu bílými s GM Neumanem a výhru černými nad soupeřem z Německa 2255. Jinak jsem se všemi silnějšími prohrál a s ratingem 2180 jsem byl +10, takže spokojenost nikoliv, zklamání ovšem také ne, tudíž takový průměrný turnaj.

 

(Jakub Vojta)

Partie

Tadeáš Hladký

V Pardubicích jsem hrál v turnaji „A“ s nasazením na 130. místě ze 149 hráčů.

 

  1. Soural Jan (elo 2236) – v první partii jsem hrál proti sicilce, ze zahájení jsem vyšel s menší výhodou. Za chvíli jsme vyměnili dámy, vznikla rovná věžovka. Ve věžovce jsem zahrál chybu, která mě stála bod. 0-1

 

  1. Eriksson Christian Altenburg (2152, Dánsko) – druhou partii jsem hrál francouzskou obranu, soupeř stál celou dobu o trochu líp. V koncovce jsem ztratil pěšce, nakonec mi soupeř dobral jezdce a já jeho všechny pěšáky, koncovku věž proti věži a jezdci jsem úspěšně odremízoval. 1/2

 

  1. FM Hajiyev Kanan (2118, Ázerbájdžán) – ve třetí partii jsem vyzkoušel bílými nové zahájení. Rovná pozice byla jen asi do 10.tahu, pak jsem ji postupně kazil až mě soupeř brzy přetlačil do prohrané pozice. 0-1

 

  1. WIM Sochorová Petra (2045) – hrál jsem francouzskou, pozice byla rovná, až soupeřka ve střední hře zahrála chybu. Získal jsem pěšáka, stál jsem na výhru. Jenže jsem zahrál tah, který pozici vyrovnal. 1/2

 

  1. FM Laith Kasib (2047, Irák) – pátou partii jsem rozehrál proti pircově obraně, soupeře jsem překvapil. Soupeř zahrál chybu, kde jsem měl poziční výhodu. Po druhé chybě jsem získal pěšáka a vyhrál střelcovku. 1-0

 

  1. Tscheuschner Georg (2137, Německo) – v šesté partii jsem hrál slovanskou. Pozice byla rovná. Dostal jsem se do situace, kde jsem měl věž, střelce a jezdce a k tomu pěšáka víc, soupeř měl dvě věže. Protihráč zahrál věží dozadu a od té doby stál až dokonce hůř. 0-1

 

  1. Jedlička Aleš (2212) – proti soupeři, který ze všech mých soupeřů dopadl v turnaji nejlépe (32.místo), jsem hrál proti sicilce, ve které jsem stál líp, pozici jsem zablokoval. Dostal jsem se do střelcovky a pozici remízoval. 1/2

 

  1. WGM Sikorová Olga (2215) – v této mé nevydařené partii byla pozice rovná jen asi do 13. tahu. Po první nepřesnosti jsem začal stát hůř, po druhé jsem stál špatně a po třetí jsem stál na prohru již asi ve 20.tahu. 1-0

  1. Gressmann Moritz (2141, Německo) – v deváté partii jsem hrál s bílými rovnou pozici, soupeř přehlídl kombinaci, ve které bych stál líp. Jenže protihráč ještě k tomu zahrál hrubou chybu, která ho stála pěšce a špatnou věž. Soupeř měl šanci mírně vyrovnat jenže, jak hrál rychle, tak to neviděl, nakonec ztratil druhého pěšáka, vzdal se. 1-0

 

Turnaj se mi celkově povedl (4,5/9; 87.místo), myslím si, že to mohlo skončit i lépe, ale za svůj výkon jsem spokojený.

Tadeáš Hladký

Partie

 

Petr Gnojek

Ve dnech 23. – 31. 8. 2021 se konal turnaj v Pardubicích Czech open 2021. Na turnaj jsem jel vlakem s výpravou Beskydské šachové školy a bydleli jsme na kolejích zhruba 25 minut pěšky od hrací místnosti. Velmistrovský open hrálo celkem 149 hráčů a já jsem byl 45 nasazený.

V prvním kole jsem narazil na Němce Michaela Gornyho (2008). Soupeř hrál hodně zajímavou variantu holandské, kterou jsem neznal a nezahrál jsem to úplně dobře, a proto jsem stál rychle bílýma hůř. Jenže soupeř hrál partii hodně pasivně, povedlo se mi rozehrát všechny své figury a soupeři se ta pozice nakonec rozpadla a partii jsem vyhrál.

V druhém kole jsem hrál s GM Vlastimilem Babulou (2563). Měl jsem opět bílé. Rozehráli jsme hodně ostré zahájení. V těchto ostrých pozicích by to mělo více vyhovovat favoritům, ale překvapivě jsem soupeře přepočítal a získal jsem pěšce, pozice byla přesto stále nejasná, ale bylo jasné, že to na výhru budu hrát já. Pak ale přišel moment, kdy jsem mohl zahrát tah, po kterém bych stál hodně slibně, ale po propočtu jsem následnou pozici vyhodnotil, že by to mělo skončit remízou, ale pozice by byla pro mě přivyhraná. Zahrál jsem proto tah, kdy při správné obraně soupeře bych už partii nemohl vyhrát, a to se taky stalo, takže partie skončila remízou.

Ve třetím kole jsem hrál s dalším Němcem GM Christopherem Noem (2527). Řídil jsem se tím, co jsem hrál v předchozí partii, hrál jsem černýma hodně útočně a přineslo to své ovoce, kdy jsem získal pěšce. Pak jsem se ovšem dostal do časovky a nechtěl jsem udělat chybu, a proto jsem se zbytečně stáhnul. A aby toho nebylo málo, tak ještě přišel obrovský kolaps, kdy jsem přehlédl jednoduchou dvojtahovou kombinaci a ztratil jsem jednoduše figuru a nezbylo mi nic jiného než se vzdát.

I přes tu třetí partii jsem byl s první třetinou spokojený, hlavně díky cennému skalpu, kdy jsem uhrál remízu se silným velmistrem.

Ve čtvrté partii jsem hrál s Ázerbájdžáncem FM Kananem Hajiyevem (2118). Na tuto partii jsem byl až příliš přemotivovaný, útok jsem černýma totálně uspěchal, soupeř ho jednoduchými tahy odvrátil a najednou jsem stál tak špatně, že už byla velká pravděpodobnost, že tam soupeř bude mít nějaký úder. A ten úder tam opravdu byl, a to dost nepříjemný, kdy mi nic jiného nezbývalo než jít do koncovky kůň a střelec na obou stranách, kde jsem měl 2 pěšce méně. Pozice ovšem byla tak zajímavá, že jsem v ní ještě měl nějaké triky, soupeř jeden po druhém odvracel, už se asi viděl, jak podepisuje partiář s výsledkem 1-0 a podcenil můj poslední nenápadný trik, přehlédl v kombinaci jeden tah, a najednou jsem získal pika a zkomplikoval pozici. Soupeř už zbytek partie nezvládl psychicky, a se štěstím jsem to zvládl zremizovat.

V pátém kole jsem hrál s Davidem Zvolenským (2154). Soupeř se na mě skvěle připravil, už v pátém tahu jsem ztratil 20 minut, a nepřišel jsem na nic lepšího než se dostat do pozice s dvěma slabými pěšci, ve které jsem stál hůř. Naštěstí pro mě se soupeři stal stejný kolaps jako mi ve třetím kole, kdy při napadené věži našel mezitah, který na první pohled vypadá, že funguje, jenže uprostřed varianty jsem tam mohl jednoduše pokrýt věž a soupeř ji tak nemohl dobrat zpátky, a tak jsem tu napadenou věž mohl jednoduše vzít. Pár tahů jsme ještě tahali, ale pak už soupeři nezbylo nic jiného než se vzdát.

V šestém kole jsem hrál s Rusem Anatolym Moskvinem (2148). Jak už jsem si zvykl, tak se na mě zase skvěle připravil a já jsem absolutně nevěděl, jak to mám hrát a hodně rychle jsem se dostal pod strašný tlak. Když už to vypadalo, že jsem z nejhoršího venku, tak se soupeř krásným manévrem dostal do při vyhrané pozice a po chvíli už tam měl i kombinaci, po které získal kvalitu a musel jsem se vzdát.

Takže po druhé třetině turnaje už to vůbec nebylo veselé, měl jsem jenom 3 body a šestá partie mě prakticky zlomila a už jsem nenašel psychické síly, abych dokázal uhrát nějaký úspěšný výsledek.

V sedmém kole jsem hrál s dalším Němcem Lukasem Seidlerem (2185). Tentokrát jsem na soupeře, který to zahájení hrál poprvé použil novinku, kterou hrál Viktor Láznička, jenže protože jsem se na ni nepřipravoval a opakoval jsem si ji už docela dávno, tak jsem ji nezahrál úplně nejlépe a místo toho abych dosáhl skvělé pozice, tak ji soupeř stačil dobrou obranou vyrovnat, a pak už jsem z toho nedokázal vytvořit nic víc než věžovku, která byla remízová. Trochu jsem si to ale zkomplikoval, kdy jsem se ji snažil tak moc vyhrát, až jsem se dostal do problémů, naštěstí pro mě jsem včas zatáhl za zpětnou brzdu a partie tak skončila remízou.

V osmém kole jsem hrál s Polákem Damianem Balinskim (2163). Soupeř mi zahrál hodně nepříjemné zahájení, ve kterém moc dobře věděl, co hraje. Proto jsem už od začátku partie tahal za kratší konec provazu. Nakonec rozhodla drobnost, kdy jsem mohl a měl vyměnit jeden pár koní. Myslel jsem si, že to je jedno, že se ta výměna spíš bude hodit mu, a za pár tahů jsem se chtěl rozvázat, jenomže jsem přehlédl úder, který by nevycházel v případě té výměny, a celá pozice se mi najednou totálně rozpadla. Pár tahů jsem se ještě snažil, ale nakonec mi nezbylo nic jiného než se vzdát.

Nakonec se mi teda vůbec nepovedly partie černými, kde jsem měl jenom půl bodů ze čtyř partií, což taky rozhodlo o neúspěchu v turnaji.

V posledním kole jsem si chtěl aspoň trochu zlepšit sebevědomí, když jsem hrál bílýma s Bayarjavkhlanem Delgerdalaiem (1892). Už od začátku partie jsem chtěl dominovat, hrál jsem hodně agresivně, soupeř se ovšem nechtěl jen bránit a šel se mnou do ostré pozice, ve které jsem ho ovšem přepočítal, a získal jsem kvalitu. Zato měl ovšem nebezpečného volného pěšce, takže jsem se musel mít pořád na pozoru, jenže pak se dostal do časovky, kde udělal další chybu, získal jsem toho pěšce a jednoduše jsem pak už vyhrál.

Celkově jsem uhrál 4,5 bodů z 9 kol a obsadil 71. místo. S turnajem úplně spokojený nejsem, doufal jsem, že skončím lépe, ale jinak jsem si turnaj užil a těším se na další.

A na závěr bych chtěl poděkovat ŠSČR za poskytnutý grant na tento turnaj a Standovi Jasnému a Kubovi Rabatinovi, že se v průběhu turnaje o nás starali.

Partie

 

Jakub Kůsa

Ze Zruče nad Sázavou, kde se konalo soustředění, jsem se vydal s klukama z BŠŠ do šachových Pardubic. V Pardubicích jsem byl po celou dobu festivalu. Zúčastnil jsem se jak turnaje družstev, tak i hlavního A turnaje.

V turnaji družstev jsem hrál za svůj tým Moravská Slavia Brno A. Uhrál jsem sice méně bodů než loni, ale sehrál jsem z mého pohledu dobré partie a ziskem 3,5 bodu z 6 partií jsem pomohl našemu týmu získat bronz na MČR družstev.

Foto č.1: zleva druhá ŠK Zikuda Turnov „B“, mistr ČR ŠK Zikuda Turnov „A“ a třetí Moravská Slavie Brno „A“.

Po skončení turnaje družstev jsem přemýšlel o účasti na Rapid turnaji, ale nakonec jsem dal přednost odpočinku před hlavním A turnajem. A podle mě jsem dobře udělal.

V hlavním turnaji jsem byl nasazen jako číslo 35. Moje ambice díky tomu byly vyšší. První dvě kola jsem měl papírově slabší soupeře a v obou jsem potvrdil svoji roli favorita. Ve třetím kole jsem narazil na těžšího soupeře, GM Jiřího Štočka. Na partii jsem se moc těšil, protože Jirka je skvělý hráč a je z Ostrova, kde navštěvuji gymnázium. Partii jsem zahájil dobře a nestál jsem hůř. Ale pak jsem se začal soupeře zbytečně bát a rázem jsem se dostal do prohrané pozice, kterou jsem ale díky soupeřově časové tísni dokázal ubránit a připsat si cenný půl bod. Partii jsme dohrávali jako poslední v sále a měla 105 tahů.

Foto č. 2: partie, 7. kolo Hannes Stefansson a Jakub Kůsa

Tímto kolem jsem nastartoval vlnu remíz. Většina remíz byla s elově o dost silnějšími hráči než jsem já. Svědomitě jsem se každý den připravoval, hrálo se mi dobře. Dost mě mrzí prohra v posledním kole, kde se mi partie vůbec nevydařila, ale soupeř vyhrál zaslouženě. Kdybych neprohrál, mohl jsem získat normu IM.

Závěrem bych rád poděkoval trenérovi Pavlu Šimáčkovi za přípravy, Lukáši Vlasákovi za doprovod, Tomáši Polákovi, Petru Piskovi a Michalu Vávrovi za podporu. Díky patří i mé rodině, která mě podporovala z domova.

Jakub Kůsa

Marek Miča

Od pátku 23. 7. do neděle 30. 7. jsem se účastnil již 32. ročník Czech Openu. Turnaj byl na vysoké úrovni a organizace celého festivalu byla skvělá jako v předešlých letech. Do turnaje jsem vstupoval ze 44. příčky a mé cíle byly vysoké. Konkrétně jsem chtěl splnit svou první IM normu, což se nakonec nepovedlo, a tak budu muset doufat, že se můj cíl splní na dalším turnaji. Za mimo šachový cíl jsem si dal navštívit v Pardubicích každý den jinou restauraci, to se mi však taky 100% nepovedlo, protože jsem si oblíbil jednu Indickou restauraci v centru města, ve které jsem byl 2x J. Teď už konkrétněji k jednotlivým partiím:

1.kolo Jsem se utkal s velkým českým talentem Karlem Brožkou. Na přípravu nebylo moc času, ale i přesto jsem si nějaký čas našel a podíval se, co mi soupeř hraje. Z varianty, kterou mi zahrál, jsem měl celkem radost, protože jsem v ní měl černými přípravu do rovné pozice. Karel pak nezareagoval nejlépe a já se dostal do lepší pozice, kde však bylo nutné najít jediný tah k větší výhodě. Ten jsem ale nenašel a pozice se opět vyrovnala. Postupně se partie dostala do koncovky, kde soupeř udělal rozhodující chybu, čehož už jsem využil a partii s přehledem vyhrál.

2.kolo Již druhé kolo jsem hrál s druhým nasazeným v turnaji, a to s Jiřím Štočkem, kterého už jsem dostal ve stejném turnaji minulý rok stejně kolo, což je teda velká náhoda J. Rozehráli jsme Katalán, ale soupeř byl pravděpodobně dobře připravený. Šel se mnou do vedlejší varianty, kterou jsem moc neznal a nezahrál moc dobře. Jiří Štoček se dostal k malé výhodě, kterou postupně navyšoval, až jsem udělal rozhodující chybu a dostal se do pozice s věží proti dvěma lehkým figurám. Ještě byla snaha o nějakou protihru, ale soupeř mě k ničemu většímu nepustil a já byl nucen rezignovat.

3.kolo Jsem dostal Řekyni Ekaterinu Pavlidou. Opět mi vyšla dobře černými příprava a já se dostal do pro mě příjemné pozice, kde jsem hrál proti izolovanému pěšci. Soupeřka však hrála velice dobře a já jsem se nedostal dál než k menší výhodě. Oba jsme u partie ztráceli hodně času, až vznikla oboustranná časovka, ve které jsem udělal chybu, které Pavlidou nevyužila, a tak vznikla remízová koncovka nestejnobarevných střelců, která po právu skončila remízou.

4.kolo Jsem se utkal s Annou Marii Koubovou. Zahájení jsem nezahrál moc náročně a soupeřka celkem rychle vyrovnala. Pak se však ukázalo, kdo pozici víc rozumí a kdo lépe počítá. Vznikla mi velice dobrá pozice, ve které soupeřka udělal chybu a ztratila pěšce. Později jsem partii dovedl do výhry.

5.kolo Jsem hrál s Jakubem Ocelákem, který celý turnaj hrál skvěle, když vyhrál s Jobavou a remízoval s Vokáčem. Soupeř se na mě dobře bílými připravil a dostal se po zahájení do lepší pozice, ve které o výhru mohl usilovat jenom on, a tak jsem radši přijmul jeho nabídku remízy.

6.kolo Proti mně hrál Vlastimil Babula mladší. Opět mi vyšla příprava a já se po 20. tahu dostal do přivyhrané pozice, kterou jsem zkazil, a pozice se vyrovnala. Netrvalo dlouho a soupeř mi mou chybu oplatil, ale tentokrát už jsem Vlastu k ničemu nepustil a vyhrál.

7.kolo Jsem chytnul švédského velmistra Pontuse Carlssona. Černými jsem na něj použil málo známý systém ve francouzské a díky své podrobné přípravy jsem se dostal do trochu lepší pozice černými, kde jsem měl pěšce navíc, ale bílý měl nějakou kompenzaci. Soupeře jsem pomalu dusil, ale on se bránil dobře až na moment, kdy se pokusil o aktivní hru a udělal chybu, té jsem však nevyužil, což soupeři stačilo k tomu, aby mi dal věčný šach.

8.kolo Jsem hrál s polským mladým talentem Radoslawem Psykem. V partii se toho moc nestalo. V zahájení jsem přehodil tahy a soupeř toho správně využil. Dostali jsme se do vyrovnané pozice, kde se začalo hodně měnit. Radoslaw Psyk chtěl asi ještě zabojovat, a tak si trochu zhoršil pěšcovou strukturu za iniciativu. Ta však vyprchala po dalších výměnách a mě vznikla lepší věžovka, ve které se soupeř bránil skvěle, a nakonec partie skončila zaslouženě remízou.

9.kolo Proti mně usedl silný ukrajinský velmistr Gennadi Gutman. Rozehráli jsme Vídeňskou variantu v dámském gambitu, kterou můj soupeř nikdy nehrál a nebyl na ni ani moc připravený, protože jsem se ji naučil nedávno a ve vážné partii to byla premiéra. Gutman ztrácel hodně času, ale stejně se nakonec dostal do hodně špatné koncovky. Tu jsem pokazil, protože jsem přehlédl jednoduchý tah v propočtu a partie skončila v remízové věžovce.

 

Celkově jsem s turnajem spokojený, výsledky sice mohly být lepší, ale líbilo se mi, jak jsem hrál a také přípravy, které se hodně promítaly do mých partií. Remíza s třemi hráči nad 2400, malé plus do Ela a 5,5/9 hodnotím kladně.

Na závěr bych chtěl poděkovat šachovému svazu České republiky za podporu a Jakubu Rabatinovi za skvělé přípravy a rozbory.

Partie

 

Adam Frank

23. července 2021 jsem se vydal spolu s mými oddílovými kolegy do Pardubic na jeden z největších otevřených turnajů v Evropě. Z Frýdku jsme vyjížděli okolo sedmi hodin ráno, abychom v pohodě stihli veškeré organizační věci a mohli se co nejrychleji začít soustředit na první kolo. Bydleli jsme na internátu zhruba 20 minut pěšky od hracího sálu. Takže jsme si před každým kolem udělali příjemnou procházku.

V první partii jsem byl jasný papírový favorit, což jsem bez větších komplikací potvrdil. Druhé kolo bylo zase přesný opak, hrál jsem proti mezinárodnímu mistrovi z Maďarska. V zahájení mi soupeř vybočil z hlavní varianty, já jsem se snažil hned získat výhodu, ale nakonec se to obrátilo proti mně. V následující partii jsem byl opět favorit, ale v elu nebyl zas takový rozdíl jako předtím. Rozehráli jsme Najdorfa, kde jsem soupeře přehrál a zvítězil.

4. kolo jsem se vyšvihl dopředu a dostal jsem velmistra z Islandu. Po zahájení jsem černými vyrovnal, poté jsem však udělal chybu, soupeř jí využil a já jsem musel bránit horší věžovku, kterou jsem s obrovským štěstím dokonce i vyhrál v dramatické koncovce dámy proti věži. V páté partii jsem se dostal do problémů hned v zahájení. Když jsem konečně dokázal pozici vyrovnat, udělal jsem rozhodující hrubku, která mě stála celou partii. V šestém kole mi los nadělil GM Jobavu, kterého jsem nedávno viděl na jednom z online turnajů, kde skončil druhý. Říkal jsem si, že nemám co ztratit. Nakonec mě bohužel gruzínský velmistr ve vyrovnané pozici přehrál.

V sedmém a osmém kole se mi vůbec nedařilo. Nejdříve jsem musel zremizovat horší koncovku, kvůli špatně zahrané střední hře. Napodruhé jsem se dostal opět do horší koncovky, kterou jsem však už prohrál. V poslední partii jsem zahrál zahájení bílýma nenáročně, a tak jsme se dostali do vyrovnané pozice, kde soupeř přehlédl taktiku, a já se mohl radovat z vítězství.

Konečných 4,5 bodu z 9 hodnotím jako mírně nepovedený turnaj – byl dobře rozehraný, ale zkazil jsem si ho hlavně sedmým a osmým kolem.

Na závěr bych chtěl poděkovat ŠSČR za poskytnutý grant, Standovi Jasnému za poskytnuté přípravy a všem mým spoluhráčům z Beskydské šachové školy za skvělý kolektiv!

Partie

Jiří Bouška

15. 7. 2021 odstartoval jeden z největších šachových festivalů CZECH OPEN 2021 v Pardubicích. Nabídka turnajů byla pestrá, každý zde mohl uspokojit své šachové chutě. Z nabízených možností jsem si vybral turnaj čtyřčlenných družstev ČESKÝ LEV KOLEŠOVICE OPEN, dále turnaj G v rapidu PARDUBICKY KRAJ OPEN a turnaj „A“ OPEN ve vážných partiích.

Hlavní turnaj „A“ se konal od 23. do 31.7.2021, každé kolo se hrálo vždy od 16.00. Turnaje se účastnilo 149 hráčů, co se nasazení hráčů týče, byl jsem 149. Z devíti kol jsem jich odehrál osm, jedno kolo jsem měl volno pro lichý počet hráčů. Mým cílem bylo poměřit síly se silnějšími hráči a užít si partie. Nakonec se mi na turnaji podařilo šestkrát remizovat. Z odehraných partií uvádím partii ze 7.kola s FM Janem Bartošem (2130):

Chtěl bych poděkovat GM Robertu Cvekovi za trenérské vedení a přípravy a ŠSČR za finanční podporu.

Jiří Bouška

 

Viktorie Buchtová

24.-31.7.2021 jsem se účastnila turnaje Czech Open v Pardubicích. Byl to můj asi první turnaj ve
vážných partiích, na který se mnou nejel nikdo s rodičů. Byl se mnou však bratr Bertík, takže jsem si
říkala, že to bude v pohodě. Navíc zde byli spoluhráči s BŠŠ a na přípravu Standa Jasný a Kuba
Rabatin. Nečekala jsem však, že se budu tak těžce vyrovnávat se sérií proher. Moc dobře vím, že jsem
byla v celém turnaji nasazená až na konci, takže se ode mě nečekalo moc bodů, ale přesto jsem si po
pěkném výkonu v Bohumíně myslela navíc. Obzvlášť mě mrzela hrubka ve druhé partii a prohra na
čas v jasné remízové pozici ve 7.partii.

2. kolo Buchtová- Towse Mark John
Po vyrovnaném zahájení jsem při opačných rošádách šla pěšci otevřít obranu soupeřova krále, což se
mi povedlo a zároveň jsem měla v zásobě odtah jezdcem, kdy by moje věž ohrožovala dámu.
Nakonec jsem ale zvolila jiný tah, ze kterého jsem se už nevzpamatovala.

3. kolo Buchtová – Hajsman Martin
Po zahájení se přešlo do ostré pozice, ve které jsem si myslela, že mohu po sérii výměn získat kvalitu,
nebo alespoň pěšce, ale místo toho jsem dala dvě lehké figury za věž. Přesto jsem se dostala do
remízové koncovky, ve které jsem ale nezahrála přesně a prohrála.

4. kolo – volné kolo

5. kolo Buchtová – Krejčí Jan
Vyrovnaná partie, ve které jsem dokázala v koncovce využít výhody dvou střelců proti střelci a koni
při pěšcích na obou stranách šachovnice.

6. kolo Pejřimovská Viola Ruby – Buchtová
Soupeřka zahrála Alapinku, po několika nepřesnostech jsem si nechala chytit střelce a soupeřka
získala vítěznou převahu.

7. kolo Buchtová – Pruetting Lucas
Po slabším zahájení jsem se dvěma pěknými taktickými motivy dostala do lepší remízové pozice, ale v
koncovce jsem na propočet rozhodujícího tahu neměla dostatek času, chyběly asi 2 vteřiny. Tahle
partie mi udělala docela radost, i když jsem prohrála těsně na čas.

8. kolo Wadepfuhl Jeremy – Buchtová
Po vyrovnaném zahájení jsme přešli do pozice, kde měl soupeř při uzavřené pěšcové struktuře
lepšího koně proti mému střelci a po několika marných pokusech se nakonec soupeři podařilo tuto
výhodu zužitkovat.

9. kolo Buchtová – Krueger Thomas
V zahájení šel černý do draka a já jsem udělala velkou rošádu. Soupeř dostatečně nepokryl postup
mých pěšců a nechal si nakopnout svého jezdce v obraně, což mi umožnilo prolomit pěšcovou obranu
a získat převahu, které se soupeř vzdal.

Turnaj se mi moc nepovedl, protože jsem měla hratelné soupeře a představovala bych si tak o 2 body
ze hry navíc. Jak jsem již ale řekla, necítila jsem se moc v pohodě, což se na mojí hře částečně
projevilo. Jedinou útěchou je, že jsem si mírně polepšila v ELO. Vlastně ještě jedna věc mi udělala
radost – Bertíkovi se tady dařilo a uhrál si pěkné ELO. Takže je vidět, že když přijedu příště v lepší
formě, tak to bude zase radost.

Děkuji Šachovému svazu za podporu, kterou mi na tento turnaj poskytl.

Viktorie Buchtová

Partie

 

David Hák

23.7. – 31.7. jsem se zúčastnil turnaje v Pardubicích. Turnaj byl velmi hezký. Bydleli jsme na kolejích asi 2 km od hrací místnosti, takže jsme mohli chodit na partie i pěšky. V Pardubicích jsem byl poprvé, takže bylo o výlety postaráno. Chtěl jsem si zahrát se silnými soupeři, akorát jsem na začátku třikrát prohrál a pak už jsem se k silným soupeřům nedostal. Byl jsem nasazený 77. a dopadl jsem 84. Turnaj pro mě nedopadl podle mých představ, ale na to, jak vypadal začátek tak si myslím, že to ještě nedopadlo tak špatně.

Chtěl bych poděkovat Zdeňkovi Vybíralovi za přípravy a ŠSČR za podporu.