Staronové události v roce 2022

I tento šachový rok otevírá Tata Steel Chess Masters. Tento turnaj začíná 14. ledna ve Wijk aan Zee. Toto malé městečko, čítající 2 400 obyvatel, přivítá šachovou špičku v čele s Magnusem Carlsenem. Následují ho další skvělí hráči: Fabiano Caruana, Anish Giri, Shakhriyar Mamedyarov, Richard Rapport, Jan-Krzysztof Duda, Sergey Karjakin, Vidit Gujrathi, Daniil Dubov, Andrey Esipenko, Sam Shankland, Jorden van Foreest, Nils Grandelius, Rameshbabu Praggnanandhaa. Ještě si pamatujete, kdo kraloval v loňském roce? Tehdy se v tiebreaku přetahovali domácí hráči Anish Giri a Jorden van Foreest. Druhý jmenovaný nakonec zvedl nad hlavu pohár. Magnus Carlsen skončil až šestý.

Oproti loňskému roku se můžeme určitě těšit na skupinu Challengers, kde nastoupí náš reprezentant v konkurenci dalších zejména mladých hráčů i hráček: Arjun Erigaisi, Rinat Jumabayev, Surya Shekhar Ganguly, Erwin, l’Ami, Thai Dai Van Nguyen, Max Warmerdam, Jonas Buhl Bjerre, Daniel Dardha, Lucas van Foreest, Volodar, Murzin, Polina Shuvalova, Marc’Andria Maurizzi, Zhu Jiner, Roven Vogel.

Na hráče čeká 13 kol s 3 volnými dny a časové tempo 100 min./40 tahů + 50 min./dalších 20 tahů + 15 min./zbytek partie + 30 s/ tah. Vítěz bude znám nejpozději 30. ledna.

 


(Foto: Tata steel chess 2022)
Vše je již připraveno

Tím ještě lednové události nekončí, jelikož 23. ledna startuje šachová bitva mezi muži a ženami na Gibraltaru. Tým mužů reprezentují: Sabino Brunello, Bobby Cheng, Leandro Krysa, Bilel Bellahcene, Ravi Haria, Balazs Csonka, Joe Gallagher, Gillan Bwalya, Husain Aziz Nezad, Eric Rosen. Za ženy nastoupí: Pia Cramling, Mariya Muzychuk, Zhansaya Abdumalik, Gunay Mammadzada, Antoaneta Stefanova, Marie Sebag, Marsel Efroimski, Irene Kharisma Sukandar, Olga Girya a Jovanka Houska. Který tým získá 75 000 liber a na který tým „zbyde“ 25 000 liber, se dozvíme 3. února, kdy tato šachová akce končí.

Únorový měsíc bude ve znamení prvních podniků série FIDE Grand Prix. Nejprve se šachisté sjedou do Berlína (3. – 17. února) a na konci téhož měsíce pro změnu do Bělehradu (28. února – 14. března) a březen pokračuje třetím turnajem zpět v Berlíně (21. března – 4. dubna). Na domácí scéně vypukne hned několik celorepublikových soutěží jako MČR juniorů a dorostenců (10. – 19. března) ve Špindlerově Mlýnu. O dva dny později rozehrají své mistrovství i juniorky a dorostenky (12. – 19. března). Ve stejném týdnu se uskuteční MČR amatérů v Luhačovicích. Tam přijede i mládež do 16 let, aby se utkala o titul a postup na mezinárodní scénu.
V rámci týdenních turnajů se můžeme těšit i na zrychlený šach – MČR amatérů v blesku (13. března) a rapid (19. března).

Další těžiště šachových bojů bude stále setrvávat na evropské půdě, jelikož na konci dubna se chystá střet těch nejlepších evropských hráčů a hráček. O tom kdo se stane evropským králem a královnou pro rok 2022 se rozhodne na území Slovinska (25. března – 4. dubna).

Ve výčtu šachových událostí nesmí chybět klasický open na severu Evropy, a to Reykjavik Open. V roce 2021 zde triumfoval Anton Demchenko.

Česká republika, Slovensko, Německo, Itálie, Rakousko, Maďarsko, Švýcarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Francie to jsou pravidelní účastníci Mitropa Cupu. Pořadatelské povinnosti tento rok vycházejí na Francii, ale nechme se překvapit, zda se bude ještě hrát „hybridní“ verzí (tj. něco mezi soubojem na síti a tváří v tvář), nebo snad již klasicky. Pokud si tuto událost nechcete nechat ujít, poznamenejte si do kalendáře období mezi 27. dubnem a 8. květnem.

Řecko bude hostit světové klání mládeže ve zrychleném tempu. Rapid a bleskový šach se odehraje od 30. dubna do 4. května. Nejlepší šachisté v ČR poměří své síly v Ústí nad Labem mezi 14. – 22. březnem. Ženy čeká jejich MČR v Jaroměřici nad Rokytnou na konci téhož měsíce (21. -29.).

V letním období bude mít příležitost Magnus Carlsen předvést své úmění na domácí půdě – Norway Chess (30. května – 11. června).

A konečně přichází i něco blízké oku českých příznivců, kdy se v době 7. až 17. června sehraje již tradiční Prague International Chess Festival. V předešlém roce se z triumfu v kategorii Masters radoval Sam Shakland.

Kdo bude bojovat o šachový trůn? Odpověď bude možné nalézt v Madridu, kde je naplánován další turnaj kandidátů (16. června – 7. července). V rámci mamutího openu v Pardubicích proběhne tradiční rapid mužů o titul ČR (20. – 21. července).

Vrchol sezony pro národní šachové týmy se naplní v Moskvě během Olympiády v šachu. Jak si povedou naši reprezentanti? A co třeba USA, když za ně může nastoupit už i Levon Aronian?

Konec letních prázdnin (20. – 31. srpna) přinese pozornost opět na naše území, kam přijedou šachistky z celé Evropy, aby bojovaly o titul šampionky v Praze. Se začátkem tohoto turnaje se dozvíme i kdo bude nejlepším seniorem v ČR. Senioři budou bojovat v Rychnově nad Kněžnou (13. – 21. srpna).

Začátek (1. – 15.) září přináší známý Sinquefield Cup v Saint Louis. V mezičase se v Turnově objeví top české kluby v bleskovém turnaji 10. září a o den později při rapidu.

Top evropské kluby poměří své síly během Poháru evropských týmů v Rakousku (Mayrhofen, 1. – 15. září). Bude Nový Bor bojovat o stupně vítězů?

Ukrajinský Kyjev bude hostit ME žen ve zrychleném tempu. Která ze šachistek bude královnou rapidu a bleskového šachu se rozhodne mezi 23. – 26. říjnem.

Druhá polovina (15. – 28.) listopadu bude patřit MS seniorů, kteří se utkají o světový trůn v Itálii (Assisi).

Hodně šachové zábavy v roce 2022!

Jiří Hájek

Zdroj: chess24.com, https://tatasteelchess.com/news/tata-steel-chess-tournament-2022-will-go-ahead-but-without-amateur-players/