Střelci nedali šanci Dámám, Věže remizovaly s Pěšci

Reprezentační turnaj družstev Dámy vs. Střelci 2021 vyzněl jednoznačně pro juniory. Ti v šestikolovém klání a repríze loňského utkání na Letních šachových Pardubicích zvítězili nad ženským týmem 25:11. Nejúspěšnějším šachistou byl s pěti body Richard Stalmach, ženy táhla Olga Sikorová. Doprovodné utkání Věže vs. Pěšci mezi nejmladšími reprezentanty skončilo remízou 4:4.

Snímek obrazovky z utkání Dámy vs. Střelci, Věže vs. Pěšci

Celý turnaj Dámy vs. Střelci 2021, který se konal v sobotu 24. dubna na herně lichess.org za přísných anticheatingových pravidel, trval 4,5 hodiny. Kompletní záznam najdete na Youtube kanálu Šachového svazu ČR.

Ženské reprezentaci chyběla jednička Joanna Worek, a tak se opírala hlavně o medailistky z loňského MČR Kristýnu Petrovou, Karolínu Olšarovou a Olgu Sikorovou. Právě Sikorová byla nakonec ve svém týmu nejúspěšnější, ani její tři body ale na Střelce nestačily. Tým vedený Richardem Stalmachem (5 bodů), Václavem Fiňkem a Petrem Gnojkem (oba 4,5 bodu) dominoval v prvních pěti kolech a dokráčel k vítězství 25:11. Pouze poslední kolo skončilo 3:3.

„Týden před samotnou akcí jsem se připravoval na každou soupeřku zvlášť. Moc jsme chtěl vítezství pro náš tým, abychom Dámám oplatili porážku z Letních šachových Pardubic. Hrálo se mi relativně dobře, byť si myslím, že jsem týmu mohl přidat více bodů. Partie byly rychlé a z mého pohledu i zajímavé (viz. ukázka z partie s Terezou Rodshtein níže). Turnaj jsem si moc užil,“ říká jeden ze Střelců Jakub Kůsa.

 

 

„Jsem velice rád, že se akce uskutečnila, zvláštní poděkování při zajištění patří předsedovi Komise reprezentačního úseku Michalu Konopkovi. Kluci se na setkání s ženami velmi těšili, brali to částečně jako odvetu za červencové Pardubice. Výsledek je pro dámy krutý, nejspíše se projevila větší rozehranost mládežníků, respektive jejich zkušenost s online šachem. Jsme velice spokojeni i se zápasem mladších, byly to moc pěkné boje. Věřím, že se potvrdí rčení‚ do třetice všeho dobrého‘ a sejdeme se k podobnému klání ještě jednou naživo,“ hodnotí turnaj manažer mládežnické reprezentace Petr Pisk.

Svůj komentář k zápasu přidal také kapitán ženské reprezentace Tomáš Polák: „Akce byla velmi zdařilá, velká pochvala patří všem organizátorům (Lukáš Vlasák, Pepa Bednařík) i erudovaným komentářům v podání Martina Petra. Bylo přece jen znát, že junioři udělali od letních Pardubic výrazný skok dopředu a v online prostředí, kde rozhoduje koordinace hlava – ruka – myš, byli jako ryba ve vodě. Ženy se pomaleji rozehrávaly, čas jim utíkal tak nějak rychleji, správný rytmus chytly až ke konci klání. Zápas Dámy vs. Střelci skončil jasným vítězstvím mladíků v poměru 25 : 11, čistě šachově si možná dámy zasloužily nějaký ten bodík navíc. Obstály zejména Olga Sikorová (3 body ze 6), Karolína Olšarová (2,5) a Kristýna Petrová (2 body). V miniturnaji Věží proti Pěšcům byly obě talentovaná děvčata Anna Voříšková a Lada Zelbová mírnými favoritkami, ale mladíčci už také vystrkovali drápky. Celková remíza 4 : 4 je asi zasloužená. Příští týden začíná Mitropa Cup v Praze a tato akce byla pro většinu ženských reprezentantek vynikajícím tréninkem a dobrou možností k rozehrání. Gratulace vítězům!“

Sestavy obou týmů:

Tým „Dámy“: Kristýna Petrová, Karolína Olšarová, Olga Sikorová, Nataša Richterová, Natálie Kaňáková, Tereza Rodshtein

Kapitán: Tomáš Polák

 

Tým „Střelci“: Václav Finěk, Jakub Kůsa, Richard Stalmach, Marek Míča, Petr Gnojek, Jáchym Němec

Kapitán: Petr Pisk

 

Zároveň bylo odehráno i čtyřkolové utkání Věže vs. Pěšci, kde poměřili síly vůbec nejmladší reprezentanti. Jan Bouška (mistr světa v rapid šachu do 8 let) a Bayarjavkhlan Delgerdalai remizovali s Ladou Zelbovou a Annou Voříškovou 4:4. Všechny partie byly vyrovnané, v posledním kole se dokonce hrálo do holých králů.

 

 

„Akce splnila svůj účel, tedy dopřát našim reprezentantkám a juniorům ostré zápasy, i když stále pouze online. Mám velkou radost z pokroku týmu Střelců, kteří od loňských Letních šachových Pardubic urazili kus cesty a dámám tentokrát nedali příliš šancí. U nejmladších účastníků jsem také viděl zlepšení a těším se, že někteří z nich se v budoucnu probojují do dospělé reprezentace,“ říká předseda ŠSČR Martin Petr, jenž se zhostil komentování celé akce.

Kompletní výsledky turnajů Dámy vs. Střelci a Věže vs. Pěšci najdete zde.

Šachový svaz ČR ústy předsedy Martina Petra děkuje všem pořadatelům a trenérům, zejména Lukáši Vlasákovi, Michalu Konopkovi, Petru Piskovi a Tomáši Polákovi.