Stříbro Nového Boru na Evropském klubovém poháru 2019

Tým AVE Nový Bor vybojoval stříbrné medaile na Evropském klubovém poháru. Navázal tím na úspěchy z předchozích let. Prestižní soutěž, která je šachovou obdobou fotbalové ligy mistrů, novoborští dokonce v roce 2013 vyhráli. Letošní stříbro vybojovali výhrou v posledním kole nad týmem Moskvy. Zlato si odvezlo družstvo italské Padovy.

Celkem 66 mužských a 14 ženských týmů přijelo do Černé Hory na letošní ročník Evropského klubového poháru. Startovaly hned 4 české týmy. 1. Novoborský ŠK poprvé v historii přivezl ženské družstvo, které jako 7. nasazené vybojovalo celkové 6. místo. Tým ŠK Joly Lysá nad Labem (loňský extraligový vítěz) skončil v kategorii Open 12. a pražský Siesta Solution Unichess pak 36.

Mužskému týmu novoborských s průměrným ratingem základní sestavy 2687 patřilo papírově 3. místo. Na soupisce byli celkem 3 Češi, kromě nejlepšího českého hráče Davida Navary také dlouholetý reprezentant Vlastimil Babula a akademický mistr světa Tadeáš Kriebel. Pak Indové Harikrišna, Vidit a Sasikiran, nejlepší šachista Rakouska Markus Ragger a Polák Mateusz Bartel. Ten měl zároveň nejlepší výsledek z celého týmu, když uhrál 5 bodů ze 7 partií. Všichni jsou zároveň na soupisce novoborských v české extralize, kde tento tým už více než 10 let nemá konkurenci.

„Se stříbrem jsme samozřejmě spokojení. Zlato je v posledních letech naším cílem a velkým přáním, ale průběh turnaje však vždy ukáže, že každá medaile je velmi cenná. Měli jsme dobrý start do turnaje, což je vždycky důležité. Klíčový moment nastal ve 4. kole, když jsme měli na lopatách tým Petrohradu, ale neuvěřitelná chyba našeho hráče zcela otočila výsledek. Druhý den to byla těžká kocovina a zápas s výrazně slabším soupeřem jsme přetavili do výhry silou vůle. Závěrečná dvě kola byla již opět pevně v naší režii a cinklo z toho stříbro,“ okomentoval průběh turnaje kapitán družstva Petr Boleslav.

(Nový Bor na stupních vítězů, foto: Jiřina Prokopová)