Svatopluk Svoboda mistrem republiky!

AKTUALIZOVÁNO – Překvapivým mistrem republiky se v Ostravě stal Svatopluk Svoboda, až 18. nasazený hráč turnaje. V předposledním kole bílými figurami porazil Tomáše Krause a v kole posledním rychle remizoval černými s velmistrem Kislinským. Jako jediný ve startovním poli uhrál 7 bodů z 9 partií. Po třetím kole, kdy měl na kontě 1,5 bodu, by si na jeho triumf nevsadil asi nikdo. Série 5 výher ho ale vynesla do čela a přinesla mu jeho životní šachový úspěch.

Stříbrnou medaili získal jeden z favoritů turnaje, Vojtěch Plát. Vydařeným úvodem se dostal do vedoucí skupiny, kdy mj. ve třetím kole černými porazil budoucího mistra S. Svobodu. Poté v pátém, sedmém a osmém kole remizoval v 8, 6 a 11 tazích. Výhra v posledním kole nad Lukášem Černouškem a dobré pomocné hodnocení mu vynesly stříbrnou medaili.

Bronz vybojoval Richard Biolek mladší, pro kterého je to už druhá medaile z MČR mužů – v roce 2014 skončil stříbrný. Na infarktový závěr jeho partie s Tomášem Krausem z posledního kola se můžeme podívat:

ukázka

Bílý stál v partii zcela na výhru, postupně ale pozici kazil a situace na diagramu už je podezřelá. Bránit se dalo po 32. g3, ale stalo se 32. Vd1?, na což následovalo bleskové 32…Jg3+!, krásný obrat, který matí druhým tahem. Po braní na g3 by přišlo Dh5#.

Odkaz na:

Online přenos partií

Konečné výsledky

Fotogalerii pořadatelů

Stránky turnaje